stenoza kanału kręgowego

W jakich okolicznościach przeprowadza się stenozę kanału kręgowego?

Stenoza, czyli patologiczne zwężenie kanału kręgowego jest coraz częstszym schorzeniem dotykającym praktycznie wszystkie starzejące się społeczeństwa. Najczęściej występuje u osób starszych, może dotknąć również ludzi młodych w przebiegu schorzeń kręgosłupa. Najczęstszymi objawami stenozy są drętwienia, mrowienia, osłabienie siły mięśniowej, bóle i męczliwość nóg po przejściu niewielkiego dystansu, mogą pojawiać się dolegliwości bólowe pleców promieniujące do kończyn dolnych.

 

W przypadkach skrajnych pojawiają się niedowłady kończyn dolnych i nietrzymanie moczu. Stenoza jest schorzeniem znacznie pogarszającym jakość życia, bo powoduje bóle kręgosłupa i pleców, może powodować zaburzenia neurologiczne dotyczące kończyn górnych i kończyn dolnych. 

 

Stenoza kręgosłupa występuje najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadziej w odcinku piersiowym. Kręgosłup jest zbudowany z kręgów tworzących trzon i łuk kręgu. Trzony stanowią podporę kręgosłupa, są oddzielone od siebie krążkami międzykręgowymi. Łuki osłaniają rdzeń kręgowy. W zdrowym kręgosłupie pomiędzy rdzeniem a strukturą kanału występuje wolna przestrzeń, więc nie ma ucisku na struktury nerwowe. Stenoza pojawia się, gdy w wyniku działania różnych czynników dochodzi do zmniejszenia lub całkowitego zaniku  wolnej  przestrzeni.

 

Przyczyny, objawy stenozy kanału kręgowego

 

Można powiedzieć, że najczęstszą przyczyną stenozy kanału odcinka lędźwiowego lub szyjnego kręgosłupa jest zużycie kręgów powstające wraz z wiekiem, w wyniku czynności codziennych, obciążeń podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, uprawiania sportu itp. Jest to proces degeneracyjny  prowadzący do choroby zwyrodnieniowej, w której przebiegu dochodzi do procesów zapalnych, pogrubienia, twardnienia więzadeł, przerostów, zrostów, wypuklin stawów międzykręgowych oraz do powstawania osteofitów. Stenoza kręgosłupa może być również wrodzona. Najczęściej nie pojawia się od urodzenia, występuje zazwyczaj po 30. roku życia. 

 

Główne przyczyny stenozy kanału kręgowego to: zmiany i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby reumatoidalne, przerosty i zrośnięcia się stawów międzykręgowych, kręgozmyk, zmiany w krążkach międzykręgowych, przepukliny, zwapnienia, guzy i inne patologiczne przerosty, wrodzony zespół wąskiego kanału kręgowego, choroba Pageta oraz urazy i powikłania po operacjach kręgosłupa.  

 

Objawy stenozy rozwijają się powoli, są różne zależności od miejsca występowania, nie mają charakteru ciągłego, występują w trakcie określonych czynności, ból ustępuje po odpoczynku. Objawy zaawansowanej stenozy lędźwiowej to: ograniczenie ruchomości kręgosłupa, rwa kulszowa, drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej nóg, opadanie stopy, czasem problemy z utrzymaniem moczu.

 

Leczenie stenozy kanału kręgowego

 

Leczenie stenozy polega na wdrożeniu leczenia zachowawczego i zapobiegawczego. Farmakoterapia i rehabilitacja w formie fizjoterapii i fizykoterapii, masaże, blokada nerwów, są najczęściej skuteczne we wczesnym stadium choroby. W przypadkach braku skuteczności leczenia zachowawczego pozostaje leczenie chirurgiczne, którego celem jest zmniejszenie, a nawet zlikwidowanie ucisku na rdzeń kręgowy. W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa w klinice Carolina Medical Center (sprawdź: https://kregoslup.carolina.pl/) wykonywany jest pełny zakres operacji klasycznych i nowoczesnych procedur małoinwazyjnych zapewniających szybki powrót do aktywności. W leczeniu stenozy i deformacji, w większości przypadków, stosuje się małoinwazyjne  endoskopowe operacje kręgosłupa.

Shopping Cart