fotelik samochodowy a zdrowie dziecka

Dobór odpowiedniego fotelika samochodowego a zdrowie dziecka

Prawidłowo dobrany fotelik to taki, który zapewni wygodną i bezpieczną podróż na każdym etapie rozwoju dziecka. Zanim jednak rodzic zdecyduje się na konkretny model, powinien wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Tylko w ten sposób prawidłowo zadba o zdrowie przewożonego w nim dziecka.

 

Wyposażenie fotelika a zdrowie dziecka

Przed zakupem konkretnego fotelika należy przede wszystkim sprawdzić, czy produkt jest odpowiednio dopasowany do wymiarów dziecka. Nie może być ani za mały, gdyż nie zapewni mu wówczas wystarczającego komfortu w czasie jazdy, ani za duży, ponieważ nie zagwarantuje mu oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa – dziecko nie będzie w nim stabilnie siedzieć. Ponadto, należy pamiętać, że tylko modele o wąskim zakresie wagowym można idealnie dopasować do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju.

Fotelik powinien wyróżniać się również wysoką oceną otrzymaną w testach zderzeniowych, gdyż potwierdza ona skuteczność zastosowanych w foteliku rozwiązań i technologii. Foteliki możemy łatwo przefiltrować wg wyników w testach zderzeniowych w profesjonalnych sklepach z fotelikami jak np. w Boboking.pl

Wykończenie z oddychającej tkaniny oraz regulowane komponenty to kolejne istotne elementy dobrze dobranego fotelika. Wysoka jakość materiałów wykorzystana podczas produkcji fotelika wraz z systemem wentylacji nie tylko zapewnią wygodę, lecz także zapobiegną przegrzaniu się dziecka podczas podróży nawet w najbardziej upalne dni.

Swobodna regulacja wysokości zagłówka pozwoli ustawić go na odpowiedniej wysokości, dzięki czemu fotelik będzie chronił odcinek szyjny i głowę dziecka w czasie jazdy. Funkcja regulacji oparcia umożliwi znalezienie najwygodniejszego kąta nachylenia.

Pasy czy Isofix?

Najskuteczniejszym obecnie sposobem montażu fotelika samochodowego jest system ISOFIX. Posiada go każdy model spełniający europejskie standardy normy i-Size. Dzięki temu, że system umożliwia stabilny montaż produktu, zwiększa jednocześnie poziom bezpieczeństwa dziecka w czasie jazdy i w razie ewentualnej kolizji. Homologacja ta świadczy również o wyposażeniu modelu we wzmocnioną ochronę boczną. Warto zatem wybierać modele, przy nazwie których widnieje dopisek i-Size.

Mocowanie Isofix zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów podczas montażu fotelika, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo maluszka. Jeśli posiadany samochód ma możliwość montażu na Isofix, zdecydowanie warto z tego skorzystać.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania fotelika dla noworodka najważniejszy jest anatomiczny kształt siedziska. W pierwszych miesiącach życia należy przewozić go w nosidełku, gdyż jako jedyne zapewni mu półleżącą pozycję w czasie jazdy. Ponadto rekomenduje się zakup modelu z rozszerzaną budką, która osłoni go w razie silniejszego słońca.

Choć zgodnie z polskim prawem konieczne jest przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy jedynie w fotelikach 0-13, dobrze by fotelik 9-18 również można było tak montować. Zaleca się bowiem taką pozycję do 4. roku życia, gdyż jest ona aż pięciokrotnie bezpieczniejsza od opcji przodem do kierunku jazdy. Świadczą o tym wyniki licznych badań.

Wybierając fotelik dla 6 latka z grupy 15-36 kg warto zwrócić uwagę czy fotelik posiada prowadnice pasa bezpieczeństwa. Nieprawidłowe poprowadzenie pasa barkowego lub biodrowego może bowiem doprowadzić między innymi do poważnych urazów narządów wewnętrznych.

Czego unikać podczas poszukiwań fotelika samochodowego?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, powinno się przede wszystkim wiedzieć, gdzie go szukać. Nie należy w tym celu udawać się do marketu po tani model lub decydować na zakup produktu używanego. W pierwszym przypadku nie ma pewności, że będzie to fotel z atestami, w drugim zaś – czy nie został już uszkodzony podczas jakiejś kolizji, a w takiej sytuacji nie ochroni on dziecka w razie kolejnego zderzenia.

Nie zaleca się też stosowania podstawki jako alternatywy dla fotelika dla większych dzieci. Nie posiada ona bowiem prowadnicy naramiennego pasa bezpieczeństwa, ponadto nie chroni na wypadek uderzenia bocznego. Nie ma też zagłówka, który zadbałby o ochronę głowy w czasie wypadku. Tylko pełny fotelik, z oparciem i zagłówkiem, jest w stanie zapewnić ochronę w czasie wypadku czy kolizji.

Zakup fotelika samochodowego to nie lada wyzwanie. Niewłaściwie dobrany fotelik samochodowy dla dziecka może skutkować nie tylko różnego rodzaju urazami, lecz w skrajnych wypadkach także utratą życia. Dlatego właśnie tak ważne jest, by przed zakupem konkretnego modelu odpowiednio go dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka oraz do pojazdu, w którym zostanie zamontowany.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − 64 =

Shopping Cart