obniżanie wód gruntowych

Obniżanie wód gruntowych – o czym należy pamiętać oraz jak wygląda cały proces?

Kupiłeś działkę w wymarzonym miejscu i chcesz wybudować tam swój upragniony dom, jednak nie zauważyłeś podczas zakupu, że działka jest mocno zamoknięta. Wody gruntowe mają wysoki poziom, przez co zastanawiasz się, czy warto postawić dom w takim miejscu oraz, czy koszty związane z obniżeniem wód gruntowych będą wysokie. Istnieje kilka sposobów na odwodnienie danej działki, jedną z nich jest wykonanie instalacji igłofiltrowej, która może obniżyć poziom wód gruntowych nawet o 4-5 m.

Kupiłeś działkę w wymarzonym miejscu i chcesz wybudować tam swój upragniony dom, jednak nie zauważyłeś podczas zakupu, że działka jest mocno zamoknięta. Wody gruntowe mają wysoki poziom, przez co zastanawiasz się, czy warto postawić dom w takim miejscu oraz, czy koszty związane z obniżeniem wód gruntowych będą wysokie. Istnieje kilka sposobów na odwodnienie danej działki, jedną z nich jest wykonanie instalacji igłofiltrowej, która może obniżyć poziom wód gruntowych nawet o 4-5 m.

Budowanie domu na terenie podmokłym

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu lub innego obiektu na terenie, na którym wody gruntowe są na wysokim poziomie, to musisz wziąć pod uwagę, że najpierw będziesz musiał przeprowadzić ich obniżenie. W przypadku zdecydowania się na dom z piwnicą bardzo ważne jest dokładne osuszenie terenu, aby konstrukcja całego domu była stabilna i bezpieczna. Możemy wykonać obniżenie wód gruntowych na okres stały lub czasowy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest obniżenie ich na stałe, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie przeprowadzić budowę domu zgodnie z projektem, który wybraliśmy. Należy również pamiętać o zastosowaniu o szczelnej izolacji przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej.

Wybierz odpowiednią firmę, która wykona dla Ciebie obniżanie wód gruntowych

Jedną z najlepszych metod obniżenia wód gruntowych jest zastosowanie instalacji igłofiltrowych. Najczęściej stosowane są przy odwadnianiu wykopów inżynieryjnych i budowlanych. Jest to rozwiązanie, które może pomóc obniżyć poziom wód gruntowych nawet o 5 m, więc bardzo dużo. Firma, która oferuje usługi w tym zakresie, powinna pracować na nowoczesnym, wysokiej klasy sprzęcie, który pozwoli na sprawne i efektywne przeprowadzenie prac. Sprawdź również, czy dana firma zajmuje się tylko wypożyczeniem tego sprzętu, choć zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ do jego obsługi potrzeba fachowej wiedzy i doświadczenia. Jeśli firma zajmuje się kompleksową obsługą odwodnienia terenu, to powinna odpowiadać za projekt odwodnienia oraz dostawę i montaż instalacji. Dodatkowo musi zająć się ona nadzorem odwodnienia oraz monitoringiem wód gruntowych.

Na czym polega odwadnianie wykopów inżynieryjnych za pomocą igłofiltrów?

Elementami instalacji, która umożliwi obniżenie wód gruntowych są igłofiltry, rurociągi kolektora ssącego oraz agregat pompowy. Igłofiltry ma za zadanie oddzielenie wody od stałych elementów gruntu i wypompowanie jej na powierzchnię. Nie jest to jednak takie łatwe, jak się wydaje i należy również zastosować agregat pompowy, który wytwarza podciśnienie niezbędne do prawidłowego działania instalacji igłofiltrowej.

Po co obniżać wody gruntowe? Igłofiltry maszyny do zadań specjalnych

Obniżanie wód gruntowych występuje w naszym kraju bardzo często. Najczęściej instalacje igłofiltrowe wykorzystywane są w takich pracach jak odwadnianie wykopów inżynieryjnych czy budowlanych, ale również w celu zwiększenia stabilności gruntu.

Możemy wyróżnić kilka najczęstszych zastosowań instalacji igłofiltrowych:

odwadnianie wykopów inżynieryjnych i budowlanych;
• ogólne obniżenie poziomu wód gruntowych;
• odwodnienia płyt fundamentowych;
• odwadnianie geotechniczne, które ma na celu obniżenie poziomu wody w celu zwiększenia stabilności gruntów i ograniczeniu osuwania się ziemi;
• odwadnianie rolnicze;
• ogrodnictwo oraz nawadnianie roślin.

Jak widać, instalacja igłofiltrowa ma szerokie zastosowanie i przydaje się w wielu dziedzinach życia. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda obniżenia wód gruntowych.

Zalety zastosowania instalacji igłofiltrowej

Osuszanie wykopów i obniżanie poziomu wody za pomocą igłofiltrów to bardzo chętnie wykorzystywana metoda. Wybierana jest z kilku powodów:

• ekonomiczne rozwiązanie;
• bezpieczeństwo;
• elastyczność zastosowania tej metody;

Wiele osób decydujących się na to rozwiązanie wybiera go z powodu ekonomii, czyli dość niskich kosztów w porównaniu z innymi sposobami obniżenia wód gruntowych czy osuszenia terenu.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Odwadnianie wykopów inżynieryjnych czy budowlanych, które zostanie przeprowadzone przez specjalistyczną firmę jest całkowicie bezpieczne. Co więcej, po obniżeniu lustra wody ściany wykopu są stabilne, co pozwala na prowadzenie dalszych prac związanych z naszym projektem w sposób efektywny i bezproblemowy.

To rozwiązanie jest również bardzo elastyczne. Odwodnienie może zostać wykonane na każdym terenie i w przypadku różnorodnych projektów. Nie ważne są także warunki atmosferyczne, ponieważ sprzęt ten może pracować zarówno w bardzo niskich temperaturach, jak i wysokich.

Igłofiltry – powiedź tak tej instalacji!

Jeśli chcesz sprawnie i szybko osuszyć dany teren lub obniżyć stan wód gruntowych to warto zastosować instalację igłofiltrową, która jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego. Poszukaj firmy, która oferuje swoje usługi na najwyższym poziomie i z użyciem najwyższej jakości sprzętu, a na pewno szybko będziesz mógł kontynuować swoją budowę.

Sprawdź koniecznie – Przeciski-Borma

 

Shopping Cart