Czym jest przebudowa domu?
Przebudowa starego domu to znakomity sposób na to, by tchnąć życie w zniszczony budynek, który nie nadaje się do zamieszkania. Nic więc dziwnego, że na taki krok coraz częściej decydują się osoby, które uwielbiają wnętrza z historią i wspomnieniami, a także zależy im na stworzeniu niebanalnej przestrzeni. Co dokładnie oznacza przebudowa starego domu i o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do tego typu inwestycji?
Zgodnie z przepisami budowlanymi przebudowa domu to całokształt wszystkich robót budowlanych prowadzących do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych danego budynku. Należy jednak pamiętać, że prace te nie mogą uwzględniać zmian w zakresie kubatury domu, powierzchni zabudowy, długości i wysokości budynku, jak również liczby jego kondygnacji. Sama przebudowa starego domu zakłada zatem zmiany nie ingerujące w konstrukcję istniejącej bryły. Do tego typu prac można zaliczyć m.in. wyburzenie ścian, wydzielenie przestrzeni w pomieszczeniach oraz przebudowę instalacji.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem starego domu do przebudowy?
Stary dom to skarbnica zagadek i niespodzianek, które czyhają na nas na każdym kroku. Niestety, jeśli nie mamy zbyt wiele wspólnego z branżą budowlaną, trudno będzie nam ocenić stan danej nieruchomości oraz to, czy inwestycja w przebudowę takiego domu jest faktycznie opłacalna. W związku z tym na oględziny domu warto udać się w towarzystwie fachowca (np. konstruktora lub rzeczoznawcy budowlanego), który przyjrzy się kilku kluczowym elementom wpływającym na ogólną kondycję budynku. Wśród nich wymienić należy:
- fundamenty;
- okna i drzwi;
- ściany zewnętrzne oraz stropy;
- dach;
- komin;
- instalacje (zwłaszcza instalacja grzewcza).
Jak obniżyć koszt remontu starego domu?
Remont starego domu to wbrew pozorom potężna inwestycja, która wymaga przeprowadzenia wielu prac modernizacyjnych i wykończeniowych. Wszystko to przekłada się na spore koszty i czas, który musimy poświęcić na doprowadzenie starego budynku do należytego stanu. Czy możemy jednak zrobić coś, by zaoszczędzić na przebudowie starego domu – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym? Jednym z takich rozwiązań są formatki FlexGips, czyli gotowe elementy z płyt gipsowo-kartonowych, które są frezowane na wymiar pod projekt, klejone i przygotowywane do montażu. Co ważne, takie elementy można zastosować wszędzie tam, gdzie do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnego systemu suchej zabudowy.
Jakie elementy FlexGips możemy wykorzystać w starym domu? Wybór jest duży i obejmuje m.in.:
- sufity podwieszane;
- osłony karnisza;
- elementy do zabudowy instalacji elektrycznych i obudowy lampy;
- ścianki działowe.
Wszystkie produkty dostępne w ofercie FlexGips znajdziesz na: https://sklep.flexgips.com/.