Zamiast klasycznych taksówek, klienci potrzebujący transportu coraz chętniej wybierają poświęcone tej usłudze aplikacje. Powodów jest wiele – tańsze przejazdy, jasne warunki cenowe, możliwość monitorowania pojazdu, płatność bezgotówkowa realizowana przez aplikację. To dlatego kariera jako kierowca Free Now daje wiele możliwości, zwłaszcza dla osób, które świetnie czują się za kółkiem i lubią kontakt z ludźmi. Nie każdy kierowca jest jednak biegły w zagadnieniach podatkowych – to one powstrzymują część chętnych przed jazdą na taksówce Free Now. Czy faktycznie jest się czego bać? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Czy kierowca Free Now musi prowadzić działalność gospodarczą?
Tak. Zgodnie z polskim prawem, każda działalność wykonywana regularnie w celach zarobkowych, wymaga rejestracji. Kierowca co prawda podpisuje umowę z Free Now, ale nie jest to umowa o pracę ani umowa zlecenia, tylko umowa na świadczenie usług. Realizująca je osoba musi być przedsiębiorcą.
Aby móc rozpocząć zarabianie, należy więc wypełnić formularz CEIDG-1 (w formie papierowej lub online), zaznaczając główny rodzaj prowadzonej działalności (49.32.Z – działalność taksówek osobowych lub 49.39.Z – pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany).
Czy istnieje obowiązek posiadania w samochodzie kasy fiskalnej?
Nie. Odpowiedź jest o tyle zaskakująca, że co do zasady, istnieje obowiązek rozliczania każdego przejazdu poprzez wystawienie faktury lub paragonu – do czego kasa fiskalna jest niezbędna. Aby jednak nie narażać kierowców na dodatkowe koszty, firma Free Now umożliwia skorzystanie z wirtualnej kasy fiskalnej. Kierowca jest zobowiązany do zarejestrowania każdego przejazdu, a informacja trafi bezpośrednio do właściwego Urzędu Skarbowego. Kasy fiskalnej nie trzeba więc kupować ani fizycznie wozić jej w taksówce.
Jak wystawiać faktury i rachunki za przejazd w ramach aplikacji Free Now?
Teoretycznie każdy kurs powinien kończyć się wystawieniem faktury lub rachunku. To oznaczałoby ogromną ilość dokumentów generowanych każdego miesiąca – nawet kilkaset, czyli tyle, ile duże przedsiębiorstwo, zatrudniające kilkadziesiąt osób. Po raz kolejny Free Now proponuje usprawnienie. Dzięki korzystaniu z aplikacji, faktury i rachunki generowane są automatycznie i trafiają bezpośrednio na konto klienta. Kierowca otrzymuje natomiast raport zbiorczy, który następnie dostarcza do swojego biura rachunkowego, nawet bez konieczności jego drukowania.
Czy kierowcy Free Now muszą odprowadzać podatek VAT?
Tak. Działalność taksówek osobowych jest w Polsce objęta podatkiem od towarów i usług. Co więcej, ponieważ główna siedziba firmy znajduje się w Niemczech, przedsiębiorca musi dokonać rejestracji do VAT UE. Deklaracje VAT można składać co miesiąc lub co kwartał. Jeśli twoje przychody nie przekraczają 200 tys. zł rocznie, możesz natomiast skorzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, co nie zwalnia jednak z obowiązku składania deklaracji. Podobnie jak wszyscy inni przedsiębiorcy, kierowcy Free Now muszą również odprowadzać podatek dochodowy (PIT).
Gdzie odprowadza podatki kierowca Free Now?
Siedziba firmy Free Now znajduje się w Hamburgu. Wielu kierowców zastanawia się zatem, czy obowiązują ich polskie czy niemieckie przepisy podatkowe. Prawo mówi w tym przypadku wyraźnie o imporcie usług – zastosowanie ma polskie ustawodawstwo. Wynika to z faktu, że sama działalność gospodarcza kierowcy zarejestrowana jest w Polsce, nie w Niemczech.
Czy kierowca Free Now może skorzystać z pomocy biura rachunkowego?
Tak. Jest to nawet wskazane. Nie każdy kierowca dobrze orientuje się w przepisach prawa podatkowego. W przypadku Free Now, czyli importu specyficznych usług, są one jeszcze bardziej skomplikowane i nawet nie każdy księgowy jest w stanie bezproblemowo sobie z nimi poradzić. Wybierz więc biuro rachunkowe specjalizujące się w obsłudze kierowców taksówek z aplikacji – sprawdź ofertę na https://a-zrachunki.pl/uber-bolt-freenow-obsluga-ksiegowa/. Dzięki współpracy z osobami mającymi doświadczenie w zakresie Free Now, będziesz mieć pewność, że Twoja firma jest w dobrych rękach.
Wykonywanie przejazdów w ramach Free Now może nieść wiele korzyści. Jeździsz tyle, ile sam chcesz, samodzielnie planujesz swój grafik, zgłaszasz się tylko do tych przejazdów, które faktycznie chcesz realizować. Jasne zasady rozliczenia pozwalają na uczynienie z Free Now jedynego albo dodatkowego źródła dochodu. Przy odrobinie chęci i z pomocą zaufanego biura rachunkowego to nie może się nie udać!