Kuchnia retro, czyli powrót do przeszłości w dobrym stylu! Postaw na oryginalne płytki ceramiczne!

Kuchnia w stylu retro jest pełna żywych kolorów, geometrycznych wzorów, na pierwszy rzut oka niepasujących do siebie mebli i dodatków. Dziś zaprezentujemy ją w nowej, nieco bardziej nowoczesnej odsłonie!

Styl retro skąd się wziął i na czym polega?

Na początek trochę teorii. Nie jest żadną tajemnicą, że moda lubi zataczać koło. To, co kiedyś było na topie, teraz wraca do łask. Tak też jest ze stylem retro. Jak go najlepiej zdefiniować? Jest różnorodny, momentami zaskakujący! Pozostawia szerokie pole do aranżacyjnych eksperymentów. Wiele osób łączy go z szalonymi latami 60 czy też 70-tymi i słusznie, bo właśnie wtedy się narodził.

Styl retro docenią przede wszystkim kreatywne dusze! Osoby, które nie lubią nudy! I choć nie ma zasady, która wyraźnie mówiłaby o tym, gdzie można go stosować, niezwykle autentycznie wypada w kuchni! Jednak nie w wersji total look, a w formie akcentów!

Kuchnia w stylu retro krok po kroku

Kuchnia w stylu retro daleka jest od banału! Przenosi nas w czasie, ożywia beztroskie wspomnienia. Na próżno w niej szukać utartych schematów. Pierwszą i najistotniejszą cechą są kolory, bowiem to właśnie od nich wszystko się zaczyna – ciepłe, radosne, przykuwające uwagę. Na drugim miejscu uplasowały się wyraziste wzory i faktury – do najbardziej charakterystycznych zalicza się te geometryczne, nawiązuje do natury.

Kolejnym elementem, o który musimy zadbać, są meble. Warto rozważyć zakup – choćby i z drugiej ręki – witryny z przeszklonymi drzwiami. Jeżeli przestrzeń nam na to pozwala, możemy również pokusić się o drewniany stół – klasyczny na grubych, prostych nóżkach. Dobrze jest umieścić na nim wazon z żywymi kwiatami. Co jeszcze warto przemycić? Nie powinniśmy bać się wszelkiego rodzaju bibelotów i dodatków, bowiem z jedną stylową szafką, kuchnia w stylu retro nie będzie wyglądała stylowo, a po prostu nudno!

Szczególnie mile widziane są: naczynia z fajansu, ceramiczne dzbanki, talerze, kubeczki, szklane słoje, patery i kosze. W oknach można zawiesić ciężkie zasłony lub firny zdobione frędzlami, które świetnie oddadzą klimat dawnych lat. Kuchnia w stylu retro to też stylizowane sprzęty – kolorowa lodówka, toster czy też ekspres do kawy o obłych kształtach, saturator do gazowania wody!

Jakie płytki do kuchni na ścianę wybrać? Cóż, potrzebne będą prawdziwe perełki designu! Doskonale sprawdzą się w tej roli płytki Eclair – zarówno białe, jak i te w pastelowych odcieniach. W przeciwieństwie do popularnych patchworków nie rażą w oczy, a wręcz przeciwnie – łączą się doskonale z większością z mebli i dodatków. Można tworzyć z nich niezwykle atrakcyjne i zróżnicowane kompozycje, układać zarówno w pionie jak i w poziomie, kształtując tym samym wnętrze.

Podsumowanie

Naprawdę trudno o większe pole do popisu niż to, które zapewnia nam kuchnia w stylu retro. Aranżacja tego miejsca może być naprawdę różnorodna, aby jednak nie trąciła myszką, warto dokładnie przemyśleć każdy krok. Skupić się nie tylko na designie, ale także funkcjonalności! Z uwagi na mnogość wzorów, faktur i kolorów, baza wnętrza powinna być stonowana i uniwersalna. Stanowić punkt wyjścia do dalszych działań!

Shopping Cart