Klocki hamulcowe, co sprawia, że się zużywają? Jak przedłużyć ich żywotność i na jakie klocki warto postawić?

Wśród typowych elementów eksploatacyjnych, które podlegają zużyciu i okresowej wymianie, są klocki hamulcowe. W zależności od marki i modelu samochodu producenci deklarują różny okres, w jakim dochodzi do zużycia się materiału ciernego na klockach. Przy czym znaczenie ma tu zarówno rodzaj zastosowanych przez nich technologii, jak i sposób użytkowania samochodu. Co zatem sprawia, że klocki hamulcowe szybko się zużywają? Jak zwiększyć ich żywotność? I na jakie rozwiązania warto postawić przy ich wymianie? Już wyjaśniamy!

Przyczyny zużycia klocków hamulcowych

Ogólnie klocki hamulcowe (patrz: ucando.pl/k/klocki-hamulcowe/U020101) prędzej czy później trzeba będzie wymienić. Mamy jednak wpływ na to, czy będzie trzeba robić to częściej, czy rzadziej. Standardową przyczyną zużycia klocków hamulcowych jest po prostu tarcie w czasie hamowania, na jakie narażona jest część ścierna klocków. Przy czym producenci tworzą coraz to doskonalsze materiały cierne, które mają na celu zapewnić sprawne hamowanie przy minimalizacji zużywania się klocków. Na rynku aktualnie można rozróżnić kilka rodzajów materiałów ciernych używanych w klockach:

  • organiczne
  • semi-metlic (metalowo-organiczne)
  • ceramiczne
  • metalowo-ceramiczne
  • kevlarowe

Natomiast do najczęstszych przyczyn zbytniego zużywania klocków hamulcowych, które są wynikiem nieprawidłowego użytkowania pojazdu, zaliczyć należy:

  • zbyt agresywne hamowanie
  • zbyt częste hamowanie
  • uszkodzone / zużyte tarcze hamulcowe lub szczęki – co powoduje szybsze zużycie klocków hamulcowych.

Tym samym, jeśli chcemy przedłużyć żywotność klocków hamulcowych, należy po prostu korzystać z hamulca w sposób rozsądny, preferując spokojną jazdę, bez częstego zbyt mocnego hamowania. Należy również pilnować systematycznego przeglądu klocków hamulcowych oraz pozostałych elementów układu hamulcowego, przede wszystkim szczęk hamulcowych oraz tarcz, ponieważ ich uszkodzenie także będzie prowadzić do nadmiernego zużywania się klocków.

Klocki hamulcowe, koszty i wymiana

Koszty zarówno samych klocków hamulcowych, jak i ich wymiany, nie należą do bardzo wysokich. Oczywiście wszystko zależy tutaj od marki i modelu samochodu. Im bardziej luksusowe i drogie auto, tym ceny za klocki hamulcowe będą wyższe, ponieważ rozwiązania technologiczne będą zupełnie z innej półki. Tradycyjne klocki hamulcowe np. organiczne czy semi-metalic nie będą jednak bardzo drogie. Droższym rozwiązaniem są klocki ceramiczne, jednak nie w każdym modelu samochodu można takie używać.

Wszystkie rodzaje klocków hamulcowych znaleźć można w sklepie online Ucando.pl, co najważniejsze jest tam specjalna wyszukiwarka, dzięki której znajdziemy klocki w pełni dopasowane do marki i modelu swojego samochodu – a jest to istotne, ponieważ klocki hamulcowe to podzespoły, które muszą być w pełni kompatybilne z pozostałymi elementami układu hamulcowego. Dlatego nie można kupować ich w sposób przypadkowy – muszą być one zgodne z zaleceniami producenta samochodu.

Shopping Cart