Oszczędzanie pieniędzy przez dzieci

Oszczędność i jego znaczenie w rozwoju dzieci 

Rodzicielstwo z pewnością dla wielu jest pięknym okresem, gdy doświadczamy cudu narodzin, a potem, przez kolejne lata możemy doglądać naszej dorastającej pociechy. Pierwszy uśmiech, krok, słowo naszego dziecka są dla nas niezwykle pamiętnym okresem, do którego z chęcią będziemy wracać pamięcią. Jednak rodzicielstwo to coś więcej niż właściwe opiekowanie się maluchem – po kilku latach rodzice dostrzegają skomplikowaność tej małej istoty i dochodzą do wniosku, że dbanie o jej pełny żołądek czy utrzymanie higieny to nie wszystko, na co należy zwracać uwagę. Te czynności nie wystarczą, aby w prawidłowy sposób rozwijać pociechę. Z czasem dostrzegamy, że rozwój dziecka opiera się na mowie, relacjach społecznych oraz prawidłowych ruchach, których sami musimy go nauczyć.

W życiu każdego rodzica nadchodzi czas, aby wysłać swoją pociechę do szkoły. Ekscytacja, niepewność, ale i radość przepełniają serca rodziców, jak i ich dziecko. To czas, kiedy nasz maluch pozna swoich pierwszych przyjaciół, nauczy się pisać i liczyć oraz … zacznie zadawać coraz więcej pytań, od którego natłoku niejednego rodzica rozboli głowa. Ciekawskie dziecko będzie zadawać pytania o wszystkie zjawiska, przypadłości i rzeczy, o ktorych usłyszy, czy zobaczy. Od tego momentu wy jako rodzice będziecie musieli wskazać mu drogę wartą uwagi, będziecie swego rodzaju skarbnicą wiedzy, na której będzie mogło zawsze polegać.

Jednak, czego należy nauczyć swoje dziecko? Jak sprawić by lepiej sobie radziło teraz jak i w przyszłości? Wiele ekspertów wymieniłoby kilkanaście niezbędnych umiejętności i cech charakteru, których dziecko powinno być uczone od najmłodszych lat. Jednak warto pamiętać, że każda pociecha to indywidulny przypadek o różnych zestawach cech. Nie należy się skupiać na tym jakie powinno być nasze dziecko, a na tym, co wypracuje w nim odpowiednie cechy. Dobrym przykładem jest uczenie oszczędności – pokazując naszemu dziecku czym jest nie ograniczamy się do tylko tego tematu. Aby dziecko stało się oszczędne musi włożyć w to duże pokłady cierpliwości, przy okazji poznaje czym jest samodzielność, kiedy podejmuje decyzję o swoich wydatkach oraz czasem musi być asertywne, by odmówić sobie chwilowej przyjemności na rzecz tej większej, którą otrzyma po dłuższym czasie.

Umiejętność odpowiedniego zarządzania pieniędzmi nauczy twoje dziecko szacunku do nich i do pracy jaką włożyło w ich zdobycie. Z pewnością ta zdolność przyda mu się również w dorosłym życiu, dlatego warto uświadomić swoją pociechę jak ważne jest prawidłowe zarządzanie swoimi oszczędnościami. Zazwyczaj wytłumaczenie samego działania pieniędzy i systemu ich oszczędzania nie jest tak motywujące i edukujące jak ich pokazanie. Istnieje wiele sposobów na odkładanie waluty, a oto niektóre z nich:

  • założenie skarbonki 

Umieszczanie małych kwot pieniędzy w np. słoiku przynosi więcej zysku i radości w momencie jej opróżnienia niż codzienne wydawanie małych sum pieniędzy na drobne przyjemności takie jak słodycze. Rodzice powinni przekazać ten tok myślenia swojemu dziecku oraz pokazać efekty, aby uwierzyło, że faktycznie takie działanie jest rozsądne i przynoszące większe korzyści. Warto zobrazować ten proces na bazie prostych rysunków, czy szybkich rachunków – zamiast codziennie przez tydzień wydawać 5zł w sklepiku szkolnym na przekąski, warto uzbierać te 25zł i zakupić nową zabawkę.

  • korzystanie z wyprzedaży 

Chwilowe przeceny spowodowane opróżnianiem magazynów to idealna okazja do upolowania rzeczy, które nie są priorytetem, ale sprawią waszemu dziecku radość. Również korzystanie z wyprzedaży produktów używanych jest dobrą okazją na udane zakupy, co trzeba uświadamiać swojemu dziecku – droższe rzeczy nie zawsze są lepsze od tych tańszych.

  • wypożyczanie

W wielu przypadkach przedmioty, które potrzebuje nasze dziecko można wypożyczyć zamiast kupować. Jeśli nasza pociecha marzy o nowej książce zabierz ją do biblioteki lub pragnie zakupić nową grę – istnieją placówki, gdzie można wymienić ukończone gry na nowe. Należy nauczyć swoje dziecko szukania alternatyw albo tanich zamienników w przypadku, kiedy koszty są zupełnie zbędne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

63 + = 65

Shopping Cart