Wiatr, mróz, suche powietrze – jak chronić przed nimi oczy?

Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia kondycji narządu wzroku, a nawet do jego utraty! To nie przesada i w żadnym razie nie należy bagatelizować zagrożenia, jakim dla zdrowia oczu są wiatr, niska i nadmiernie wysoka temperatura oraz suche powietrze. Dlaczego te czynniki są równie niebezpieczne jak silne promieniowanie słoneczne i w jaki sposób chronić przed ich działaniem narząd wzroku? Poznaj sprawdzone sposoby pozwalające zadbać o zdrowie oczu*!

Jak wiatr, mróz i suche powietrze wpływają na stan narządu wzroku?

 

Gałka oczna to skomplikowany narząd składający się z wielu wysoce wyspecjalizowanych struktur wrażliwych na czynniki zewnętrze, takie jak temperatura i wilgotność powietrza oraz wiatr. Powierzchnia oka i zlokalizowane w głębszych warstwach rogówka, siatkówka i inne elementy narządu wzroku chronione są przez film łzowy, który przy każdym zamknięciu powiek obmywa gałkę oczną, nawilżając ją, oczyszczając z drobin kurzu i alergenów oraz dotlenia jej struktury [1].

Film łzowy składa się z trzech warstw: tłuszczowej, wodnej i śluzowej – prawidłowy skład łez to obok odpowiedniej ich ilości warunek konieczny odpowiedniej ochrony oka. Na skład filmu łzowego wpływ ma wiele czynników, w tym dieta i ogólna kondycja organizmu. Warstwa wodna jest jednak przeważająca pod względem procentowym, a jej ilość zmniejsza się w sytuacji, gdy czynniki zewnętrzne przyspieszają jej wyparowywanie. Dzieje się tak zarówno gdy temperatura powietrza jest wysoka (upał), jak i bardzo niska – powodem jest bowiem nie tyle sama temperatura, ile poziom wilgotności powietrza, a ten może być niski także przy mroźnej pogodzie. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym parowanie filmu łzowego jest wiatr, który przenosi również drobiny kurzu i pyłki roślin, co zwiększa dolegliwości ze strony oczu u osób cierpiących na alergie. Suchości oczu towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak odczucie piasku pod powiekami, pieczenie i łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. U alergików pojawia się dodatkowo swędzenie i podrażnienie powiek oraz oczu [2].

Nadmiar słonecznego światła – dodatkowy czynnik niekorzystny dla oczu

 

Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne nie jest korzystna dla oczu i może prowadzić do poważnych problemów ze strony narządu wzroku [3]. Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się struktur oka, zwiększa ryzyko zmian nowotworowych oraz przyczynia się do nasilenia objawów suchego oka, takich jak szczypanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz uczucie ich zmęczenia. Natomiast przy silnym promieniowaniu słonecznym, na przykład gdy w pogodny mroźny dzień słońce odbija się od śniegu, może nawet dojść do oparzenia siatkówki i tzw. ślepoty śnieżnej. Objawy ze strony oczu przy słonecznej pogodzie nasilają się zwłaszcza w wietrzne dni, gdy oczy są dodatkowo podrażnione przez pyłki i kurz unoszący się w powietrzu, a parowanie filmu łzowego jest szybsze.

 

Jak chronić oczy przed zagrożeniami z zewnątrz?

 

W wietrzne i słoneczne dni zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – także zimą, zwłaszcza w górach. Podczas jazdy na nartach sprawdzą się gogle, które ochronią zarówno przed słońcem, jak i wiatrem. Warto też zadbać o odpowiednią dietę, która ma wpływ na skład filmu łzowego i zdrowie oczu. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kropli nawilżających do oczu, które wspierają działanie naturalnej ochrony, jaką jest film łzowy. Dla osób chorujących na alergie wskazane są nawilżające krople do oczu z ektoiną, która tworzy na powierzchni oka tarczę ochronną, utrudniając kontakt z alergenami, na przykład nawilżające krople do oczu z ektoiną i kwasem hialuronowym Ektin**. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Bibliografia:

 

  1. Lens A., Nemeth S.C., Bedford J. K., Anatomia i fizjologia narządu wzroku. Misiuk-Hojło M. (red.), Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2010.
  2. Monika Świerczyńska-Kępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 07.02.2023.
  3. J. Czajkowski, R. Grabowski, Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, Ophthatherapy Vol. 6/Nr 2(22)/2019 (s. 65-68).

 

 

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.

** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu.

Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.

 

 

 

Shopping Cart