Śmiało można powiedzieć, że w Polsce coraz więcej osób zaczyna interesować się różnymi rodzajami medytacji i filozofią mindfulness. To zainteresowanie ćwiczeniami umysłu prawdopodobnie wynika z tego, że żyjemy w ciągłym biegu, jesteśmy narażeni na wiele sytuacji stresowych i często zmagamy się z przebodźcowaniem.
W efekcie bardzo często można odczuwać zmęczenie i rozdrażnienie. Natomiast na żadnym etapie edukacji nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie z emocjami – zwłaszcza tymi trudnymi. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi trening uważności. Poniżej znajdziesz informacje opisujące, na czym polega taka praktyka, kto może w niej uczestniczyć, jakie efekty przynosi i gdzie najlepiej skorzystać z pomocy.
Czym jest mindfulness?
Wdech… i wydech… Mindfulness jest rodzajem medytacji, a ta z kolei kojarzy się zazwyczaj z nabieraniem głębokich oddechów. To jednak znacznie więcej. Trening uważności uczy, jak koncentrować się na chwili, która trwa teraz. Regularne ćwiczenia pomagają zdystansować się od natłoku myśli i niejako spojrzeć na nie z boku – bez oceniającej perspektywy. Zajęcia z uważności mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach. Wszystko zależy od tego, na jaki kurs się zdecydujesz.
Kto może uczestniczyć w zajęciach z treningu mindfulness?
Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące tego, kto powinien uczestniczyć w treningu uważności? Nie! Mindfulness jest dla każdego. Nie ma znaczenia, ile masz lat, jakiej jesteś płci oraz jaki zawód pełnisz. Do udziału w zajęciach potrzebna jest jedynie chęć do zagłębienia się w siebie i zaangażowanie w wykonywane zadania. Wiele osób zmaga się codziennie ze stresem, przemęczeniem i różnymi skrajnymi emocjami. Medytacja może pomóc odmienić Ci ten stan i znaleźć wewnętrzny spokój, a także poprawić Twoje relacje z bliskimi oraz współpracownikami.
Choć kurs uważności kojarzy się głównie z treningiem dla dorosłych, to mindfulness mogą trenować również dzieci i to już od wieku przedszkolnego aż po nastolatków. Bardzo często takie zajęcia są zalecane osobom z autyzmem czy ADHD, ponieważ pomagają im w utrzymaniu koncentracji.
Należy zaznaczyć, że zajęcia z uważności dla każdej grupy wiekowej prowadzone są w odmienny sposób. Kurs przeznaczony dla dzieci skupia się na ćwiczeniach pod postacią zabawy, natomiast w przypadku warsztatów dla dorosłych spotkania opierają się na bardziej zaawansowanych metodach medytacji.
Czy warto zapisać się na trening uważności?
Jeżeli wahasz się, czy mindfulness – trening uważności jest czymś odpowiednim dla Ciebie, to zapoznaj się z niektórymi korzyściami, jakie możesz osiągnąć po udziale w takim kursie:
- umiejętność radzenia sobie z codziennymi trudnościami – w pracy i w życiu prywatnym,
- efektywne odczytywanie własnych pragnień i chęć zadbania o siebie,
- rozwinięcie empatii i cierpliwości,
- poprawienie koncentracji,
Natomiast jeśli chodzi o zmiany, które mogą zajść w dziecku, to warto wspomnieć np. o:
- poprawie pamięci,
- zdolności komunikowania swoich potrzeb,
- umiejętności panowania nad swoimi emocjami i ograniczeniu impulsywnych reakcji.
Wdrożenie w swoje życie technik poznanych na zajęciach z uważności naprawdę pomaga poprawić stan zdrowia, a zwłaszcza samopoczucie. Ostateczny efekt mindfulness będzie zależeć od indywidualnych czynników i częstotliwości praktykowania medytacji.
Trening mindfulness w wrytmieuważności.pl
Jeżeli jesteś zainteresowana opisywanym typem medytacji, to możesz sprawdzić trening mindfulness w wrytmieuważności.pl, odbywający się w poznańskim gabinecie dwóch certyfikowanych trenerek uważności metodą Eline Snel. Specjalistki prowadzą kurs mindfulness z myślą o dorosłych i dzieciach.
W ich ofercie znajduje się nawet możliwość uczestniczenia w warsztatach przygotowanych specjalnie dla rodziców, nauczycieli, a nawet dla firm. Większość ćwiczeń można przeprowadzić samodzielnie w domu, jednak zaczynając swój kurs uważności, warto robić to pod okiem wykwalifikowanych do tego osób.
Rozpocznij trening mindfulness w RytmieUważności.pl – trening uważności i odmień swoje życie!