W jaki sposób powinno się kłaść panele podłogowe? Postaw na sprawdzoną ekipę

Wybór paneli podłogowych do swojego mieszkania lub domu jest o tyle istotny, że w konsekwencji nabędziemy element wykończenia, który ma nam służyć przez lata. Panele podłogowe powinny więc spełniać co najmniej kilka wymogów.

Podłoga ma się pięknie prezentować, powinna mieć potencjał aranżacyjny, harmonijnie uzupełniać przestrzeń, nie bez znaczenia pozostają jej jakość i konserwacja. A co z montażem? To wrażliwa kwestia, choć często traktowana jako stosunkowo prosta czynność. Czy rzeczywiście tak jest? Jeśli będziemy pamiętać o wielu składowych montażu to powinno się udać? Czy jednak wiemy, o co należy zadbać? A może lepiej postawić na sprawdzony zespół fachowców?

Zawierz prace wykończeniowe fachowcom

Remont lub wykończenie mieszkania to rzecz kosztowna, nic więc dziwnego, że szukamy możliwości, by te koszty jak najbardziej zredukować. Jeśli tylko czujemy się na siłach wykonujemy część prac wykończeniowych własnym sumptem. Pamiętajmy jednak, że nawet położenie paneli podłogowych wymaga od nas stosowania się do sztuki ich kładzenia, że każdy producent stosuje nieco inne rozwiązania i że trzeba o nich pamiętać. Niezwykle istotne w kontekście paneli są takie detale jak pozostawienie podłogi na kilka dni w pomieszczeniu, w którym będzie kładziona, by wyrównała się wilgotność paneli z wilgotnością powietrza w pomieszczeniu. Musimy być uważni podczas układania pierwszego rzędu. Jeśli źle zaczniemy może czekać nas układanie od początku. Powinniśmy wiedzieć, jaki zastosować podkład, sprawdzić, czy posadzka jest wyrównana, bardzo ważne jest pozostawianie dylatacji, etc.

Dlatego warto przemyśleć czy nie lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na ekipę profesjonalistów. Jeśli nie czujesz się na siłach zawierz prace wykończeniowe fachowcom. Tak jak nie musisz znać się na elektryce, kładzeniu płytek w łazience, kładzeniu gładzi na ścianach, tak nie ma obowiązku posiadania umiejętności układania paneli podłogowych.

Zauważmy jeszcze inne pozytywne strony powierzenia położenia paneli fachowcom. Nie musimy martwić się tym czy wykonamy wszystko prawidłowo. Powierzając pracę zespołowi montażystów wynajętym w renomowanym salonie sprzedaży możemy też być spokojni, że do montażu zostaną użyte profesjonalne sprzęty. Będzie miało to też znaczenie w kontekście ewentualnego zgłaszania reklamacji.

Pamiętaj, że podłoga to jeden z najkosztowniejszych elementów twojego domu, ale także najbardziej widoczny i najbardziej eksploatowany. Nie bez znaczenia pozostaje więc estetyczne położenie paneli podłogowych. Nawet najpiękniej prezentujące się wzornictwo jeśli będzie nieestetycznie, nieprecyzyjnie ułożone to cały efekt straci na swojej mocy. A błędów może pojawić się całkiem sporo. Zaczynając już od niezwykle istotnej dylatacji, czyli szczeliny, która powinna mieć nie mniej niż 12 mm. Jeśli jej zabraknie przy ścianach i w przejściach pomiędzy pomieszczeniami podłoga może się zdeformować. Ostatecznie panel jest materiałem drewnopochodnym i też ulega zmianom pod wpływem temperatury.

Shopping Cart