Spierzchnięte i popękane po zimowym wyjeździe? Odstające skórki, które nieestetycznie podkreśla szminka? Takim kłopotom nie tylko można, ale nawet trzeba zapobiegać! Jak zadbać o delikatną skórę na ustach, która potrzebuje specjalnej ochrony? Czy istnieją składniki kosmetyków szczególnie polecane do pielęgnacji ust, a może warto wypróbować domowe sposoby? Znamy odpowiedzi na te pytania.
Balsam do ust naturalny – czyli jaki?
Zadbane usta są przede wszystkim gładkie, bez suchych skórek czy pęknięć. Taki efekt możemy uzyskać tylko wtedy, gdy wargi będą odpowiednio nawilżone i natłuszczone. Naskórek w tym miejscu właściwie nie ma gruczołów łojowych, dlatego nie jest naturalnie chroniony przed utratą wilgoci. Jeśli chcemy, aby był w dobrej kondycji, musimy taką ochronę dostarczyć mu z zewnątrz.
Produkty do pielęgnacji ust powinny zawierać przede wszystkim tłuszcze oraz woski, które tworzą na powierzchni naskórka ochronny film. Przyroda oferuje nam wiele takich substancji. Naturalny balsam do ust powinien mieć wysoko na liście składników roślinne tłuszcze, takie jak znane z właściwości regeneracyjnych masło shea, działający ujędrniająco olej z pestek malin czy natłuszczające masło kakaowe. Dodatek wosku pszczelego, który jest silnym emolientem, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z powierzchni naskórka.
Nasze usta kochają też lanolinę, wspierającą naturalną barierę hydrolipidową skóry, warto więc szukać jej w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych. Można również wykorzystać czystą lanolinę jako balsam do ust. Naturalny w 100% hipoalergiczny produkt nadaje się do stosowania nawet u małych dzieci.
Czy usta można złuszczać?
Najprostsza odpowiedź brzmi: tak. Trzeba to jednak robić umiejętnie, wykorzystując sprawdzone, hipoalergiczne, dedykowane do cienkiej skóry warg produkty. Scrub do ust nie może działać zbyt agresywnie, a wykorzystane w nim cząstki ścierające powinny być drobne i delikatne.
W złuszczaniu ust niewskazane są silnie działające, a także syntetyczne substancje, które mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Zdecydowanie lepszym wyborem jest naturalny peeling, o krótkim składzie, zawierający organiczne komponenty. Dobrze, jeśli bazą takiego produktu są oleje (np. arganowy, jojoba, z migdałów czy pestek malin). Jako element złuszczający naturalny peeling powinien zawierać mocno rozdrobnione łupiny orzechów lub drobinki cukru czy ksylitolu.
Warto pamiętać, aby peelingu do ust używać regularnie, ale nie codziennie. Zbyt częste złuszczanie podrażni delikatny naskórek. Raz lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Po zastosowaniu peelingu obowiązkowo nakładamy naturalny balsam do ust.
Domowe sposoby na pielęgnację ust
Stosowanie dobrej jakości naturalnych kosmetyków to oczywiście podstawa w dbaniu o dobrą kondycję i zdrowy wygląd ust. Warto jednak dodatkowo wspierać ich działanie, stosując np. domowej roboty maseczkę do ust, która nawilży i odżywi naskórek, zapobiegając jego przesuszeniu i pękaniu. Taki specyfik zrobimy w kilka minut, wykorzystując składniki, które znajdą się w każdej kuchennej szafce i lodówce. Bazą maseczki jest miód, do którego wystarczy dodać odrobinę tłustej śmietany lub – jeśli mamy – olej kokosowy. Wymieszane składniki nakładamy grubą warstwą na usta i pozostawiamy na 15–20 minut. Efekt będzie zaskakujący – miód ma bardzo silne właściwości odżywcze, regenerujące i zmiękczające.
Warto pamiętać, że na kondycję skóry ust wpływa ogólny stan naszego organizmu, a przede wszystkim odpowiednie nawodnienie. Osoby mające problem z przesuszonym naskórkiem powinny przyjrzeć się swoim nawykom i być może wprowadzić do diety więcej płynów. Naturalny balsam do ust pomoże i złagodzi objawy, warto jednak zająć się stanem swojej skóry także od wewnątrz. Prawidłowa dieta, dbanie o nawodnienie, a także regularne stosowanie naturalnych kosmetyków dedykowanych do ust sprawią, że będą one gładkie, miękkie i jędrne.