Karma dla psów powinna być dostosowana do ich aktywności fizycznej. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza składników odżywczych odpowiedzialnych za potrzebny poziom energii: białek, tłuszczów i węglowodanów. Główną zaletą tych składników jest wysoka biodostępność, czyli stopień ich przyswajalności. Należy też zwrócić uwagę na właściwości biochemiczne składników odżywczych.
Karma dla psów: jak dostosować dietę do aktywności fizycznej?
Psy o dużej aktywności fizycznej np. zaprzęgowe, stróżujące, a także chodzące z właścicielem na długie spacery mają zwiększony metabolizm. To dla nich produkowane są wysokoenergetyczne karmy bogate w białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – niezbędne w żywieniu psów aktywnych. Karmy dla psów – te najlepsze – poprawiają siłę i odporność zwierzaka. Dieta bogata w składniki odżywcze jest odpowiednia dla psów aktywnych fizycznie, które nieregularnie odbywają długie spacery i przez wzgląd na ich rasę.
Węglowodany są generatorami szybkiej energii, tłuszcze są wolniejsze i stanowią szczególną rezerwę. Ale nie chodzi tylko o zawartość energii w diecie. Chodzi również o utrzymanie masy mięśniowej i zdrowia stawów, zwalczanie stresu oksydacyjnego oraz czynników zapalnych i o utrzymanie zdrowia przewodu pokarmowego. Wszystko to jest ważne dla aktywnych psów. Inne potrzeby żywieniowe będą miały psy o małej aktywności fizycznej oraz psy starsze.
Co powinno znaleźć się w karmie dla psów aktywnych fizycznie?
Karmy dla psów z wołowiną, kurczakiem, indykiem posiadają składniki odżywcze konieczne do zachowania dobrej kondycji psa. Surowce pochodzenia zwierzęcego dostarczają wysokiej jakości białka i kwasów tłuszczowych. Karma sucha
oraz karma mokra pokrywają zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze, witaminowe i mineralne w żywieniu aktywnego psa. Takie składniki jak wapń gwarantują prawidłowe działanie układu kostnego, a dodatek glukozaminy i chondroityny dba o stawy psa.
Optymalny poziom białka w diecie psów aktywnych może zwiększyć poziom hemoglobiny, co jest ważne dla poprawy sprawności mięśni. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym gromadzą się wolne rodniki (czynniki uszkadzające) i zachodzi proces niszczenia zdrowych komórek. Odpowiedzią organizmu na taką sytuację jest system antyoksydacyjny. Przy zwiększonym wysiłku fizycznym psa warto wdrożyć do diety witaminy E i C, luteinę, taurynę oraz beta-karoten. Taką karmę dla psów można kupić tutaj: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/artykuly-dla-zwierzat/karmy-dla-psow.
Lekarze weterynarii zalecają zachowanie w psim jadłospisie:
- co najmniej 35% produktów mięsnych,
- nie więcej niż 35% zbóż,
- około 30% produktów mlecznych.
- około 15% owoców i warzyw.
Karmy dla psów o dużej aktywności fizycznej oraz mniejszej i z nadwagą pochodzą od sprawdzonych producentów, takich jak: Bosch, Rafi, Animonda, Brit, Dolina Noteci, Frendi, Josera, Piper, Purina.
Karmy dla psów o mniejszej aktywności fizycznej
Karmy dla psów spędzających większość czasu w domu składają się najczęściej z drobiu i jagnięciny z niską zawartością tłuszczów. To lekkostrawne produkty zalecane dla psów otyłych i starszych. Zawierają wiele cennych witamin: A, B1, B2, B5, PP, B6, B12 a także składniki mineralne: cynk, fosfor, żelazo, magnez, selen, potas i siarkę. Karmy tego rodzaju zmniejszają poziom stresu i cechują się działaniem antyoksydacyjnym, wzmacniającym układ krwionośny i kostny. Kawałki mięsa są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Cała dieta wykazuje właściwości prozdrowotne, posiada niską zawartością tłuszczu. Karmy dla psów bez dodatku zbóż należą do produktów najbardziej odpowiednich dla zwierząt o małej aktywności fizycznej, ponieważ zawierają pełnowartościowe białko. Takie mięso jak cielęcina jest doskonałym źródłem lizyny, tryptofanu i leucyny, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatki takich składników jak np. borówka, żurawina czy zioła zapewniają cenne składniki odżywcze i witaminy.