Początek edukacji przedszkolnej zawsze wiąże się ze stresem i obawą, jak maluch poradzi sobie w nowej rzeczywistości. Wiąże się to także ze zmianą dotychczasowego planu dnia, a niekiedy także z pierwszą, dłuższą rozłąką dziecka z rodzicami. Jest to jednak pewien etap, przez który przebrnąć muszą wszyscy rodzice i ich dzieci. W większości przypadków okazuje się także, że nasze obawy były nieuzasadnione, dziecko świetnie odnajduje się w nowej rzeczywistości. Aby ułatwić mu adaptację, warto skorzystać z kilku praktycznych wskazówek, które przygotował portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka. Oto one!
Dni adaptacyjne w przedszkolu
Większość przedszkoli doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne może być przyzwyczajenie dziecka do nowej rzeczywistości. W celu ułatwienia tego procesu, oferuje tzw. dni adaptacyjne, z których warto skorzystać, zwłaszcza jeśli nasze dziecko po raz pierwszy pojawi się w przedszkolu. Dni adaptacyjne polegają na wizytach dziecka w danej placówce oraz spędzeniu czasu wspólnie z rodzicami. Najpierw maluch przebywa w przedszkolu w towarzystwie najbliższych, później zostaje sam – na początku na krótki czas, a później stopniowo jest on wydłużany.
Dzięki dniom adaptacyjnym dziecko ma okazję zaznajomić się z nowym miejscem, paniami, które będą się nim opiekowały, a także nawiązać pierwsze przyjaźnie z innymi maluchami. Dzięki temu całodzienny pobyt w przedszkolu nie wiąże się już dla niego z czymś obcym i całkowicie nieznanym, co pozwala pokonać pierwszy strach i sprawić, że dziecko bez stresu przejdzie przez cały proces przyzwyczajania się do chodzenia do przedszkola.
[obraz_1]
Odpowiednie interakcje z dzieckiem przed przedszkolem
Bardzo ważnym elementem przyzwyczajania dziecka do uczęszczania do przedszkola jest rozmawianie z nim na temat nadchodzących zmian. Warto już wcześniej wprowadzić w domu zabawy w przedszkole, opowiadać dziecku, co ciekawego będzie robiło w nowym miejscu, czego się nauczy itp. Dzięki temu wzbudzimy w maluchu ciekawość oraz pokażemy mu, że przedszkole to przyjazne najmłodszym miejsce, w którym przyjemnie spędza się czas.
Nie mniej istotne jest także nasze zachowanie bezpośrednio przed zaprowadzeniem dziecka do przedszkola. Nie należy okazywać własnego stresu i obaw, które bardzo łatwo udzielają się dziecku. Zamiast tego, warto z uśmiechem i na spokojnie tłumaczyć, jak będzie wyglądał jego nowy dzień oraz zaznaczyć, że w określonym czasie zostanie przez nas odebrane. Nie należy także przedłużać pożegnania z dzieckiem w placówce – powinno być ono krótkie i wesołe.
Warto także sprecyzować, kiedy ponownie się zobaczymy. Jak radzi portal parentingowy Akademia Mądrego Dziecka, zamiast niejasnych i abstrakcyjnych sformułowań typu „wkrótce”, „niebawem”, czy „szybko”, warto powiedzieć, ze przyjdziemy po dziecko np. „po podwieczorku”, czy „po obiedzie”, w zależności od tego, ile czasu dziecko ma spędzać w przedszkolu. I oczywiście obietnicy należy dotrzymać, a jeśli danego dnia odbierzemy malucha później, uprzedźmy go o tym.