Suche włosy – przyczyny i zapobieganie

Niestety suche włosy są problemem wielu osób. Dotyczą nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn w każdym wieku. Zazwyczaj jest to związane z faktem, że każdego dnia nasza fryzura jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Nic więc dziwnego, że tak ważne jest regularne sięganie po sprawdzone kosmetyki. Jak poradzić sobie z suchymi włosami? Dlaczego włosy tak szybko się wysuszają?

Jak sprawdzić, czy włosy są suche?

Warto wiedzieć, że suche włosy bardzo łatwo zauważyć. Czym cechują się przesuszone kosmyki? Wystarczy ich dotknąć, aby przekonać się, czy nasza fryzura cierpi na brak nawilżenia. Przesuszone włosy łamią się w trakcie szczotkowania. Poza tym najczęściej są one matowe, pozbawione blasku i witalności. Objawem jest także puszenie się włosów, przez co bardzo trudno jest je ułożyć. 

Dlaczego włosy są suche? Najczęściej ten problem dotyczy utraty naturalnej lipidowej otoczki. Łuski się otwierają, a wilgoć wyparowuje na zewnątrz. To z kolei sprawia, że fryzura jest bardziej podatna na uszkodzenia i może wypadać w nadmiernej ilości. Nie każdy wie, że włosy kręcone z natury bywają łamliwe i suche. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zewnętrzne i organiczne. Te pierwsze odnoszą się do zabiegów. Jeśli pielęgnacja nie wystarczy, warto odwiedzić trychologa, który pomoże nam zadbać o piękne i zdrowe włosy.

Suche włosy – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami suchych włosów są z pewnością:

 • Częste zabiegi z użyciem wysokiej temperatury
 • Zbyt częste mycie włosów
 • Zrezygnowanie z kosmetyków ochronnych
 • Brak nakrycia głowy
 • Nieodpowiednia dieta
 • Zbyt mała ilość spożywanej wody
 • Przewlekły stres
 • Częste wizyty na basenie i w saunie
 • Choroby skóry
 • Zaburzenia hormonalne
 • Stosowanie używek itp. 

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na nieodpowiednią pielęgnację włosów. Nie wystarczy jedynie użytkowanie samego szamponu. Przydają się także maski, odżywki i olejki. 

Jak zadbać o suche włosy?

Walka o zdrowe i ładne włosy bywa niełatwa. Rozpocznijmy od wizyty u fryzjera, który podetnie końcówki. Ponadto warto codziennie spożywać ok. 2 litry wody i dbać i zdrowe jedzenie. Zrezygnujmy z zabiegów farbowania i modelowania włosów. Z kolei mycie włosów powinno odbywać się w wodzie letniej. Nadmiar wody usuwamy poprzez lekkie dociskanie ręcznika, a nie mocne tarcie włosów. Po umyciu konieczne jest nałożenie odżywki, a chociaż 2 razy w tygodniu warto sięgać po maskę nawilżającą do włosów. Ogromne znaczenie ma odpowiednie dobranie kosmetyków do codziennej pielęgnacji. W tym wypadku suche włosy wymagają niezawodnego szamponu i odżywki, które poradzą sobie z problemem. W składzie produktów powinny znajdować się naturalne związki, pochodzące ze środowiska. To daje nam pewność, że kosmetyk do suchych włosów zadziała skutecznie i sprawnie. 

Kosmetyki do włosów suchych występują w wielu wersjach. Dzięki temu każda kobieta i każdy mężczyzna mogą liczyć na sprawdzone propozycje znanych marek. Pamiętajmy o tym, że szeroka oferta jest dostępna na wyciągnięcie ręki, w wielu drogeriach. Zakupu dokonamy nawet bez wychodzenia z domu. 

Shopping Cart