Popularność paneli fotowoltaicznych stale wzrasta. Wiele osób zastanawia się, czy można je zainstalować samodzielnie, czy lepiej jednak powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie montażowej. Samodzielnym montaż paneli PV pozwala zaoszczędzić około 20-30% kosztów związanych z zakładaniem instalacji fotowoltaicznej przez profesjonalistów. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne oraz czy wszystko można zrobić we własnym zakresie.
Samodzielny montaż paneli słonecznych – jak się do niego przygotować?
Warto wiedzieć, że polskie prawo nie zabrania samodzielnego montażu paneli słonecznych na terenie własnej posesji. Naszym jedynym formalnym obowiązkiem jest poinformowanie lokalnego dostawcy energii o zamiarze podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci.
W sprzedaży możemy spotkać się z gotowymi zestawami do samodzielnego montażu domowej elektrowni słonecznej, zazwyczaj składające się z takich elementów jak:
- niezbędne podzespoły – panele słoneczne, regulator ładowania,
- dokładna instrukcja montażu (przedstawiona krok po kroku).
Zależnie od wybranego zestawu solarnego może się ona także składać z akumulatora żelowego, przetwornicy napięcia oraz innych akcesoriów. Ponadto powinniśmy przygotować niezbędne narzędzia, takie jak śrubokręt gwiazdkowy, kluczyk oczkowy (do przykręcania akumulatora żelowego), wiertarka, drabina itp. Przydatny może okazać się także woltomierz.
Wiele firm sprzedających zestawy solarne do samodzielnego montażu, oferuje także możliwość konsultacji z ekspertami podczas montażu instalacji.
Co trzeba wiedzieć o instalacji fotowoltaicznej?
Zestawy do samodzielnej instalacji paneli PV mogą się wydawać kuszące ze względu na atrakcyjną cenę oraz łatwy montaż. Największą trudnością tego przedsięwzięcia jest jednak jego aspekt merytoryczny. Prawidłowy montaż paneli słonecznych jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo oraz wydajność instalacji. Powinniśmy uwzględnić otoczenie instalacji – czy nie będzie ona w jakikolwiek sposób zacieniona, np. przez drzewa, słupy itp. Nawet niewielka powierzchnia zacienienia może znacząco wpłynąć na wydajność paneli. Niezbędna jest także wiedza dotycząca położenia i nachylenia dachu względem słońca (należy wziąć pod uwagę jego położenie w ciągu dnia oraz pory roku).
Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane na dachu, którego stopień nachylenia wynosi od 35 do 38 stopni. Należy wybrać stronę południową, południowo-zachodnią lub południowo-wschodnią.
Kolejną kwestią, o której musimy wiedzieć to właściwy dobór mocy instalacji. Powinna ona być przewymiarowana o 20% – za duża moc może przyczynić się do tego, że część wyprodukowanej w ciągu roku energii nie zostanie zużyta, a w związku z tym bezpowrotnie utracona. Jeżeli moc będzie za niska, to nie będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjału, jaki daje instalacja fotowoltaiczna.
Jeżeli dysponujemy odpowiednią wiedzą dotyczącą otoczenia oraz elementów instalacji fotowoltaicznej (w szczególności warunków niezbędnych do ich bezpiecznej i wydajnej pracy), to możemy przystąpić do samodzielnego montażu. W przeciwnym wypadku lepiej zdać się na doświadczenie profesjonalnej firmy zakładającej panele słoneczne.
Czy samodzielny montaż się opłaca?
Prawidłowo zainstalowane panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić dużo energii. Warunkiem ich wydajnego działania jest bezbłędna instalacja. Jeżeli źle je zamontujemy, to nie możemy liczyć na oszczędności. Warto pamiętać, że panele solarne powinny pracować przynajmniej przez 30 lat – biorąc pod uwagę ich długi czas eksploatacji, warto zadbać o to, aby montaż był przeprowadzony profesjonalnie.
W przypadku, gdy nie jesteśmy całkowicie pewni swojej wiedzy i umiejętności, lepiej jest skorzystać z usług doświadczonej firmy instalującej panele solarne. Wybierzmy sprawdzonych wykonawców, działających na rynku już od kilku lat. Warto sprawdzić portfolio przedsiębiorstwa, żeby ocenić estetykę i jakość montowanych przez nich instalacji. Dobrym źródłem informacji są media społecznościowe, dzięki którym możemy poznać opinię klientów na temat konkretnej firmy.
Wielu sprzedawców oferuje także opiekę posprzedażową instalacji fotowoltaicznej. Możemy liczyć na pomoc techniczną w przypadku awarii oraz analizę pierwszego rachunku za prąd po zamontowaniu paneli słonecznych (na jego podstawie eksperci są w stanie ocenić, czy system solarny działa według planu). Firmy montażowe dają także zwykle gwarancję na wykonaną przez nich pracę.
Samodzielny montaż paneli słonecznych opłaca się, jeżeli potrafimy go profesjonalnie przeprowadzić. Jest to jednak trudne zadanie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko koszt instalacji, ale także względy bezpieczeństwa. Warto się zastanowić, czy opłaca się nam ryzykować zdrowie, wchodząc na dach – pracownicy firm montażowych mają do tego odpowiednie uprawnienia, sprzęt i doświadczenie, dzięki którym zmniejszają ryzyko wypadku związane z pracą na wysokości. Panele PV mogą być także montowane na ziemi, wtedy ich instalacja jest znacznie bezpieczniejsza i prostsza.