stomia

Stomia – co to jest i jak ją pielęgnować?

Wyłonienie stomii to procedura, która budzi grozę wśród pacjentów. Obawy są uzasadnione, ponieważ stomia bez wątpienia wpływa na codzienne funkcjonowanie. Ze stomią da się jednak żyć. Wystarczy dowiedzieć się, na czym to polega i jak pielęgnować stomię. Ważne jest przygotowanie organizmu pod kątem fizycznym, ale także psychicznym i emocjonalnym. Wyjaśniamy zatem, na czym polega wyłonienie stomii i jak wygląda życie ze stomią.

Stomia – na czym polega?

Zastanawiasz się, czym jest stomia na czym polega i jak z nią żyć? Stomię wyłania się najczęściej z takich powodów jak: nowotwór jelita grubego czy nieswoiste choroby zapalne jelit (na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego), ale także uraz (spowodowany na przykład wypadkiem).

Na początek warto wyjaśnić, że istnieją różne rodzaje stomii:

  • Ileostomia – procedurę wykonuje się, gdy trzeba usunąć całe jelito grube. Tego typu stomię wyłania się po prawej stronie brzucha, wykorzystując do tego celu część jelita cienkiego.
  • Kolostomia – stomię wyłania się, kiedy trzeba usunąć tylko część jelita grubego lub odbytnicy. Jelito grube zostaje wyłonione na zewnątrz organizmu i w ten sposób tworzy się stomię. Taka stomia może być wyłoniona na pewien okres.
  • Urostomia – stomia jelitowa to nie jedyna możliwość. Wykonuje się także urostomię, która umożliwia oddawanie moczu z pominięciem pęcherza moczowego. Podczas operacji moczowody są wszczepiane do odcinka jelita, a następnie wyprowadzane na powierzchnię brzucha celem utworzenia stomii.

Stomia polega zatem na chirurgicznym utworzenie połączenia pomiędzy narządem wewnętrznym a powierzchnią ciała (otwór w powłokach jamy brzusznej). Taki zabieg wykonuje się najczęściej w celu odprowadzenia kału (stomia jelitowa) lub moczu (urostomia).

Jak wygląda stomia?

Jak wspomnieliśmy – stomia jest otworem na powierzchni brzucha. Pokryta jest miękką i wilgotną śluzówką. Nieco wystaje ponad powierzchnię skóry. Stomia może być jednolufowa (pojedyncza) lub dwulufowa. Co istotne – dotykanie stomii i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych nie powoduje bólu, ponieważ stomia nie jest unerwiona.

Do skóry wokół stomii przykleja się worek stomijny, w którym zbiera się kał. Po napełnieniu należy wymienić worek na nowy, nie zapominając o pielęgnacji stomii. Ogólnie rzecz biorąc, życie ze stomią nie jest skomplikowane, a wymiana worków stomijnych nie nastręcza większych trudności.

Na czym polega właściwa pielęgnacja stomii?

Po zabiegu wyłonienia stomii należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • Higiena, czyli przede wszystkim mycie rąk przed i po każdej czynności związanej ze stomią.
  • Regularna wymiana worka stomijnego.
  • Prawidłowe zakładanie worka stomijnego (w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać ze wsparcia lekarza prowadzącego i pielęgniarki środowiskowej).
  • Pielęgnacja skóry dokoła stomii (maści i kremy nawilżające).
  • Noszenie odzieży, która nie uciska.

Poza tym stomia w zasadzie nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Kiedy dojdziesz do wprawy, to nie będzie ci to sprawiać najmniejszego problemu. Noszenie stomii i dopasowanie odpowiedniej odzieży również jest kwestią przyzwyczajenia. Na rynku znajdziesz estetyczną i wygodną bieliznę, zaprojektowaną specjalnie dla osób ze stomią.

Shopping Cart