Rękaw limfatyczny w profilaktyce oraz leczeniu obrzęku limfatycznego powstałego po mastektomii

Obrzęk limfatyczny kończyn górnych pojawia się u kobiet, w wyniku radioterapii lub usunięcia węzłów chłonnych. W ich przypadku leczenie tego schorzenia nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wprowadzić manualny drenaż limfatyczny oraz zastosować specjalistyczny rękaw uciskowy, który wspomaga prawidłowy przepływ limfy w naczyniach chłonnych. Jak wygląda taki rękaw limfatyczny i jak go właściwie stosować?

Obrzęk limfatyczny – czym jest i dlaczego powstaje po mastektomii

Obrzęk limfatyczny jest to przewlekły stan, kiedy dochodzi do nadmiernego nagromadzenia się chłonki w przestrzeniach międzykomórkowych, powodując rozległy obrzęk. Do jego powstania przyczynia się wiele czynników, jak na przykład mastektomia. Jest to zabieg usunięcia piersi, podczas którego również wycinane są węzły chłonne zlokalizowane pod pachą. Z kolei to uniemożliwia prawidłowe działanie układu chłonnego, gdyż limfa nie mając ujścia, zbiera się po stronie zabiegu, powodując puchnięcie kończyny. Obrzękowi oczywiście towarzyszy także napięcie skóry, ból oraz nieprecyzyjność wykonywania ruchów ręką. Warto tutaj zaznaczyć, że stan ten może pojawić się nie tylko bezpośrednio po operacji, ale również w późniejszym czasie. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich zaleceń lekarskich oraz wprowadzenie odpowiedniej działań zapobiegawczych. Polegają one na unikaniu wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego ręką znajdującą się po stronie operowanej oraz noszeniu nią ciężkich przedmiotów. Do takich działań profilaktyczny zalicza się również w tym przypadku odpowiednie bandażowanie oraz rękawy na obrzęk limfatyczny.

rękaw limfatyczny

 Rękaw uciskowy w leczeniu obrzęku limfatycznego

Leczenie obrzęku limfatycznego przebiega dwuetapowo. Pierwsza faza polega przede wszystkim na intensywnym eliminowaniu obrzęku. Wówczas przeprowadzany jest manualny drenaż limfatyczny, który ma na celu przepchnięcie zalegającej chłonki do właściwie działających węzłów chłonnych. Następnie specjalista owija chorą rękę odpowiednimi wyrobami medycznymi, w celu podniesienia w niej ciśnienia. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, by nie zniweczyć dotychczasowej pracy. Pod koniec tego etapu zostaje dokonany bardzo dokładny pomiar kończyny, na podstawie którego wykonuje się indywidualny rękaw limfatyczny. Wówczas rozpoczyna się drugi etap leczenia, mający na celu utrzymanie osiągniętych efektów wykonywanego drenażu.

Czym są rękawy na obrzęk limfatyczny i gdzie je nabyć

Rękawy limfatyczne to specjalistyczne wyroby medyczne, które mają na celu wspomaganie działań profilaktycznych oraz leczniczych obrzęku limfatycznego. Te produkty kompresyjne wykonane są z wysokiej klasy certyfikowanych materiałów, które posiadają odpowiedni splot włókien, a także właściwą elastyczność. Ich zakładanie powoduje wywieranie kontrolowanego ucisku na kończynę aby usprawnić przemieszczanie się chłonki. Można nabyć je w profesjonalnych sklepach medycznych, jak Venoflex.pl, które zajmują się sprzedażą tego rodzaju wyrobów uciskowych. W ofercie znajdziemy zarówno rękaw limfatyczny standardowy, jak i elegancki.

Shopping Cart