Pękające naczynka na twarzy

Pękające naczynka na twarzy i nie tylko. Znamy skuteczny sposób!

Popękane naczynka to problem, z którym na co dzień zmaga się wiele osób. Choć zmiany skórne nie są bolesne, to ich wygląd bywa dość nieestetyczny. Naczynka najczęściej lokalizują się na twarzy oraz na nogach, co sprawia, że są powodem do kompleksów.

Czym są popękane naczynka?

Pękające naczynka to naczynia włosowate pod skórą, które z czasem ulegają rozszerzeniu, co sprawia, że prześwitują przez skórę. Dla wielu osób problem pękających naczynek jest nieestetyczny i wpędza w kompleksy, ponieważ ich ulubioną lokalizacją jest twarz oraz nogi. Zmiany występujące na skórze przypominają swoim wyglądem ”pajęczynki”. Jeśli skupisko czerwonych naczyń jest duże, może to doprowadzić do zaczerwienienia całego obszaru skóry. Popękane naczynka pojawiają się u osób w każdym wieku. Jednak najbardziej podatne na ich występowanie są osoby o jasnej karnacji.

Skóra, która zmaga się z pękającymi naczynkami wymaga starannej pielęgnacji. Przede wszystkim należy włożyć w to dużo cierpliwości oraz delikatności. Zaleca się dermokosmetyki, których skład nie zawiera szkodliwych substancji. Składniki, które znajdują się w tych kosmetykach nie tylko działają pielęgnacyjnie, ale również leczniczo.

Przyczyny występowania pękających naczynek

Przyczyn występowania pękających naczynek na skórze jest sporo. Najczęściej dolegliwość zauważalna jest u osób, które posiadają cerę naczynkowąCharakteryzuje się ona tym, że naczynia krwionośne są mało elastyczne i położone bardzo płytko pod skórą. Dodatkowo, cera naczynkowa jest niezwykle delikatna oraz cienka, dlatego wszystkie zmiany pojawiające się na skórze są długo widoczne – informuje dermatolog dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Problem pękających naczynek może pojawić się również u osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym. Jest to choroba dermatologiczna, która dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Jednak to nie wszystkie powody, przez które pękają naczynka. Do innych możliwych przyczyn ich występowania można zaliczyć:

  • delikatna, wrażliwa, cienka i sucha skóra
  • stosowanie maści sterydowych
  • palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu
  • nadciśnienie tętnicze
  • przebywanie w wysokiej temperaturze
  • długotrwała ekspozycja na światło słoneczne
  • uwarunkowanie genetyczne
  • cukrzyca
  • zaburzenia hormonalne
  • ciąża
  • dieta (duża ilość ostrych przypraw, gorące napoje i potrawy)

Sposoby na popękane naczynka

W przypadku skóry, na której występują popękane naczynka niezwykle ważna jest systematyczna oraz ostrożna pielęgnacja. Jeżeli dojdzie do rozszerzenia naczyń krwionośnych na skórze, wręcz niemożliwe jest aby efekt samoistnie znikł. Najczęściej problem się nasila, a pajęczaki z czasem się powiększają. Podczas pielęgnacji takiej skóry bardzo ważne są produkty pozbawione szkodliwych substancji.

Osoby tendencją do pękających naczynek powinny unikać peelingów mechanicznych. Struktura takich peelingów może podrażnić skórę i przyczynić się do pękania naczynek. Alternatywą dla takich osób jest peeling enzymatyczny, z którego bez zastrzeżeń mogą korzystać. Innymi sposobami na pękające naczynka są m.in.:

  • suplementacja witaminy C
  • włączenie do diety świeżych warzyw i owoców
  • kremy oraz maseczki na popękane naczynka
  • witamina K
  • stosowanie kremów z filtrem

Jeśli jednak wymienione wyżej sposoby na walkę z pękającymi naczynkami nie działają, istnieje kilka alternatyw do ich pozbycia się. Z pomocą kosmetologa można bez problemu uporać się z dolegliwością. Na popękane naczynka stosuje się laseroterapię lub elektrokoagulację.

Czym jest laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy to bardzo precyzyjny zabieg, podczas którego wiązka światła lasera oddziałuje jedynie na wybrane naczynie, nie uszkadzając Twojego naskórka. Światło lasera wnika w głąb skóry, prosto do pękniętego naczynka, a następnie je podgrzewa. W efekcie dochodzi do koagulacji, a naczynie krwionośne zostaje zamknięte.

Sam zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Jedyne co może poczuć pacjent, to delikatne szczypanie lub ukłucia. W przypadku kiedy pacjent jest zestresowany zabiegiem, a jego próg bólu jest niski, na życzenie lekarz może zastosować na wybranym fragmencie skóry specjalny krem znieczulający. Jedna seria zabiegu (zależności od rozległości naczynek)trwa od 15 do 60 minut.

Skóra po zabiegu nabiera czerwonych barw oraz obrzęku, jednak objawy te mijają po około 48 h od zabiegu. W między czasie, naczynka krwionośne mogą przybrać ciemniejszą barwę, co sprawia, że będą bardziej widoczne. Mimo wszystko nie należy się martwić, ponieważ są to efekty przejściowe. Około 21 dni po wykonaniu zabiegu naczynka całkowicie znikają lub stają się mniej widoczne.

Shopping Cart