tablice adresowe

Tablica adresowa na dom i związane z nią przepisy – czy jest obowiązkowa?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak małe, nieco specyficzne i wydawać by się mogło nieznaczące kwestie, są w naszym kraju regulowane przepisami prawa. Jedną z takich kwestii są tablice adresowe na dom, a dokładniej mówiąc obowiązek ich posiadania. Co istotne, regulacja ta dokładnie opisuje system kar związanych z brakiem takiego oznakowania oraz specyfikację tablic, czyli to, gdzie powinniśmy je montować i jakie informacje powinny one zawierać. Jeżeli zatem chcecie, aby Wasz dom, budynek firmy bądź inna nieruchomość były oznakowane poprawnie i w sposób zgodny z przepisami polskiego prawa, koniecznie zapoznajcie się z całością tego artykułu. Przeczytacie w nim jak powinna wyglądać tablica z adresem, dlaczego taki a nie inny wygląd tablicy oraz z jakiego powodu należy ją oświetlić. Gorąco zachęcamy Was do dalszej lektury!

Tablica adresowa oraz związane z nią przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego

Na wstępie wyjaśnijmy, gdzie szukać wszelkich informacji nt. tablic adresowych na dom. Wszystkie reguły i zasady znakowanie nieruchomości przy pomocy tablic adresowych opisane są w ustawie Prawo Geodezyjne i Kartograficzne z dnia 17.05.1989r. i to właśnie w niej ich szukajcie. To również w tej ustawie znajdziecie szczegółowe informacje na temat kar wynikających z braku tablicy adresowej na nieruchomości lub z posiadania tablicy, która nie jest zgodna w przepisami. 

Co grozi za brak tablicy adresowej?

Za brak tablicy adresowej na nieruchomości grozi Wam:

  • mandat w wysokości maksymalnie 250 złotych,
  • nagana.

 Karę bądź naganę może na Was nałożyć policja bądź straż miejska.

Dlaczego określony wygląd tablicy adresowej jest tak bardzo ważny?

Jeśli myśląc o przepisach dot. znakowania nieruchomości wydaje się Wam, że są one jedynie wymysłem polityków – jesteście w błędzie. Mają one bardzo konkretne uzasadnienie. Jakie? Otóż są one w stanie uratować Wasze zdrowie, a niekiedy nawet życie. W momencie, kiedy do Waszego domu ma dotrzeć policja, straż pożarna lub pogotowie, nie ma czasu na krążenie po okolicy i szukanie Waszego domu. W pracy Służb Porządkowych liczy się każda sekunda. Niesamowicie ważne jest, aby służby te mogły bez problemu trafić pod Wasz adres, zanim faktycznie wydarzy się nieszczęście. W momencie, w którym nawigacja samochodowa wariuje i nie wskazuje adresu, służba ratunkowa może korzystać tylko i wyłącznie z nazw ulic oraz tablic adresowych na budynkach. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby z poprawny sposób zamontować tablicę z adresem domu, a następnie oświetlić ją (musi być widoczna także po zmroku). Taka tablica może uratować życie Wasze, Waszych bliskich lub Waszych sąsiadów. 

Tablica adresowa i związane z nią wymagania

  • Tablicę adresową montujemy na frontowej ścianie budynku. 
  • W przypadku domów położonych w głębi działki, gdzie numer zamieszczony na elewacji nie jest widoczny z drogi, konieczne jest powtórzenie znakowania na ogrodzeniu. 
  • Tablica musi być oświetlona i widoczna zarówno, kiedy jest jasno, jak i po zmroku. 
  • Tablica musi być czytelna, dlatego jeśli jest zardzewiała, brudna i nie da się jej rozczytać – należy ją wyczyścić lub wymienić. Taka tablica nie spełnia swojej podstawowej, informacyjnej funkcji. 
  • Na tablicy umieszczamy numer domu oraz nazwę ulicy lub miejscowości, jeśli w Waszym miejscu zamieszkania nie ma podziału na ulice. 
Shopping Cart