Jak zajęcia stretchingu mogą pomóc w zapobieganiu bólów pleców i karku?

Stretching to forma aktywności, która pozwala na rozluźnienie całego ciała oraz uelastycznienie mięśni. Ćwiczenia mogą być samodzielną formą treningu — pilates lub joga. O konieczności systematycznego rozciągania ciała powinni pamiętać wszyscy, którzy trenują na siłowni. Ćwiczenia siłowe wzmacniają i pomagają budować mięśnie, ale jednocześnie je skracają. Sprawdźmy, jakie korzyści przynosi rozciąganie ciała oraz dlaczego warto ćwiczyć je na siłowni z doświadczonym instruktorem.

Zajęcia stretching — kto powinien z nich skorzystać?

Ćwiczenia rozciągające są szczególnie popularne wśród kobiet. Na szczęście coraz więcej mężczyzn dostrzega korzyści z nich płynące i zapisuje się na zajęcia stretchingu w swoich siłowniach. O regularnym rozluźnianiu ciała powinny pamiętać nie tylko osoby dbające o piękną sylwetkę, ale także wszyscy, którzy odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa i karku. Wiele osób prowadzi siedzący styl życia (co jest podyktowane pracą przy komputerze), który powoduje osłabienie mięśni podtrzymujących kręgosłup i głowę.

Stretching jest bardzo korzystny dla naszego samopoczucia oraz sprawności:

  • rozluźnia mięśnie całego ciała — pomaga pobudzić krążenie, dzięki czemu możemy pozbyć się uczucia zdrętwienia w rękach i nogach,
  • redukuje stres — napięcie nerwowe może powodować sztywność barków, pleców lub karku, dzięki rozciąganiu oraz ćwiczeniom oddechowym możemy poczuć się po prostu lepiej,
  • wzmacnia ciało (szczególnie głębokie mięśnie brzucha, pleców oraz obręczy barkowej),
  • przygotowuje ciało do intensywnej pracy przed treningiem siłowym — jest formą rozgrzewki, podczas której w sposób dynamiczny rozciągamy mięśnie poszczególnych partii ciała; w ten sposób przygotowujemy je do wydajnej pracy oraz zmniejszamy ryzyko kontuzji,
  • zapobiega powstawaniu zakwasów po treningu.

Stretching na siłowni to odpowiedni wybór

W ofercie profesjonalnych siłowni zazwyczaj znajdują się propozycje zajęć stretching ukierunkowanych na rozciąganie i uelastycznianie mięśni. Warto poświęcić w całości przynajmniej jedną sesję treningową w tygodniu na stretching — niezależnie od tego, czy naszym celem jest budowa masy i rzeźba ciała, czy redukowanie napięcia. Ignorowanie potrzeby rozluźnienia mięśni może doprowadzić do gromadzenia się w nich napięcia, a w konsekwencji poważnej kontuzji, którą trzeba będzie leczyć u fizjoterapeuty.

Zajęcia stretching, prowadzone w grupie pod okiem trenera są bezpieczne i odpowiednio skomponowane. Instruktor pomoże nam rozciągać się efektywnie, nauczy nas właściwego sposobu oddychania podczas wykonywanych ćwiczeń oraz zadba o odpowiednią intensywność treningu. Uczestniczenie w regularnych zajęciach stretchingu pozwala na podnoszenie sobie poprzeczki i wykonywanie coraz bardziej wymagających pozycji.

Zajęcia stretching w Krakowie

Szukając zajęć stretchingu w centrum Krakowa, warto zwrócić uwagę na ofertę Energym. To profesjonalny klub fitness, z dobrze wyposażoną, klimatyzowaną siłownią oraz świetną kadrą trenerską. W ich ofercie znajdziemy zajęcia stretchingu dla początkujących oraz zaawansowanych – mamy więc możliwość wyboru ćwiczeń zgodnie z możliwościami naszego ciała. 

Shopping Cart