Psychoterapeuta – kto to jest i w czym może Tobie pomóc?
Do niedawna psychoterapia kojarzyła się przede wszystkim z leczeniem depresji, uzależnień czy traumy po ciężkich przeżyciach. Obecnie korzysta z niej coraz więcej osób, które mają problem z wyrażaniem emocji, z utrzymaniem poprawnych relacji w związku czy środowisku zawodowym.
Na terapię zapisują się osoby chcące pracować nad umiejętnością radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Niektórzy pragną zrozumieć, dlaczego kolejne ich związki się rozpadają. Czemu nie potrafią się odnaleźć w żadnej pracy? Wielu pacjentów dopiero podczas terapii uświadamia sobie, jak bardzo trudne przeżycia z przeszłości wpływają na ich wybory życiowe.
Szybkie tempo życia, wysoka presja społeczna i natłok obowiązków także wywołują szereg problemów. Rozwijają się różne rodzaje nerwic i fobii, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pogarsza się stan zdrowia. Często nawet nie wiemy, że różne dolegliwości wynikają z narastającej nerwicy czy stanów lękowych. W pokonaniu tego rodzaju problemów pomaga właśnie psychoterapia. Ten rodzaj leczenia z każdym rokiem jest coraz bardziej popularny.
Do gabinetów psychoterapeutycznych przychodzą ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk. Wykształcenie, pochodzenie społeczne czy zajmowane stanowisko także nie mają większego znaczenia. Łączy ich w zasadzie jedno: wszyscy są z jakiegoś powodu nieszczęśliwi. Rozmowy z terapeutą pomagają im przepracować trudne przeżycia, zapanować nad emocjami i poprawić kondycję psychiczną. Od czego zacząć leczenie? Najlepiej zgłosić się do poradni, w której pracują wykwalifikowani specjaliści, prowadzący różne rodzaje terapii. Dużym uznaniem wśród pacjentów cieszy się warszawska poradnia PsychoCare. Terapeuci z tej placówki pomogli już tysiącom pacjentów w rozwiązaniu ich problemów. Pamiętajmy jednak, że skuteczność psychoterapii zależy w dużej mierze od wyboru odpowiedniego specjalisty i właściwej metody terapii.
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Psychoterapeuci specjalizują się w prowadzeniu różnych rodzajów terapii. Jedni z nich są wybitnymi specjalistami leczenia uzależnień podczas terapii grupowych. Inni pomagają rodzinom zakończyć kryzys w związku lub poradzić sobie z problemami wychowawczymi dzieci. Jeszcze inni pomagają pacjentom zajrzeć w głąb siebie i poznać przyczynę zaburzeń osobowości. Każdy z nich stosuje wypracowane metody zwane też podejściami.
Dobór odpowiedniego specjalisty i metody terapii bywa nieraz trudną sprawą. Dlatego poradnia PsychoCare oferuje bezpłatne konsultacje z psychologiem, a zarazem doradcą klienta. Polegają one na tym, że pacjent opowiada o swoim problemie, a psycholog doradza rodzaj terapii i dobiera odpowiedniego specjalistę. A co zrobić, jeśli pacjent z różnych powodów nie może osobiście spotkać się z terapeutą? Wejść na stronę https://cplwowska.pl/psychoterapia-online/ i umówić się na terapię online. Zdalna psychoterapia ma taką samą wartość, jak spotkania w gabinecie.
Dobry specjalista rozpozna problem pacjenta i pomoże mu uporać się z trudnymi emocjami. Wskaże jak pracować nad swoim charakterem i osiągnąć równowagę psychiczną. Podstawą skuteczności terapii jest jednak współpraca pacjenta ze specjalistą i przestrzeganie jego zaleceń. Pamiętajmy, że powodzenie leczenia zależy w dużej mierze od tego, na ile pacjent zechce sam zaangażować się w terapię.