hydro dipping

🎨 Czym jest hydro dipping i do czego możesz go wykorzystać?

Czym jest hydro dipping

 

Hydro dipping (znane również jako druk zanurzeniowy, druk transferowy w wodzie, hydrografika  i hydroobrazowanie) to proces, który pozwala na naniesienie grafiki na prawie każdy trójwymiarowy przedmiot. Ten proces jest stosowany od lat w przemyśle samochodowym i wielu innych dziedzinach. Inne przedmioty, takie jak broń palna, kaski, kontrolery do gier i quady, są obecnie często ozdobione w ten sposób. Istnieje wiele różnych materiałów (podłoży), na które można nakładać folię,  między innymi plastik, metal, drewno i inne.

Dokładne pochodzenie procesu hydro dippingu nie jest do konca jasne. To co wiadomo z pewnością, to fakt, że  jako pierwszy aparat hydrograficzny w USA został zarejestrowany przez Motoyasu Nakanishi z Cubic Engineering KK 26 lipca 1982 r.  Został zarejestrowany jako:  „aparat drukarski wyposażony w strukturę, która dostarcza film transkrypcyjny do pojemnika transkrypcyjnego zawierającego ciecz tak, że film transkrypcyjny utrzymuje się na powierzchni cieczy, strukturę, która sprawia, że ​​ciecz płynie w kierunku, w którym folia jest dostarczana, oraz strukturę, która ukośnie zanurza artykuł, który ma zostać wydrukowany w cieczy w pojemniku transkrypcyjnym z pozycji w górę do pozycji w dół cieczy. ”

Zastosowanie

Proces nadruku wodnego jest szeroko stosowany do ozdabiania przedmiotów, od kasków rowerowych, felg i innych elementów wyposażenia samochodu, aż po całe pojazdy i deski rozdzielcze. Folie można nakładać na wszystkie rodzaje podłoży, w tym tworzywa sztuczne, włókno szklane, drewno, ceramikę i metal. W większości przypadków, jeśli przedmiot można zanurzyć w wodzie i można go pomalować tradycyjnymi technikami, można zastosować proces druku hydrograficznego.  Wykluczone jest zatem wykorzystanie tej techniki do urządzeń elektronicznych, poza sytuacją, kiedy możliwe jest rozebranie urządzenia u zanurzenia w wodzie tylko zewnętrznej powłoki, pozbawionej części elektronicznych.

hydro dipping
Źródło: https://www.polkadotchair.com/how-to-hydro-dip-vans/

 

Proces druku zanurzeniowego

W procesie hydro dippingu element podłoża, który ma być zadrukowany jako pierwszy, przechodzi przez następujące po sobie kolejno etapy:

  1. Przygotowanie powierzchni, gruntowanie, malowanie i lakierowanie bezbarwne.

Warstwa bazowa to warstwa farby, która nadaje folii  przyczepność i zapewnia kolor warstwy spodniej lub odpowiednie tło dla projektu folii wodnej. Większość folii jest zaprojektowana do pracy z białym lub jasnobrązowym lakierem bazowym, ale wiele folii można nakładać na prawie każdy kolor. Nawet folię przeznaczoną do białej warstwy bazowej można nałożyć na inny kolor, aby całkowicie zmienić kolorystykę wzoru.

  1. Obróbka – folię hydrograficzną z polialkoholu winylowego, na której wykonano wklęsłodruk z obrazem graficznym do przeniesienia, ostrożnie umieszcza się na powierzchni wody w zbiorniku zanurzeniowym.
  2. Przezroczysta powłoka jest rozpuszczalna w wodzie i rozpuszcza się w niej po nałożeniu roztworu aktywatora.
  3. Po rozpoczęciu zanurzania napięcie powierzchniowe wody pozwoli na zakrzywienie wzoru wokół dowolnego kształtu. Projekty są drukowane przy użyciu specjalnego rodzaju atramentu na folii PVA (polialkohol winylowy), zwykle za pomocą drukarki rotacyjnej i niektórych małych partii na drukarkach szerokoformatowych przy użyciu specjalnych atramentów. Ta folia jest rozpuszczalna w wodzie i jest przeznaczona do pochłaniania wilgoci, dzięki czemu folia i tusz miękną i stają się elastyczne.Większość folii jest przeznaczona do namaczania  w wodzie o temperaturze 32° C przez 60 sekund. Niektóre folie wymagają dłuższego namaczania w wodzie – przez około 90-120 sekund.Podczas układania folii na wodzie należy upewnić się, że nakłada się ją właściwą stroną skierowaną w dół. Najbardziej niezawodnym sposobem jest zwilżenie palca i kciuka, a następnie złapanie za róg folii. Kiedy folia zostanie puszczona, przyklei się  do palca.  Lepka strona jest skierowana w dół. Do palca przykleja się ta strona folii, która jest zaprojektowana do wciągania wilgoci w celu nawilżenia filmu.Po ułożeniu folii na wodzie należy podejść z bliska i poszukać pęcherzyków powietrza uwięzionych pod folią. Pęcherzyk powietrza zapobiegnie nawodnieniu tego miejsca na filmie i dlatego po zanurzeniu pozostawi plamę na warstwie bazowej. Kiedy znajdziesz pęcherzyk powietrza, można delikatnie w niego dmuchnąć, aby przesunął się na bok i na zewnątrz spod folii.  aby się poruszyło.
  4. Spłukiwanie pozostałości –  tusz przylega do powierzchni przedmiotu i nie można go łatwo zmyć.
  5. Pozostawienie do wyschnięcia

hydro dipping

Jak działa adhezja

Adhezja jest wynikiem działania składników chemicznych aktywatora, które zmiękczają warstwę lakieru bazowego i pozwalają na połączenie z nią farby. Jedną z najczęstszych przyczyn nieosiągnięcia przyczepności między dwiema warstwami jest źle nałożony aktywator. Może to oznaczać zastosowanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości aktywatora.

Czym jest aktywator

Aktywator jest substancją chemiczną używaną w procesie zanurzania, która sprawia, że cały proces druku tą metodą jest możliwy. Substancja ta jest nakładana na folię po zakończeniu nawilżania folii. Po nałożeniu aktywatora powoduje rozpuszczenie błony i upłynnienie atramentu. Niedostateczna i nadmierna aktywacja to dwie główne przyczyny problemów z zanurzaniem w wodzie, zatem zazwyczaj do prawidłowego przeprowadzenia procesu potrzeba trochę ćwiczeń i wprawy.

Trwałość hydro dippingu:

Technika ta jest w zasadzie tak samo  trwała jak tradycyujny sposób nanoszenia lakieru. Należy jednak pamiętać, że istnieją różne farby przystosowane do różnych zastosowań, jak na przykład specjalny lakier do samochodów. Zatem wpływ na trwałość może mieć zarówno odpowiednie zastosowanie tej techniki, jak również dobranie odpowiedniej farby do przewidywanego użytku.

 

Zobacz również:

Jak świat widzą daltoności

 

Źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Water_transfer_printing

https://www.hydrocreations.com/blogs/news/what-is-hydro-dipping

 

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − = 21

Shopping Cart