Rodzaje łuszczycy plus skuteczne sposoby pielęgnacji skóry

Nawet gwiazdy chorują na łuszczycę. Przykładem jest choćby Kim Kardashian, która ma często bardzo widoczne zmiany na skórze. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która jest przewlekła. Ale nadal są sposoby na walkę z nią i zwycięstwo, choć na jakiś czas.

Rodzaje łuszczycy – czas je poznać

W Polsce ta choroba dotyczy nawet 800 tysięcy osób, choć ta liczba może być większa, bo nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarza. Jednocześnie są rożne rodzaje łuszczycy, które mogą przybierać inne formy i czas je poznać. Możemy tutaj wyróżnić:

  • łuszczycę zwykłą inaczej zwaną pospolitą. Jest to rodzaj, który dotyczy nawet 90% osób. Zmiany są wypukłe, znajduje się na nich szara bądź srebrna łuska. Może pojawić się ból, krwawienie i swędzenie. Najczęściej lokalizuje się ją na nogach, ramionach, na kolanach i łokciach, plecach czy głowie.

  • łuszczycę krostkową – bardzo ciężka odmiana choroby. Skóra staje się czerwona, bardzo podrażniona, ale też opuchnięta. Do tego występują również inne objawy choćby silne osłabienie, utrata apetytu, gorączka czy dreszcze. Jednak najgorsze jest powikłanie, którym jest amyloidoza z zajęciem nerek, która może prowadzić do śmierci.

  • erytrodermię łuszczycową – kolejna bardzo ciężka postać łuszczycy. W tym przypadku na skórze pojawiają się ogniste zaczerwienienie, które przypomina poparzenie i może zajmować nawet całe ciało. Może pojawić się też bardzo szybkie bicie serca, ostry, przeszywający ciało ból i gorączka z atakami zimna. Ta postać łuszczycy może doprowadzić do amyloidozy narządów wewnętrznych. Osoby z erytrodermią wymagają pilnej hospitalizacji, gdyż choroba zagraża ich życiu.

  • łuszczycę wysiękową – choroba, gdzie zmiany pojawiają się na fałdach skórnych i w miejscach intymnych.

  • łuszczycę kropelkowatą – ma postać zmian skórnych w kształcie kropelek, które pojawiają się na czubku głowy, kończynach oraz na tułowiu;

  • łuszczycę odwróconą – ma postać jaskrawoczerwonych i często błyszczących zmian.

  • łuszczycę stawową jest groźna, choć na szczęście bardzo rzadko występuje. Może być typu dystalnego, reumatoidalnego lub zniekształcającego. Nieleczona prowadzi do kalectwa.

  • łuszczycę owłosionej skóry głowy – jak sama nazwa wskazuje dotyczy zmian skórnych na głowie. Często przypomina łupież. Powoduje intensywne swędzenie, a często i pieczenie.

  • łuszczycę paznokci, która może towarzyszyć łuszczycy zwyczajnej lub łuszczycy stawowej. Tutaj objawem jest naparstkowanie, czyli nieregularne wgłębienia w paznokciach.

Właściwa pielęgnacja jest niezbędna

Leczenie łuszczycy zawsze powinno odbywać się u lekarza dermatologa. W żadnym przypadku nie można stosować niezaleconych przez lekarza terapii. Chory natomiast powinien dbać o odpowiednią higienę zmian. Tutaj zaleca się stosowanie emolientów, które mają silne właściwości nawilżające. Nie można stosować za do mydeł czy kosmetyków z dodatkiem silikonów. Natomiast warto wybierać dermokosmetyki, które w swoim składzie mają ceramidy. Otóż odbudowują one strukturę skóry, powodując jej wzmocnienie, ale też zmniejszając częstotliwość występowania zmian i przyśpieszając proces gojenia się. Dużą skuteczność wykazuje kwas hialuronowy, który dodatkowo ma właściwości przeciwzapalnie i łagodzące podrażnienia. Do kąpieli możecie stosować minimalne ilości oliwek dla dzieci. Dzięki nim skóra nie powinna tak ściągać. Zadbajcie też o dietę, która powinna być bogata w kwasy Omega-3, które działają przeciwzapalnie.

Shopping Cart