Dom z drukarki 3d. Technologia przyszłości 🏠

 

Czym jest dom wydrukowany w 3D?

Odpowiedź znajduje się w nazwie. Druk 3D ma duży wpływ na wiele gałęzi przemysłu na całym świecie, a branża budowlana nie jest wyjątkiem. Domy drukowane w 3D są tworzone przy użyciu bardzo dużych drukarek 3D, które są w stanie wytłaczać beton, plastik lub inne materiały budowlane przez dysze, aby stopniowo zbudować obiekt wielkości domu. Dysze drukarek służących do budowy domówmogą poruszać się w wielu płaszczyznach i są specjalnie zaprojektowane, aby były bardzo solidne i wytrzymałe, ponieważ generalnie muszą pracować na zewnątrz w zmiennym terenie. Technikę tę rozwijają różne instytucje badawcze i prywatne przedsiębiorstwa, a niektórzy uważają, że przyszłość branży budowlanej może należeć do drukarek 3D.

Ile kosztuje wydrukowanie domu na drukarce 3d

Domy drukowane w 3D są nadal czymś w rodzaju nowości i są w dużej mierze wciąż w fazie rozwoju, tym bardziej nie są jeszcze popularne w Polsce. Niemniej jednak asumptem do rozwoju tej technologii jest jej szybkość a także to, że można wydrukować dom w 3D za dużo mniejsze pieniądze niż budowanie go przy użyciu bardziej tradycyjnych metod. W przypadku niektórych projektów, które są obecnie w fazie rozwoju, szacunkowe koszty zaczynają się od 40-50 tysięcy złotych, chociaż dotyczy to stosunkowo niewielkich budynków.

Zalety domów z drukiem 3D

 

Zmniejszenie ilości odpadów – średnio podczas budowy domu powstaje od 2 do 5 ton odpadów, które zaśmiecają środowisko. Dzięki drukowi 3d, budowa domów może się stać zdecydowanie bardziej ekologiczna.

Szybkość budowy – obecna technologia umożliwia budowę domu nawet w ciągu 1 dnia, chociać końcowe poprawki mogą zająć nieco więcej czasu. W przypadku tradycyjnej budowy domów zazwyczaj trwa to wiele miesięcy.

Są tańsze w budowie niż domy tradycyjne. Według różnych szacunków , koszty budowy domu wydrukowanego w 3D mogą być o połowę (lub więcej) niższe niż w przypadku domu zbudowanego metodami tradycyjnymi.

Duża elastyczność w zakresie projektowania. Większość domów zbudowanych tradycyjnie ma kwadratową geometrię, ponieważ proste linie i kąty proste są najłatwiejszym i najwygodniejszym kształtem dla tego stylu konstrukcji. Każde odchylenie lub zakrzywiona ściana, wymaga dużo więcej wysiłku i pieniędzy.  Domy wydrukowane w 3D mogą z łatwością przybrać dowolny kształt, nawet najbardziej dziwaczny.

Wady domów z drukiem 3D

Obecna technologia nie pozwala na duży wybórużywanego materiału. Obecnie drukarze mogą budować ściany tylko z betonu lub plastiku, więc wykluczone jest użycie np. drewna, cegły czy kamienia.

Nie wszystkie elementy domu można wydrukować w 3D.  Tylko ściany domu wydrukowanego w 3D mogą być teraz drukowane w 3D, co oznacza, że ​​ekipa budowlana musi ukończyć wszystkie inne drobiazgi – drzwi, okna, hydraulikę, elektryczność. Kontrastuje to na przykład z domem z prefabrykatów, w którym wiele z tych elementów jest przygotowywanych w fabryce, przed budową na miejscu.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 3 =

Shopping Cart