Czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Kredytowanie stało się jedną z podstawowych form finansowania zakupu mieszkań, sprzętu RTV czy usług medycznych. Wysokość kwoty, na jaką zostanie udzielony kredyt, jest zależna od zdolności kredytowej. Czym ona jest i co się na nią składa? O tym w dzisiejszym wpisie!

Zdolność kredytowa – definicja

Na wstępie warto określić, co to jest zdolność kredytowa. Definicja mówi, że określa ona maksymalną wysokość możliwego do spłaty zobowiązania w danym czasie w stosunku do aktualnych dochodów klienta. Wpływa na nią zarówno kwota posiadanego majątku, jak i miesięczne dochody czy aktualnie spłacane zobowiązania finansowe. Negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową może mieć nieterminowe spłacanie pożyczek i kredytów gotówkowych, abonamentów za usługi czy obecność w ogólnopolskich rejestrach dłużników.

Dochody a zdolność kredytowa

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem wpływającym na zdolność kredytową są dochody osoby ubiegającej się o kredyt. Jakie aspekty dochodu wpływają na wysokość możliwego do uzyskania finansowania?

· Miesięczna kwota zarobków netto.

· Okres uzyskiwania dochodu oraz jego stabilność i powtarzalność.

· Źródło (np. umowa o pracę, działalność gospodarcza).

· Rodzaj wykonywanego zajęcia i zawód.

W zależności od instytucji finansowej, która przeprowadza badanie zdolności kredytowej, istotna może być również promesa zatrudnienia na kolejny rok. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób posiadających kontrakt menedżerski.

Historia kredytowa i jej znaczenie

Wcześniejsza historia kredytowa ma duże znaczenie dla oceny zdolności kredytowej. Zaciąganie zobowiązań finansowych i terminowe ich spłacanie wpływa pozytywnie na naszą ocenę w BIK. Jesteśmy wówczas określani mianem rzetelnych kredytobiorców. W przeciwnej sytuacji są osoby, które mają złą historię kredytową. Niespłacone raty kredytu hipotecznego lub gotówkowego czy opóźnienia w opłatach abonamentowych skutkują wpisaniem nas do rejestru dłużników. Mogą uniemożliwić uzyskanie jakiegokolwiek finansowania w banku.

Inne czynniki wpływające na zdolność kredytową

Wysokość dochodów czy ewentualne zadłużenie to nie jedyne elementy, które mają wpływ na możliwość udzielenia nam kredytu bankowego. Jakie inne czynniki wpływają na zdolność kredytową?

· Stan cywilny.

· Dotychczasowe stosunki z danym bankiem.

· Oczekiwany okres kredytowania.

· Rodzaj wybranych rat – malejące czy równe.

· Wkład własny.

Na szacowaną zdolność kredytową mają wpływ także inne zabezpieczenia, w szczególności nieruchomość należąca do kredytobiorcy. Innym czynnikiem jest liczba osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym.

Zdolność kredytowa w systemie finansowania i płatności ratalnych MediRaty

 

Źródło: mediraty.pl

Ocenę zdolności kredytowej w systemie finansowania i płatności ratalnych MediRaty ułatwia specjalny kalkulator dostępny na stronie internetowej. Przykładowo singiel osiągający dochody netto w wysokości 3000 zł miesięcznie może skorzystać z finansowania w wysokości nawet 29 000 złotych.

Dokładna zdolność kredytowa jest szacowana po wypełnieniu bezpłatnego wniosku. Spłatę zobowiązania można rozłożyć na 6, 12, 24, a nawet 36 dogodnych rat. Jeżeli szukasz nieskomplikowanego sposobu na sfinansowanie wizyty u dentysty lub innej usługi medycznej, to powinieneś zainteresować się ofertą MediRaty!

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

57 − = 52

Shopping Cart