Jazda na rowerze cieszy się coraz większą popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców dużych miast. Ten środek transportu pozwala szybko dostać się w konkretne miejsce bez konieczności używania do tego celu samochodu. W wielu miastach powstaje kompleksowa infrastruktura, która ma ułatwiać życie rowerzystom.
Dlaczego warto wybrać rower jako środek transportu?
Wymieniając zalety jazdy na rowerze, trzeba przede wszystkim zacząć od korzystnego wpływu na zdrowie. Systematyczna aktywność fizyczna poprawia kondycję oraz świetnie dotlenia wszystkie komórki organizmu. Regularna jazda na rowerze pomaga także obniżyć poziom złego cholesterolu i wpływa korzystnie na układ krążenia. Aktywność fizyczna pomaga także utrzymać odpowiednią wagę i zrzucić nadmierne kilogramy.
Zaletą jazdy na rowerze jest także to, że w ten sposób można sporo zaoszczędzić. Wybierając ten środek transportu, nie musisz płacić za paliwo. Nie tracisz także cennego czasu na stanie w korkach. Rowerem możesz także poruszać się ścieżkami, co bardzo często pozwala zdecydowanie szybciej dostać się w konkretnej miejsce niż w przypadku jazdy samochodem, czy komunikacją miejską. Jeżdżąc rowerem, sam decydujesz o tym, kiedy chcesz wyruszyć w trasę, a nie musisz dostosowywać się do rozkładu jazdy.
Inną bardzo ważną zaletą jest także korzystny wpływ na środowisko naturalne. Rowery, w przeciwieństwie do pojazdów spalinowych, nie generują szkodliwych substancji. Jeżdżąc rowerem, ochraniasz więc atmosferę.
Jak ewoluowały stojaki rowerowe na przestrzeni lat?
Stojaki na rowery pojawiały się w przestrzeni publicznej już kilkadziesiąt lat temu. Jednak przez ten czas przeszły dużą metamorfozę, aby dostosować się do współczesnych potrzeb. Pierwsze konstrukcje były bardzo proste i składały się z pionowych słupków. Ze względu na ich budowę umożliwiały jednak przypięcie ograniczonej liczby rowerów, najczęściej tylko jednego.
Innym rodzaje stojaków są te w kształcie litery “U”, zwane także stojakami Sheffielda. Pojawiły się one w latach 60. XX wieku. Ich innowacyjny na tamte czasy kształt pozwalał przymocować więcej niż jeden rower. To z kolei pozwalało zaoszczędzić cenną przestrzeń wokół nich.
W kolejnych latach w miastach pojawiły się stojaki rowerowe z zadaszeniem, które chroniły jednoślady przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwiało korzystanie z rowerów nie tylko wiosną i latem.
Tradycyjne a nowoczesne stojaki na rowery — najważniejsze różnice między nimi
Jak już doskonale wiesz, stojaki przeszły ogromną metamorfozę na przestrzeni lat. Musiały bowiem dopasować się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Nowoczesne stojaki rowerowe są także przystosowane do tego, aby można było do nich zamocować hulajnogi, które cieszą się coraz większą popularnością.
Nowoczesne stojaki dość często są także wyposażone w mechanizmy blokujące, które podnoszą bezpieczeństwo. Stosuje się je głównie na nowoczesnych osiedlach oraz w przestrzeniach biurowych, aby zachęcić pracowników do wyboru tego środka transportu.
W dużych miastach coraz częściej stosuje się także stojaki piętrowe. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne parkingi rowerowe. Dzięki nim na takiej samej powierzchni można bezpiecznie parkować dwa lub trzy razy więcej jednośladów.
Rosnąca popularność rowerów elektrycznych wiąże się z koniecznością zapewnienia miejsc, w których można takie jednoślady nie tylko bezpiecznie zaparkować, ale i naładować. W miastach coraz częściej można więc spotkać tego rodzaju stojaki.
Które polskie miasta dbają o komfort rowerzystów?
Władze coraz więcej miast w całej Polsce dbają o to, aby rowerzyści mogli korzystać ze ścieżek rowerowych oraz stojaków na jednoślady. Na pierwszym miejscu takich metropolii znajduje się Warszawa. Stojaki są w niej świetnie wkomponowane w infrastrukturę i można je znaleźć wszędzie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Miastami przyjaznymi dla rowerzystów są także Poznań i Wrocław.
Dlaczego wybór wysokiej jakości stojaków jest tak ważny?
Stojaki rowerowe muszą przede wszystkim być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby były trwałe i wytrzymałe. Ich głównym zadaniem jest bowiem ochrona przed uszkodzeniami oraz kradzieżą. Nie bez znaczenia są także ich walory estetyczne. Stojaki na rowery powinny pasować do otoczenia i być jego świetnym uzupełnieniem.
Umieszczanie stojaków na jednoślady jest także sposobem na promowanie tego środka transportu. Dzięki nim taki sposób przemieszczania się po mieście jest wybierany przez więcej osób. To z kolei wpływa na zmniejszenie ruchu samochodowego, a więc zmniejsza korki oraz zanieczyszczenie powietrza.
Jakie są największe wyzwania związane z zakupem i montażem stojaków rowerowych?
Jednym z najważniejszych wyzwań związanych ze stojakami jest znalezienie odpowiedniego miejsca na ich montaż. Takie lokalizacje powinny być starannie wybrane także na podstawie konsultacji społecznych. To mieszkańcy powinni wskazać, w których miejscach takie stojaki są najbardziej potrzebne.
Innym wyzwaniem, które stoi przed władzami miasta, są także koszty związane z tą inwestycją. Niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniego budżetu na ten cel. Trzeba także uwzględnić koszty związane z systematyczną konserwacją stojaków na rowery.
Jak widać, technologie stosowane w przypadku stojaków rowerowych nieustannie się zmieniają. Dostosowują się one do zmieniających się potrzeb użytkowników. Trzeba więc mieć na uwadze to, że w przyszłości na polskich ulicach z pewnością pojawi się więcej modeli z innowacyjnymi rozwiązaniami, takimi jak systemy blokowania jednośladów.
Artykuł powstał w wyniku współpracy