Ploter plazmowy CNC – specyfika i zastosowanie

Obróbkę metali przeprowadza się dzisiaj różnorodnymi metodami. Wśród tych, cieszących się największą popularnością niezmiennie od lat znajduje się cięcie plazmowe. Do wycinania plazmą służy ploter. Sprawdź, jak działa ploter plazmowy, co rozumie się pod pojęciem plazma CNC i jak znaleźć najlepsze urządzenie.

Jak działa ploter plazmowy i do czego służy?

Plazma jest specyficzną materią, która za sprawą wysokiego poziomu zjonizowania, jest niezwykle wrażliwa na działanie energii elektrycznej. Pod jej wpływem zmienia swoją strukturę. Wysokie natężenie prądu doprowadzone do plazmy sprawia, że przyjmuje ona formę naładowanego elektrycznie łuku. Kiedy do tego dojdzie, ploter plazmowy jest w stanie przeciąć nawet najtwardszy materiał za sprawą reakcji, do której dochodzi w kontakcie łuku z metalem przewodzącym prąd. Tym samym ploter plazmowy to urządzenie wykorzystywane do cięcia materiałów metalowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że plazma CNC służy zarówno do dzielenia dużych części metalu, jak i do wycinania bardzo precyzyjnych fragmentów.

Plazma CNC, czyli ploter sterowany numerycznie

Powyżej użyliśmy już określenia plazma CNC. Pod tym pojęciem kryje się ploter plazmowy CNC, czyli wycinarka plazmowa sterowana numerycznie. CNC to skrót od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. Chodzi tutaj o sprzęt wyposażony w komputer i system sterowania, umożliwiający zaprogramowanie pracy sprzętu. Zatem ploter plazmowy typu CNC to sprzęt w dużej mierze autonomiczny, który po zaprogramowaniu samodzielnie wykonuje zaplanowaną pracę.

 

Obecnie ploter plazmowy CNC to rozwiązanie wybierane najchętniej. Nie powinno to dziwić, ponieważ urządzenia CNC pracują szybciej i zdecydowanie dokładniej od sprzętu ręcznego, obsługiwanego bezpośrednio przez człowieka. Co więcej, ploter plazmowy tego rodzaju może pracować niemalże bez przerwy, co znacząco zwiększa wydajność pracy w danej firmie. Warto przy tym zaznaczyć, że obsługa plazmy CNC jest prostsza niż urządzeń ręcznych. Niemniej programista maszyn CNC przed podjęciem pracy musi przejść odpowiednie przeszkolenie.

Wybierz jakościowy ploter plazmowy CNC

Dobry ploter plazmowy to urządzenie bardzo funkcjonalne i efektywne. Plazma CNC daje ogromne możliwości w zakresie przecinania metalu i wycinania w tym materiale. Niemniej, aby rzeczywiście wykorzystać potencjał technologii oraz uniknąć problemu z awariami sprzętu, trzeba wybrać urządzenie wysokiej jakości. Polecamy zatem współpracować jedynie z najlepszymi producentami i dystrybutorami, oferującymi produkty o potwierdzonej sprawności i bezpieczeństwie użytkowania.

Shopping Cart