Poświęcany czas i rodzicielska miłość to kwestie najważniejsze w wychowaniu dzieci. Niemniej, by móc lepiej rozumieć własne dziecko i porozumiewać się z nim bezkonfliktowo, potrzebna jest jeszcze odpowiednia wiedza. Wiele ciekawych i niosących pomoc aspektów w kwestii wychowania dzieci omawiają polskiej i światowej sławy psychologowie i terapeuci, posiadający wieloletnie doświadczenie. Warto sięgnąć po te pozycje i odkryć to, czego dzieci nam nie powiedzą.
Stresoodporne. Jak wychować dzieci odporne na stres – Shelley Davidow
Shelley Davidow to autorka i nauczycielka o międzynarodowym uznaniu. Przez ostatnie 20 lat wydawała książki i nauczała aż na 5 kontynentach. Jest zwolenniczką sprawiedliwości społecznej, pedagogiki transformacyjnej i łagodzenia skutków stresu u dzieci. Ten ostatni aspekt jest istotny w przypadku jednej z ostatnich książek Davidow Stresoodporne. Jak wychować dzieci odporne na stres.
Wbrew pozorom z treści publikacji wcale nie wynika, że należy wychować dziecko odporne na stres. Autorka wskazuje wiele czynników stresogennych, o których dorośli mogą nawet nie mieć pojęcia. Każdy człowiek w mniejszym czy większym stopniu jest wystawiony na ich działanie. Jednak nie każdy potrafi stresem zarządzać. A tego właśnie można się uczyć już od dzieciństwa. Davidow – przytaczając wiele wyników badań i rozmów z rodzicami – pokazuje, jak to robić.
Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? – Jesper Juul
Skandynawska pedagogika i nordyckie metody są ostatnio coraz bardziej odkrywane i wdrażane w życie. Jedną z tego typu nowinek jest pedagogika juulowska. Pojęcie to zyskuje na popularności, a pochodzi od nazwiska duńskiego pedagoga Jespera Juula. Na wzór jego idei powstają szkoły i ośrodki kształcenia – również w Polsce. Dlatego wśród e-booków o wychowaniu dzieci na szczególną uwagę zasługują dwie książki Juula.
Pierwsza – Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? – to lektura, która pomaga rodzicom czującym bezradność względem swoich dzieci. Dla wielu odkrywcze może okazać się stwierdzenie, że dziecko wcale nie musi być posłuszne i grzeczne. Młodym ludziom przede wszystkim powinno się pomagać w kształtowaniu poczucia własnej wartości, a także pokazywać, że należy brać odpowiedzialność za siebie i, w razie potrzeby, za innych.
Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie? – Jesper Juul
Jesper Juul to również propagator szacunku w relacjach z dzieckiem i krytyk autorytarnego stylu wychowania. Czytelnicy, którzy choć raz zetknęli się z jego twórczością i poznali metody oraz refleksje w niej prezentowanych, często chętnie sięgają po następną książkę autorstwa duńskiego pedagoga. Kolejny tytuł, z którym warto się zapoznać, to Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?
Wielu dorosłych okres dojrzewania u nastolatków uważa za jeden z najtrudniejszych czasów w relacjach ze swoimi dziećmi. Młodzi ludzie szkolne i rówieśnicze wydarzenia przeżywają na swój sposób i nierzadko mają problemy w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. We wspomnianej lekturze Jespera Juula znajdują się odpowiedzi na pytania takie jak: Jak uczyć dziecko bycia odpowiedzialnym? Co robić, gdy ustalone reguły oraz obietnice są łamane? Jak odbudować nadszarpnięte zaufanie?
Uwaga! Złość – Ewa Tyralik-Kulpa
Książki wydawnictwa Natuli zasługują wśród rodziców na szczególną uwagę. Eksperci kompleksowo i mądrze omawiają wiele problemów trapiących opiekunów dzieci. W katalogu księgarni online Virtualo oferujemy wiele tego typu książek – z pewnością każdy dorosły znajdzie temat, o którym chciałby dowiedzieć się więcej. Niemniej w naszym aktualnym zestawieniu, podobnie jak w przypadku Juula, pozycjom od Natuli poświęcamy aż dwa miejsca.
