Uśmiech dziąsłowy – czym dokładnie jest?

Uśmiech dziąsłowy, określany również jako gummy smile, to przypadłość estetyczna, z którą można spotkać się dość często. Osoby, których ona dotyczy, w trakcie uśmiechania odsłaniają górne dziąsła minimum na wysokość 3 mm. Choć takie zjawisko nie jest groźne dla zdrowia, może wywoływać dyskomfort u pacjentów oraz zawstydzenie. Jak poradzić sobie z tą przypadłością i w czym pomoże nam periodontolog?

Czym spowodowany jest uśmiech dziąsłowy?

Eksponowanie dziąseł jest spowodowane zaburzeniem strefy białej i czerwonej ust. W efekcie wydaje się, że zęby są zbyt krótkie. Przyczyną tego zjawiska jest zazwyczaj podłoże genetyczne oraz górnej kształt szczęki, która jest zbyt wysoka. Górne dziąsła mogą być odsłonięte również z powodu krzywego zgryzu lub deficytów w uzębieniu. Kolejną przyczyną jest nadpobudliwość górnej wargi. Pojawia się ona w sytuacji, gdy znajdujące się tam mięśnie są zbyt silne. W efekcie warga podnosi się zbyt wysoko, czego skutkiem jest odsłonięcie dziąseł. Jeszcze inną przyczyną są zbyt krótkie siekacze w górnej szczęce.

Jak wygląda leczenie gummy smile?

Lekarzem, który specjalizuje się w chorobach przyzębia (w tym dziąseł, więzadeł, kości oraz cementu korzeniowego) jest periodontolog. Aby zlikwidować uśmiech dziąsłowy wykonuje się różne zabiegi. Możliwe jest np. podniesienie linii dziąsła, co pozwoli odsłonić ukrytą część zęba. Następnie odsłonięte korony przykrywa się licówkami. Inną opcją jest podcięcie wędzidełek górnej wargi. Dzięki temu, w trakcie uśmiechania się, warga będzie opadać.

Może się również okazać, że aby uzyskać pożądany efekt pacjent musi założyć aparat ortodontyczny. Sprawi on, że zęby przesuną się w odpowiednie miejsca, co doprowadzi do zmniejszenia wysokości dziąseł. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być chirurgia szczękowo-twarzowa, której celem będzie redukcja kości. Sposób leczenia jest zawsze dopasowywany do danego przypadku.

Zapraszamy: Mójstomatolog – periodontolog Poznań

Shopping Cart