taśmy transportujące

Jak wykorzystać taśmy transportujące?

Praca we współczesnych fabrykach, a także niewielkich zakładach produkcyjnych wymaga zastosowania odpowiednich technologii. Jednym z podstawowych elementów wielu maszyn są taśmy transportujące pozwalające na optymalizację wielu procesów technologicznych we wszystkich gałęziach przemysłu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę planując inwestycje maszyny obsługujące taśmy transportujące i akcesoria do taśm transportujących.

  1. Podstawowe parametry taśm transportujących
  2. Wytrzymałość taśm i pasów transportowych
  3. Taśmy transportujące, a gałęzie przemysłu

Kluczowe dla efektywności każdego zakładu jest to, by dopasować odpowiednie maszyny, taśmy transportujące i akcesoria do nich.

Podstawowe parametry taśm transportujących

Taśmy transportowe wykorzystywane są w różnych zakładach – zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w miejscach, w których nie muszą wytrzymywać dużych przeciążeń. Często stanowią uzupełnienie zarówno procesów produkcyjnych, jak i logistycznych, takich jak magazynowanie. To właśnie nośność pasów napędowych i samych taśm transportujących jest jednym z kluczowych parametrów do tego, by wybrać odpowiednie warianty. Na wytrzymałość wpływa to, z jakiego materiału są wykonywane. Klienci mają do wyboru bardzo szerokie spektrum materiałów, gdyż aktualnie nie ma problemu z zamówieniem taśm nawet dla ciężkiego przemysłu, w którym obciążenie liczy się w tonach. Do transportu ciężkich materiałów stosuje się też specjalistyczne akcesoria, takie jak profile prowadzące mające wysoką wytrzymałość.

Wytrzymałość taśm i pasów transportowych

Istotne jest również to, by dobrze dopasować rodzaj łączenia taśm, jeśli mają one być odpowiednio długie. Na jedną taśmę może składać się wiele składowych, które są łączone metodą klejenia, zszywkami, lub innymi metodami adekwatnymi do tego, by taśmy prowadzące zachowały odpowiednio dużą wytrzymałość. Wersje składające się z wielu modułów wcale nie muszą mieć obniżonej wytrzymałości.

Bardzo ważne jest również to, by wybrać nawierzchnię mającą odpowiednio niski współczynnik tarcia. Pozwala on na efektywną pracę w zależności od tego, do czego pas transportowy ma być wykorzystany. Jest to również bardzo istotny aspekt wpływający na możliwość utrzymania pasa w czystości. W wielu sytuacjach stosuje się pasy powlekane lub PVC. To pozwala na czyszczenie pasów transportowych, dając szerokie zastosowanie i umożliwiając zachowanie norm sanitarnych, takich jak atest spożywczy.

Taśmy transportowe, a gałęzie przemysłu

Dzięki temu, że można wykorzystać dodatkowe akcesoria do zadań transportowych, takie jak kliny prowadzące, czy falbany boczne, wyposażone w taśmy transportujące wykonane na przykład z polichlorku winylu są bardzo uniwersalne. Charakteryzują się tym, że można je wykorzystać w fabrykach produkujących dowolne materiały, a także we wszystkich procesach logistycznych. Przemysł spożywczy, militarny, motoryzacyjny, chemiczny, drzewny i wiele innych wykorzystują taśmy mające dedykowane zastosowanie. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie materiału wykonania, a także szczegółów technicznych do danego obiektu. Warto w tym celu skonsultować to, jaka taśma powinna być zamówiona z inżynierem, który będzie dysponował odpowiednią wiedzą teoretyczną, a także doświadczeniem. Wybór taśmy ma duże znaczenie nie tylko dla efektywności pracy, ale też dla jej trwałości w danym środowisku pracy. Zawsze trzeba też uwzględnić wytyczne producentów maszyn, w których montuje są taśmy transportujące, gdyż muszą one być kompatybilne. To bardzo dobre rozwiązanie, którym warto się zainteresować.

Shopping Cart