opiekunka

Obowiązki i zalety pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Niemcy obecnie są najstarszym społeczeństwem na kontynencie europejskim. Choć warunki socjalne w tym kraju są na wysokim poziomie, trudno ukryć fakt, że brakuje po prostu młodszych rąk do pracy, które wsparłyby rosnącą liczbę seniorów. Z tego powodu wiele rodzin niemieckich decyduje się na zatrudnienie opiekunek spoza kraju, głównie z Polski.

Praca w opiece w Niemczech to dobry sposób na dorobienie sobie do emerytury lub na konkretny cel, taki jak remont czy ślub dziecka. Wiele osób korzysta z tej możliwości i wykazują satysfakcję, szczególnie z zarobków. Nie można się temu dziwić: w końcu w branży opiekuńczej można zarobić nawet do 10 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną tematem, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu. Przyjrzymy się w nim zarówno obowiązkom, jak i zaletom pracy opiekunki w Niemczech.

Zadania opiekunki osób starszych w Niemczech

Dokładny zakres obowiązków zależy oczywiście od kilku czynników. Im więcej chorób dręczy seniora, tym większej i częstszej potrzebuje pomocy.

Typowe choroby dla wieku starczego są opisane tutaj: https://ostina-opieka.pl/choroby-wieku-starczego/. Artykuł z pewnością pozwoli osobom zainteresowanym pracą w opiece w Niemczech na mentalne i praktyczne przygotowanie się do obowiązków.

 

Jeśli rodzina mieszka w pobliżu, zazwyczaj pomaga opiekunce, chociażby przy robieniu zakupów. Ogólnie praca dla opiekunek w Niemczech opiera się na pomocy seniorowi przy codziennych czynnościach, takich jak:

  • higiena osobista,
  • wstawanie i siadanie,
  • przemieszczanie się,
  • ubieranie,
  • prowadzenie gospodarstwa domowego,
  • gotowanie,
  • sprzątanie.

Czasami wymaga się od opiekunki prawa jazdy, by mogła samodzielnie wybierać się na zakupy.

Chociaż praca w opiece w Niemczech wymaga empatii, u kandydatów nie jest też pożądana zbyt wysoka wrażliwość. Panie lub panowie źle znoszący przykre widoki i zapachy powinny zatem unikać ofert, w których jest wspomniana dolegliwość zwana inkontynencją.

Osoby chcące dowiedzieć się na ten temat więcej, odsyłamy do artykułu https://ostina-opieka.pl/biegunka-u-osoby-starszej/.

 

Plusy pracy w opiece w Niemczech

Niekwestionowaną i główną zaletą, dla której wiele Polek i Polaków decyduje się na pomoc niemieckim rodzinom, jest przede wszystkim pensja. Możliwość zarobienia od 8 do 10 tysięcy złotych na miesiąc jest bardzo kusząca, a i wymagania są dość niskie. Wystarczy być osobą pomocną i znać język niemiecki na poziomie przynajmniej podstawowym.

Praca dla opiekunki w Niemczech pozwala oszczędzić na środkach, na które w innych branżach trzeba wydawać pieniądze z własnej kieszeni. Opiekunka nie płaci za zakwaterowanie i jedzenie, bo te zapewnia rodzina podopiecznego. Osoby podpisujące umowę z agencją mają też zagwarantowany bezpłatny transport „od drzwi do drzwi”.

Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech może być trudna, ale jest to również bardzo ważna i satysfakcjonująca praca, która pozwala na nawiązanie ciepłych relacji z osobami starszymi i pomaganie im w codziennym życiu. Poza tym pozwala też na zarobienie przyzwoitych pieniędzy. Jeśli decydujesz się na podjęcie tej pracy, to gratulujemy i życzymy powodzenia!

Shopping Cart