Bezpieczeństwo oszczędzania za pomocą aplikacji mobilnej – na co zwrócić uwagę?

Bankowość mobilna kompletnie zmieniła oblicze bankowania, a z kwartału na kwartał korzysta z niej coraz więcej osób. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wykorzystując bankową aplikację do oszczędzania pieniędzy.

Bezpieczeństwo oszczędzania za pomocą aplikacji mobilnej – na co zwrócić uwagę?

Bankowość mobilna kompletnie zmieniła oblicze bankowania, a z kwartału na kwartał korzysta z niej coraz więcej osób. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wykorzystując bankową aplikację do oszczędzania pieniędzy.

Bankowość mobilna jest jedną z form bankowości elektronicznej. Polega ona na korzystaniu z usług bankowych przy pomocy specjalnej aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Jakie możliwości daje współczesna bankowość mobilna?

Bankowość mobilna – nowy wymiar bankowania

Z powodzeniem można uznać, że aplikacje bankowe to „małe banki” umieszczone w urządzeniach mobilnych. Dzięki nim m.in.:

  • sprawdzisz stan swoich produktów bankowych w każdym miejscu i czasie, bez względu na lokalizację i godziny pracy stacjonarnych oddziałów;

  • zapłacisz ratę kredytu lub spłacisz kartę kredytową;

  • zastrzeżesz lub zablokujesz kartę kredytową i płatniczą;

  • złożysz wniosek kredytowy;

  • kupisz ubezpieczenie;

  • szybko skontaktujesz się z bankiem w dowolnej sprawie.

Oszczędzanie w bankowości mobilnej

Większość bankowych aplikacji mobilnych umożliwia użytkownikom także zakładanie i korzystanie z produktów oszczędnościowych, np. lokat terminowych. Lokata bankowa to skuteczny sposób na bezpieczne i pewne oszczędzanie i zminimalizowanie negatywnego wpływu inflacji na kapitał. Dzięki aplikacji mobilnej założysz lokatę w ciągu zaledwie kilku minut. Równie szybko przelejesz na nią środki finansowe.

Co ważne, aby zachęcić klientów do bankowania przez telefon, instytucje finansowe często oferują użytkownikom aplikacji mobilnych specjalne lokaty mobilne z ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Możliwość wygenerowania wyższych zysków jest więc kolejnym argumentem przemawiającym za rozpoczęciem oszczędzania w aplikacji.

8 rad, jak bezpiecznie oszczędzać w aplikacji mobilnej

Każdego dnia banki dokładają wszelkich starań, aby korzystanie z aplikacji mobilnych było nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność za bezpieczne korzystanie z „banku w smartfonie” ponosi nie tylko instytucja finansowa, ale także Ty sam. Co możesz zrobić, aby oszczędzać bezpiecznie przy pomocy aplikacji?

1. Łącząc się z bankową aplikacją mobilną, nie korzystaj z ogólnodostępnych, niezabezpieczonych sieci internetowych. Takie sieci to idealne miejsce działania dla hakerów.
2. Aktualizuj aplikację i system operacyjny urządzenia mobilnego. Twórcy aplikacji regularnie poprawiają ich działanie i zwiększają poziom bezpieczeństwa.
3. Ustawiając PIN, postaw na kompozycję przypadkowych cyfr. Nie używaj daty swojego urodzenia, dat urodzin dzieci czy ciągu znaków, np. 123456. Nie podawaj nikomu kodu do swojej aplikacji, nie zapisuj go na kartce i nie trzymaj np. w portfelu czy szafce w biurku.
4. Jeśli Twój smartfon na to pozwala, ustaw potwierdzenie logowania do aplikacji przy pomocy zeskanowania rysów twarzy lub linii papilarnych palca. Nawet jeśli urządzenie dostanie się w niepowołane ręce, dostęp do banku nie będzie możliwy.
5. Pobieraj aplikacje wyłącznie z autoryzowanych sklepów. W przypadku urządzeń z systemem operacyjnym IOS jest to Apple Store, w przypadku Androida – Google Play.
6. Ustaw niewielkie limity operacji wykonywanych przy pomocy aplikacji mobilnej. Jeśli nieuprawniona osoba skorzysta z Twojego smartfona, np. płacąc zbliżeniowo, nie narazi Cię na dotkliwe straty finansowe. Pamiętaj także, że limity zawsze możesz zmienić, np. wtedy kiedy będziesz potrzebował wykonać przelew na wyższą kwotę.
7. Jeśli planujesz oddać telefon do serwisu, odinstaluj aplikację mobilną banku. Choć ryzyko wycieku danych w takich okolicznościach jest stosunkowo niewielkie, zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.
8. Nie wchodź w podejrzane linki otrzymane SMS-em lub e-mailem. Wbrew pozorom ofiarami ataków hakerskich padają nie tylko korporacje i instytucje, ale także „zwykli” ludzie.

Bankowe aplikacje mobilne to wygodny sposób na korzystanie z usług instytucji finansowych. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo środków finansowych i danych osobowych, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Źródło:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/korzystanie-aplikacji-mobilnych/

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.

Artykuł powstał w wyniku płatnej współpracy.

Shopping Cart