Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa – czym jest i jak się ją leczy?

Przepuklina pępkowa jest bardzo często występującą dolegliwością u dzieci w pierwszych miesiącach życia. Jej powstawanie wywołują nieprawidłowości w gojeniu się rany po odpadnięciu pępowiny.

Na przepuklinę pępkową chorują jednak także dorośli – może się ona rozwijać w czasie ciąży, u osób otyłych, a także z wyniku wodobrzusza i guzów jamy brzusznej. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza ze powodu dolegliwości bólowych i dyskomfortu, które powoduje przepuklina pępkowa.

Jak powstaje przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa najczęściej występuje u noworodków i niemowląt i jest spowodowana nieprawidłowym gojeniem się rany po odcięciu pępowiny. Pępek staje się miejscem, w którym występuje mniejsza sprężystość tkanek, co prowadzi do powstania przepukliny. W wieku dziecięcym problem ten często ustępuje samoistnie, gdyż przepuklinę eliminuje zarastanie pierścienia ścięgnistego pępka, do czego dochodzi w pierwszych miesiącach życia. Przepuklina pępkowa nie występuje jednak tylko i wyłącznie u małych dzieci, lecz często dotyka także dorosłych.

U dorosłych pacjentów przepuklina w 90% ma charakter nabyty, co znaczy, że do jej rozwoju doszło wskutek czynników innych niż te dotyczące dzieci. Przepuklina często pojawia się w wyniku stopniowego poszerzania się pierścienia pępka, do czego dochodzi m. in. w czasie ciąży. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia przepukliny pępkowej jest także wodobrzusze oraz guzy w obrębie jamy brzusznej. Na przepuklinę pępkową narażone są również osoby otyłe, u których dochodzi do nadmiernego rozciągania mięśni brzucha i osłabienia tkanki łącznej.

Wśród ludzi szczególnie narażonych na wystąpienie tej dolegliwości specjaliści wymieniają więc kobiety po wielu przebytych ciążach, osoby otyłe oraz chorych na marskość wątroby i wodobrzusze. Przepuklina pępkowa objawia się jako początkowo niewielkie uwypuklenie w okolicach pępka, które ma tendencję do powiększania swoich rozmiarów np. podczas kaszlu. Chorzy często uskarżają się na bóle brzucha, wzdęcia oraz zaparcia, których występowaniu sprzyja przepuklina pępkowa.

Skuteczne leczenie przepukliny pępkowej

Na początku swojego rozwoju przepuklina pępkowa jest zwykle mała i nie powoduje żadnych negatywnych dolegliwości. Z czasem jednak się powiększa i zaczyna dawać niepożądane objawy. Diagnozę stawia lekarz podczas badania fizykalnego. Po stwierdzeniu przepukliny pępkowej, pacjent jest kierowany na zabieg jej operacyjnego usunięcia. Operacja przepukliny pępkowej poprawia stan zdrowia pacjenta oraz estetykę okolic jego brzucha.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i polega na zamknięciu przepukliny. Trwa ok. 1-1,5 h. Najczęściej stosowaną obecnie metodą jest MAYO, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia wokół pępka i oddzielenia worka przepuklinowego. Jego przeprowadzenie pozwala na pozbycie się wszystkich negatywnych dolegliwości towarzyszących przepuklinie oraz poprawienie komfortu życia. Okres rekonwalescencji po zabiegu waha się od 3 do 6 miesięcy – w tym czasie należy m. in. unikać intensywnego wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów.

 

Shopping Cart