Fotowoltaika to technologia wykorzystująca energię promieniowania słonecznego do wytwarzania energii elektrycznej. W jaki sposób się to jednak odbywa i dlaczego produkcja energii elektrycznej tą metodą jest opłacalna?
Rola paneli fotowoltaicznych
Najważniejszym elementem instalacji są moduły fotowoltaiczne, które są zbudowane z półprzewodzącego krzemu. Ich rolą jest przekształcenie promieniowania słonecznego w prąd stały. Dzieje się to w momencie, w którym foton (cząstka światła) trafia w panel, co wprawia w ruch elektron, który przemieszczając się między elektrodami wytwarza różnicę potencjałów. Proces ten nazywany jest efektem fotowoltaicznym i pozwala uzyskać prąd stały.
Jeden moduł jest w stanie wyprodukować określoną ilość prądu. Ich liczba zatem zależna jest od zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego i możliwości instalacji na danym terenie w przypadku instalacji na gruncie lub powierzchni dachu w przypadku chęci instalacji na budynku. Wyróżnia się dwa rodzaje instalacji:
- on-grid, kiedy instalacja jest zintegrowana z publiczną siecią, można jednocześnie wyposażyć taką instalację w magazyn energii pozwalający zwiększyć autokonsumpcje, ale nie jest to konieczne,,
- off-grid, gdy instalacja nie jest podłączona do sieci – w tym przypadku zastosowanie akumulatorów energii jest konieczne, w przeciwnym razie energia niewykorzystana w momencie produkcji przepadnie. Takie rozwiązanie nie jest często wybierane i ma uzasadnienie głównie w miejscach gdzie nie ma możliwości przyłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej.
Jak uzyskuje się prąd zmienny?
Prąd stały nie jest jednak stosowany do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym. Z tego względu niezbędny do prawidłowego działania fotowoltaiki jest falownik, który określa się także mianem inwertera fotowoltaicznego. Ten element instalacji odpowiada za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który może trafić do sieci energetycznej i zasilać urządzenia elektryczne. Co istotne, falownik odpowiada również za zabezpieczenie instalacji. Inwerter fotowoltaiczny odłączy instalację w chwili, gdy dojdzie do zaniku napięcia w sieci. Istnieją dwa podstawowe rodzaje falowników: 3-fazowy, który stosuje się w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 3,68 kWp oraz 1-fazowy, który wykorzystuje się w instalacjach o mocy poniżej 3,68 kWp.
Podłączenie do sieci elektrycznej
Następnym krokiem jest przekierowanie prądu z falownika do domowej sieci elektrycznej. W Polsce, w przypadku sieci on-grid, obowiązkiem zakładu energetycznego jest zainstalowanie licznika dwukierunkowego, który umożliwia sprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci. To podstawa informacji na temat oddanej i pobranej energii, która pozwala na rozliczenie z zakładem energetycznym.
Produkcja energii elektrycznej w Polsce
Choć nie uważamy naszego kraju za najbardziej słonecznego na świecie, to nadal możemy liczyć na bardzo wydajną produkcję energii przez panele fotowoltaiczne (https://fiberlink.pl/fotowoltaika/fotowoltaika-dla-domu-i-biznesu/). Jest to możliwe przede wszystkim dlatego, iż panele odbierają fotony nawet w pochmurne dni. W Polsce ok. 80% energii produkuje się od maja do września. Wówczas nadwyżki sprzedaje się do sieci publicznej (lub magazynujemy). Środki uzyskane ze sprzedaży wykorzystuje się do zakupu energii wieczorami i zimą.
Szukasz sprawdzonej firmy, która pomoże na każdym etapie zakładania instalacji? Koniecznie skontaktuj się z Fiberlink Fotowoltaika (https://fiberlink.pl/fotowoltaika/). Wesprzemy Cię w ramach audytu energetycznego, montażu instalacji, jak również zapewnimy kompleksową opiekę gwarancyjną.