Prędzej, czy później nadchodzi taki moment, kiedy nasze mieszkanie wymaga odświeżenia i remontu. Rzecz jasna możemy zatrudnić profesjonalną ekipę, która sprawnie przeprowadzi remont. Jeśli jednak wiemy, że coś zostanie lepiej wykonane przez nas samych, w pierwszej kolejności powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni, dobrej jakości sprzęt. Do remontów na pewno przyda się pas transportowy z klamrą, który ułatwi nam przewóz materiałów budowlanych samochodem oraz potrzebna niemal przy każdych zmianach w domu, mniejszych, czy większych szlifierka.
Szlifierka – do czego służy?
Szlifierka, tak jak sama nazwa wskazuje, służy do szlifowania, czyli obrabiania materiałów różnego rodzaju, po uprzednim obrabianiu innymi narzędziami. Dzięki niej jesteśmy w stanie nadać ostateczny kształt powierzchni oraz zapewnić jej gładkość. Mamy do wyboru wiele rodzajów szlifierek, na przykład: oscylacyjne, kątowe, stołowe, typu delta, mimośrodowe, taśmowe oraz wielofunkcyjne.
Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa, potocznie zwana kątówką, służy do szlifowania i przecinania metalu, betonu oraz ceramiki. Często wykorzystywana jest do polerowania powierzchni. Szlifierka kątowa akumulatorowa Metabo dzięki swej smukłej konstrukcji idealnie sprawdzi się do prac przy trudno dostępnych miejscach, czy też nad głową. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy i zaopatrzyć się w szlifierkę taką jak szlifierka kątowa akumulatorowa Dewalt, która poprzez hamulec elektroniczny szybko zatrzymuje tarczę po puszczeniu przełącznika.
Szlifierka oscylacyjna
Działanie szlifierki oscylacyjnej jest oparte na wahadłowym ruchu sztywnej stopy szlifierskiej. Niewielka amplituda drgań i bardzo duża ich częstotliwość sprawiają, że urządzenie idealnie nadaje się do obróbki powierzchni o większych rozmiarach, równych oraz lekko zaokrąglonych. Najczęściej używana jest do przedmiotów drewnianych, wyposażona jest w stopę prostokątną, dzięki czemu dobrze sprawdzi się przy szlifowaniu narożników.
Szlifierka typu delta
Charakterystyczny dla szlifierki typu delta jest jej kształt, gdyż stopa jest trójkątna. Działa ona na zasadzie oscylacji, dobrze sprawdza się podczas szlifowania krawędzi i trudno dostępnych miejsc.
Szlifierka mimośrodowa
Działanie szlifierki mimośrodowej jest podobne do działania szlifierki oscylacyjnej. Różnią się między sobą tym, że mimośrodowa do swej pracy oprócz oscylacji wykorzystuje także ruch obrotowy stopy szlifierskiej. Nadaje się ona do pracy zarówno przy powierzchniach gładkich, jak i zakrzywionych, dzięki elastycznemu talerzowi. Jest dobra do powierzchni drewnianych i metalowych.
Szlifierka taśmowa
Przeznaczona jest do szlifowania powierzchni dużych płaskich, drewnianych. Jej działanie odróżnia się od innych, gdyż przesuwa się jedynie po linii prostej, przy czym pracuje szybko i dokładnie.
Szlifierka wielofunkcyjna
Szlifierka wielofunkcyjna jest narzędziem bardzo praktycznym, łączącym w sobie wiele funkcji. Podstawowymi opcjami, jakie posiada są szlifowanie, cięcie oraz polerowanie. Istnieje wiele rodzajów szlifierek o różnych możliwościach i zastosowaniach.
Mając tak wiele szlifierek do wyboru, kupując odpowiednią względem naszego zapotrzebowania, możemy sobie ułatwić pracę, sprawić, że stanie się ona łatwiejsza i bezpieczniejsza.