Jak nosić spodenki rowerowe? Najważniejsze zasady użytkowania

Jak nosić spodenki rowerowe? Najważniejsze zasady użytkowania

Ubrania rowerowe powinny wpływać na komfort podczas jazdy. Każda minuta spędzona na jednośladzie powinna być przyjemna. Najrozsądniejszym wyborem w kontekście wygodnej jazdy jest wysokiej jakości para spodenek rowerowych. Czym powinny się charakteryzować? Jak nosić spodenki rowerowe? Podpowiadamy!

  1. Co charakteryzuje profesjonalne spodenki rowerowe?
  2. Jak nosić spodenki rowerowe? Czy zakładanie bielizny jest potrzebne?
  3. Spodenki kolarskie i triathlonowe

Spodenki rowerowe to świetna inwestycja i klasyczny elementem rowerowego stylu.

Co charakteryzuje profesjonalne spodenki rowerowe?

Spodenki rowerowe to podstawa ubioru miłośników kolarstwa. Są one kluczowym elementem komfortowej jazdy na jednośladzie. Trzeba pamiętać, że muszą być dobrze dopasowane do ciała rowerzysty, ponieważ to właśnie ten element odzieży treningowej ma największy wpływ na komfort. Spodenki rowerowe chronią najbardziej wrażliwe miejsca, będące jednocześnie najmocniej narażone na ewentualne urazy. Warto zadbać o zakup tego elementu bez względu na to, czy jesteś początkującym miłośnikiem kolarstwa, czy wyczynowym zawodnikiem.
Jakościowe spodenki będą dobrze przylegać do ciała rowerzysty i będą równocześnie na tyle elastyczne, że w żadnym stopniu nie będą krępować ruchów podczas jeżdżenia. Powinny dość mocno opinać się na udach (a w przypadku dłuższych modeli również na łydkach), by nie przesuwały się i nie odsłaniały poszczególnych partii ciała. Oczywiście nie mogą być przy tym zbyt ciasne, ponieważ mogłoby w jakimś stopniu wpływać negatywnie na krążenie krwi.
Kolejny istotny czynnik, który należy brać pod uwagę w trakcie zakupu spodenek, to ich wykonanie. Zawodowi kolarze używają głównie szortów bezszwowych, które nie powodują otarć i innych podobnych urazów skóry. Bardzo ważnym elementem wyposażenia spodenek są również specjalne wkładki chroniące, które zabezpieczają pośladki i okolice intymne, zwiększając tym samym ogólny komfort podczas jeżdżenia na rowerze. Wkładka powinna być dostosowana do rodzaju uprawianego kolarstwa. Modele, które są przeznaczone do poruszania się po szosie, różnią się od modeli przeznaczonych dla zawodników MTB (skrót MTB oznacza rower przeznaczony do jazdy w terenie górzystym). Wkładki są elementem dopasowującym się do sylwetki użytkownika, dlatego rozróżniamy egzemplarze przeznaczone dla pań i dla panów.

Jak nosić spodenki rowerowe? Czy zakładanie bielizny jest potrzebne?

Obcisłe spodenki rowerowe są doskonałym wyborem z wielu powodów. Są wygodne, aerodynamiczne i zapewniają, że wszystko pozostaje na swoim miejscu. Spodenki rowerowe z dodatkową wyściółką zdecydowanie poprawią komfort. Zastanawiasz się, jak używać spodenek rowerowych? Zaleca się, by pod spodenkami rowerowymi nie nosić niczego. Wkładki w spodenkach rowerowych są wykonane z tkanin, które odprowadzają wilgoć i szybko schną, a do tego dopasowują się do skóry, co zapobiega nieprzyjemnym otarciom. Bielizna pod spodenkami rowerowymi oznacza tkaninę zatrzymującą wilgoć i niepotrzebne szwy, które powodują nieprzyjemne otarcia. Właśnie dlatego zaleca się jeżdżenie bez bielizny.
W trakcie zakupu spodenek rowerowych albo wkładek warto poszukać rozmiarów, które są obcisłe, ale w których można wygodnie się poruszać. Tkanina nie powinna przesuwać się po skórze w trakcie jazdy. Nie powinna również blokować przepływu krwi do nóg.

Spodenki kolarskie i triathlonowe

Wiesz już, jak nosić spodenki kolarskie. Pora przyjrzeć się różnicom pomiędzy spodenkami triathlonowymi a spodenkami kolarskimi. Jeżeli jeździsz na różnych dystansach i korzystasz z roweru w różnych celach (np. dojazd do pracy) albo używasz różnych rowerów (np. szosowy), możesz potrzebować kilku różnych par spodenek kolarskich. Niektóre z modeli spodenek będą mieć grubszą wkładkę, która zapewnia komfort delikatnych okolic w trakcie długiego dystansu. Z kolei w przypadku triathlonu albo kolarstwa górskiego grube wkładki mogą przeszkadzać. Do jazdy po górach warto wybrać cieńszą wkładkę albo kupić specjalne spodenki triathlonowe, które mają przeważnie znacznie cieńszą wkładkę, zaprojektowaną tak, by jak najszybciej odprowadzać wilgoć.
Wiesz już, jak używać spodenek kolarskich. Pora wykorzystać tę wiedzę w praktyce!

Shopping Cart