Ulga termomodernizacyjna – kto może z niej skorzystać?

Coroczna walka ze smogiem i bardzo kiepską jakością powietrza sprawia, że wszelkie działania termomodernizacyjne mają ogromny sens. Nie da się jednak ukryć, że są to działania kosztowne i wymagają poniesienia sporych nakładów finansowych.

 Istnieje sposób, dzięki któremu zainwestowane pieniądze mogą wrócić do kieszeni podatnika, zdecydowanie warto o tym wiedzieć. Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Najprościej mówiąc jest to prawo, zgodnie z którym podatnik może odzyskać dużą część poniesionych przez siebie kosztów na działania termomodernizacyjne. Do tych działań zalicza się kilka ważnych kwestii, dzięki którym powietrze wokół ma stać się czystsze, a gospodarstwa domowe częściej mają korzystać z odnawialnych źródeł energii. O czym dokładnie mowa, jeśli chodzi o termomodernizację?

  • O działanie, dzięki któremu nieruchomość wykazuje mniejsze straty energii pierwotnej;
  • Nieruchomość zostaje przyłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • Źródła ogrzewania danej nieruchomości zmieniają się na odnawialne;
  • Gospodarstwo domowe przy użyciu jednego paliwa tworzy jednocześnie energię elektryczną i energię cieplną (tzw. system wysokoprawnej kogeneracji).

Jeśli zatem zmiany w danym budynku obejmują powyższe działania, można starać się o zwrot ich kosztów w ramach podatków. 

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Obejmuje ona każdego podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego wolnostojącego, szeregówki lub bliźniaka. Warto jednak pamiętać, że ulga ta nie dotyczy tych domów, które są dopiero w trakcie budowy. Ulga termomodernizacyjna może sięgać kwoty 53000 złotych na jedną osobę, zatem w przypadku małżeństw kumuluje się to do kwoty 106000 złotych. Co ciekawe, w ulgę wliczają się nie tylko zużyte sprzęty i materiały budowlane (jak zbiorniki na gaz lub olej, system ogrzewania elektrycznego, czy choćby nowe okna i drzwi), ale również usługi, dzięki którym termomodernizacja stała się faktem. Mowa tu o podłączeniu poszczególnych sprzętów i systemów, czy ich zamontowaniu. 

Prace w ramach termomodernizacji trzeba przeprowadzić w ciągu 3 lat, licząc od dnia podjęcia się tego działania. Konieczne jest oczywiście zbieranie wszystkich faktur, dzięki którym możliwe jest wnioskowanie o ulgę. Warto przy tym pamiętać, że wszelkie działania termomodernizacyjne nie są kosztem, a inwestycją, która w pewnym czasie przyniesie spore oszczędności. Zyskuje na tym nie tylko powietrze, ale również portfele tych osób, które swoje domy zmodernizowały energetycznie.

Shopping Cart