zwolnienie lekarskie online

Zwolnienie lekarskie online – co warto o nim wiedzieć?

Nagłe sytuacje, w których potrzebne staje się zwolnienie lekarskie, mogą zdarzyć się w każdej chwili. Problemem jednak często bywa długi czas oczekiwania na wizytę w gabinecie. Jak uzyskać zwolnienie online i na czym ono dokładnie polega? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czym jest zwolnienie online?

Zwolnienie wystawiane przez Internet to zwykłe zwolnienie lekarskie, które jednak przyjmuje formę elektroniczną, zamiast tradycyjnej, wydrukowanej na papierze. Wciąż wiele osób zadaje często pytanie, czy zwolnienie online jest legalne – warto podkreślić, że obecnie jest to nie tylko w pełni legalny dokument, ale także jest to jedyna jego forma, obowiązująca od 2018 roku. Kiedy lekarz stwierdzi potrzebę wystawienia zwolnienia L4, zostanie ono automatycznie przesłane do pracodawcy danego pacjenta. Jeżeli pacjent prowadzi natomiast własną działalność gospodarczą, zwolnienie wysyłane jest wtedy bezpośrednio do ZUS-u. Zwolnienie online może wystawić lekarz dowolnej specjalizacji – nie trzeba zatem kierować się wyłącznie do lekarza pierwszego kontaktu. Wraz ze zwolnieniem, pacjentowi może zostać wypisana również recepta online: jest to specjalny kod, który wystarczy podać farmaceucie podczas wizyty w dowolnej aptece. Może on zrealizować ją samodzielnie lub też poprosić o wykupienie potrzebnych leków kogoś bliskiego.

Kiedy lekarz może wystawić L4 online?

Do najczęstszych powodów sięgnięcia po zwolnienie ZUS wciąż należą schorzenia fizyczne, w tym różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz infekcje. Warto jednak wiedzieć, że popularne choroby nie należą do jedynych przypadków, kiedy lekarz może wystawić zwolnienie L4. W obecnych czasach niepokojąco duża liczba osób zmaga się z problemami na tle psychicznym, które znacząco utrudniają funkcjonowanie w pracy i nie tylko. Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób jest depresja, diagnozowana u coraz młodszych pacjentów. Brak właściwego leczenia nie tylko uniemożliwia niekiedy wykonywanie codziennych czynności, ale też znacząco pogarsza stan chorego, dlatego też bezwzględnie należy reagować jak najszybciej, kiedy tylko zaobserwuje się pierwsze alarmujące objawy. Warto też wiedzieć, że zwolnienie online może zostać wystawione nie tylko samemu pacjentowi – ubiegać się o nie może również osoba, która musi zaopiekować się chorym, a także rodzice, którzy potrzebują w trybie pilnym uzyskać zwolnienie z powodu choroby swojego dziecka.

W jaki sposób można otrzymać zwolnienie przez Internet?

Zastanawiasz się, jak uzyskać zwolnienie online? Możesz zrobić to w prosty sposób, nie opuszczając w tym celu nawet własnego domu. Wystarczy wybrać jeden z portali, gdzie usługi świadczy lekarz online – dzięki temu skorzystasz z konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, jak i innych specjalistów, bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę czy oczekiwania w kolejce w przychodni. W zależności od przypadku, aby otrzymać zwolnienie wystarczy jedynie wypełnić kwestionariusz, a następnie poczekać na jego weryfikację przez lekarza. Może jednak zdarzyć się, że konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji online lub telefonicznie, jeżeli specjalista będzie potrzebował dodatkowych informacji na temat schorzenia pacjenta. Cała procedura jest bardzo wygodna, gdyż odbywa się całkowicie zdalnie. Jest to bardzo ważne dla osób chorych, które dodatkowo nie muszą narażać zdrowia własnego i innych, wybierając się na bezpośrednią wizytę do przychodni lekarskiej. Oczekiwanie na wystawienie zwolnienia online również nie trwa długo – czas ten wynosi zazwyczaj od zaledwie kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin.

Shopping Cart