Dziecko nadpobudliwe wymaga specjalnego podejścia. Podczas opieki należy wykazać się nie lada cierpliwością. Ważne, aby zrozumieć, że maluch odbiera z wysoką intensywnością nawet najmniejsze bodźce. Bardzo trudno jest mu osiągnąć stan skupienia, a także pozostania w jednym miejscu dłużej niż kilka minut.
Nawet odrabianie pracy domowej może okazać się ciężkim zadaniem. Rodzice i opiekunowie powinni dołożyć wszelkich starań, aby podnieść jakość życia szkraba, który nie może kontrolować wszystkich swoich odruchów. Nie masz pojęcia, jak to zrobić? Koniecznie skorzystaj z poniższych podpowiedzi.
1. Rutyna i powtarzalność czynności
Dziecko borykające się z nadpobudliwością psycho-ruchową powinno żyć według ustalonej rutyny. Istotne jest, aby smyk znał plan swojego dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć grafik, który zostanie powieszony w widocznym miejscu. W przypadku młodszych pociech może on mieć formę graficzną.
Powtarzalność czynności pozwala ograniczyć bodźce, a także wyeliminować wewnętrzny niepokój czy nadmierną ekscytację. Należy wspomnieć, że błędem jest ustalenie długoterminowych celów. Taki system sprawdza się w przypadku dorosłych. Maluch żyje tu i teraz, więc może skupić się jedynie na krótkoterminowych pracach (np. odrobieniu zadania domowego, posprzątaniu pokoju, pielęgnacji zwierzaka).
2. Dogodne warunki nauki
Praca z dzieckiem nadmiernie aktywnym wymaga stworzenia dogodnych warunków. Efektywna nauka wyklucza wszelkie rozpraszacze, które mogą odciągać uwagę od wykonywanego zadania. Właśnie dlatego biurko nie powinno znajdować się przy oknie. Oczywiście na czas wykonywania zajęć można zaciągnąć rolety. Komputer nie może być włączony, jeśli nie jest to wymagane.
Wokół nie powinien znajdować się smartfon czy inny sprzęt, który skłania malca do zabawy. Pomieszczenie powinno być uporządkowane, minimalistyczne, dobrze oświetlone. Warto także wywietrzyć wnętrze, aby panowała w nim dogodna atmosfera. To detale, które mogą okazać się kluczowe.
3. Zabawki dla dzieci z ADHD
Zabawki dla dzieci nadpobudliwych pobudzają lewą półkulę mózgu. Przyciągają uwagę dziecka, a także zachęcają do aktywności. Szczególnie rekomendowane są wszelkiego typu układanki, dzięki którym maluch przez dłuższą chwilę musi pozostać w skupieniu.
Inną kategorię stanowią zabawki umożliwiające spożytkowanie energii. Przykładem są bujaki czy tory przeszkód, których pokonanie wymaga nie lada sprawności. Jeżeli szukasz odpowiednich akcesoriów, zajrzyj do sklepu internetowego Zabawka i Wyprawka, aby znaleźć odpowiedni produkt dla swojego malucha. Ogromny wybór na stronie https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/dla-dzieci-z-adhd sprawia, że jest to tylko kwestia czasu!
4. Wzmacnianie pożądanych zachowań
Rodzic musi stale monitorować postępy swojego dziecka. Nawet najmniejsze osiągnięcie powinno zostać wynagrodzone (np. pochwałą słowną). Malec nadpobudliwy potrzebuje uwagi oraz kontroli, więc sprawdza się tutaj zasada ograniczonego zaufania.
Absolutną podstawą jest sprawdzenie, czy zlecone zadanie zostało wykonanie. Zbyt agresywna nagana również działa niekorzystnie. Trzeba pamiętać, że krzyk czy negatywne słowa skierowane do dziecka, nie zachęcają do poprawy zachowania. Ich następstwem jest zazwyczaj spadek motywacji.
5. Stopniowe wprowadzanie zmian
Życiowych zmian nie należy wprowadzać z dnia na dzień. Ustanowienie nowych reguł wymaga zaangażowania, gdyż muszą być one wdrażane stopniowo. Należy wydłużać czas pracy malucha o kilka minut. Jeśli dotychczas potrafił pozostać w skupieniu przez pięć minut, to podczas kolejnego zadania warto zachęcić go do zabawy/nauki przez kolejną minutę.
Nie można oczekiwać, że szkrab przez godzinę będzie siedział przy biurku, jeśli jeszcze nie jest do tego przyzwyczajony. Trzeba zaznaczyć, że każdy maluch jest inny, więc nie można powiedzieć, kiedy zostaną zauważone pierwsze efekty podjętych działań.