Uwaga! Złość to bestseller o wychowaniu dzieci. Jego autorka – Ewa Tyralik-Kulpa – to trenerka komunikacji i umiejętności psychospołecznych. Ekspertka wyjaśnia, że bez złości nie da się żyć. Emocja obecna jest w życiu każdego i trzeba potrafić z nią funkcjonować. Staje się to możliwe wówczas, gdy ją zrozumiemy. Autorka przedstawia m.in. stare wzorce złości oraz zdrowe sposoby jej wyrażania. Ponadto prezentuje mechanizm złoszczenia się i podejmuje takie tematy jak granica złości, złość w rozwoju dziecka czy złość w komunikacji.
Cud rodzicielstwa – Shai Orr
Cud rodzicielstwa to kolejna bestsellerowa książka o wychowaniu dzieci w naszym zestawieniu, wydana nakładem oficyny Natuli. Tym razem autorem lektury jest Shai Orr – izraelski autor popularnej na całym świecie tytułowej koncepcji, znanej również pod angielską nazwą miraculous parenting. To idea, która zyskała wielu zwolenników w krajach na całym globie – w tym w Polsce.
Książka Shai Orra nie jest typowym poradnikiem, zawierającym konkretne rady i strategie. To e-book, który daje rodzicom większą świadomość i pomaga bardziej uważnie przeżywać relację z dzieckiem. Autor przedstawia 7 podstawowych próśb dziecka, które przez rodziców często spychane są na margines, a nie powinny. Ponadto Orr ukazuje, co widzą dzieci, a czego nie są świadomi dorośli, a także przedstawia 3 ważne fazy relacji.
Wychowaj szczęśliwe dziecko – Glenda Weil i Doro Marden
Glenda Weil i Doro Marden od ponad 30 lat prowadzą grupy wsparcia i warsztaty, podczas których spotykają się z rodzicami – biorą pod uwagę ich problemy i pomagają je rozwiązać. W swej karierze spotykały się z setkami przypadków i doskonale wiedzą, że rodzicielstwo wymaga nieustannej pracy nad sobą i relacją z dzieckiem, a także z partnerem.
Wychowaj szczęśliwe dziecko to poradnik, z którego dorośli dowiedzą się, jak okazywać dzieciom wsparcie. Autorki wyjaśniają również, jak powinna przebiegać rozmowa z córką bądź synem, by dziecko zechciało podzielić się problemami z mamą bądź tatą. Ponadto w książce znajdują się opisy wielu sytuacji z życia innych rodzin. Czytelnicy mogą dostrzec w nich rozwiązania, które sprawdzą się też w przypadku ich dzieci. To książka, którą wiele osób może potraktować jako nawigację w relacji rodzic-dziecko.
Jak nie krzyczeć na swoje dziecko – Carla Naumburg
Dr Carla Naumburg jest klinicznym pracownikiem socjalnym. Podczas swojej wieloletniej pracy pomagała pacjentom rozwiązywać ich problemy socjalno-bytowe, dbając o ich kondycję psychiczną. Bazując na zdobytym doświadczeniu i pasji do swej pracy, wydała wiele książek z tego zakresu. Ponieważ wielokrotnie pracowała z dziećmi, w jej portfolio można odnaleźć bardzo ważną książkę o wychowaniu dzieci – Jak nie krzyczeć na swoje dziecko.
Krzyk zdarza się każdemu. Nie zawsze ma związek z przemocą. Wynika również z miłości, rozpaczy, zdenerwowania i bezsilności. W relacji rodzic-dziecko pojawia się wiele skrajnych emocji i różnych stanów. Krzyk pomaga je wyrażać i uzewnętrzniać. Jednak Carla Naumburg stworzyła lekturę pełną strategii działania i różnych metod, które warto zastosować, by stać się spokojniejszym i szczęśliwszym rodzicem. Rodzicem, który wychowuje szczęśliwsze i odważne dziecko.