Ostrzejsze, wyraźne i komfortowe widzenie oznacza tylko jedno – dużo lepszą jakość życia. Nic dziwnego zatem w tym, że na co dzień dokładamy wszelkich starań, by w momencie pogorszenia jakości widzenia, od razu udać się do okulisty po nową parę okularów. Nasze zdziwienie jest jednak ogromne, gdy okazuje się, że po założeniu wybranego modelu okularów widzimy gorzej, niż poprzednio.
Choć niepokój w takiej sytuacji może być duży, a zdenerwowaniu towarzyszy poczucie wydania sporej sumy pieniędzy to warto podkreślić, że jest to proces normalny. Przy zakupie nowej pary okularów należy nastawić się na określony czas adaptacji oczu do nowych warunków. W praktyce jakość widzenia, może być nawet gorsza, niż poprzednio. Ale spokojnie, to się za chwilę zmieni.
Czas dla nowej pary okularów – istotna adaptacja
Aby móc zauważyć różnicę w jakości widzenia, po zakupie nowej pary okularów, należy nastawić się na określony czas adaptacji. To nie jest tak, że już po założeniu nowych oprawek i szkieł od razu będziemy widzieć więcej i lepiej. A nawet nie należy się na taką zmianę nastawiać, bo w konsekwencji będziemy dość mocno rozczarowani.
Dla naszych oczu wszystko co nowe, oznacza konieczność dostosowania się, czy oswojenia. Tak zwana adaptacja może trwać różną ilość czasu, a co ważne dotyczy każdego rodzaju okularów korekcyjnych. Pamiętaj zatem, by dać sobie czas, różny w zależności od indywidualnych predyspozycji. Od czego będzie on zależał?
To, jak długo potrwa adaptacja zależy między innymi od:
- zmiany mocy korekcyjnej okularów,
- rodzaju szkieł, z których korzystaliśmy wcześniej,
- rodzaju oprawy, czyli kąta ustawienia soczewki względem twarzy,
- wartości korekcyjnych szkieł.
Co również ma wpływ na okres adaptacji nowych okularów?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z faktu, że między określonym rokiem życia, a dokładniej mówiąc w grupie 40-49 lat wzrok systematycznie zaczyna się pogarszać. Wpływ na jakość widzenia będą miały różne czynniki, ale jedynym lekarstwem okażą się z pewnością dobrej jakości okulary korekcyjne.
Im częściej i dokładniej będziemy badać wzrok u optometrysty, tym większe szanse na wystawienie diagnozy i zapobieganie powstaniu większej wady wzroku.
Adaptacja mniejszej korekty jest oczywiście krótsza i łatwiejsza do przejścia. A zatem, wizyta kontrolna powinna być elementem naszej planowanej wizyty u specjalisty, co jakiś czas i zgodnie z zaleceniem optometrysty.
Pamiętaj, że nowa para okularów nie będzie od razu oznaczała lepszej jakości widzenia. Z czasem jednak zauważysz znaczącą różnicę i komfort życia będzie odczuwalny. Daj sobie czas, a po nowe okulary udaj się do Aurum Optics, gdzie pozyskasz specjalistyczną konsultację i dobrej jakości okulary, niezależnie od posiadanej wady i indywidualnych preferencji.