Nowoczesne laptopy są wyposażone w wiele innowacyjnych funkcji, dzięki którym możesz je wykorzystywać do różnego rodzaju prac. Jeśli komputer nagle odmówi Ci posłuszeństwa, to może się okazać, że został trwale uszkodzony, a jego naprawa będzie bardzo droga. Wymiana niektórych podzespołów kosztuje nawet kilkaset złotych i może potrwać nawet do kilku dni. A które elementy w laptopie są najdroższe i kiedy opłaca się je naprawiać?
Co może się zepsuć w laptopie?
Nowoczesne laptopy mogą dobrze służyć użytkownikom przez wiele lat. Jednak czasem dochodzi do powstania samoistnej usterki, która w porę nieusunięta może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia sprzętu. W laptopie mogą się zepsuć takie podzespoły jak karta graficzna, układ zasilania płyty głównej, dysk twardy czy taśma matrycy. Drobniejsze usterki obejmują awarię touchpada, wybranych portów lub zużycie baterii. Niekiedy uszkodzenia powstają w wyniku niewłaściwego użytkowania i wówczas może dojść do stłuczenia matrycy, zalania laptopa cieczą lub zniszczenia poszczególnych podzespołów po upadku z dużej wysokości. Kupując sprawdzony sprzęt z https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_huawei-matebook-d-15, możesz w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek, albo ich konsekwencje, dzięki wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia i przedłużonej ochrony gwarancyjnej.
Jakie elementy są najdroższe w naprawie?
Ostateczny koszt naprawy laptopa będzie zależał nie tylko od rodzaju usterki, ale także od marki samego urządzenia. Komputer warto zanieść do serwisu, który ma doświadczenie w reperowaniu sprzętu od danego producenta i posiada niezbędne narzędzia do bezpiecznego przeprowadzenia naprawy. Niezależnie od tego, ile kosztował Twój laptop, najwięcej zapłacisz za nowy dysk twardy i matrycę, ponieważ te elementy są dosyć drogie, a ich wymiana jest czasochłonna. Dużym wydatkiem będzie również wymiana układu graficznego BGA, naprawa układu zasilania i naprawa płyty głównej. Do drogich usług można zaliczyć także czyszczenie płyty głównej i wymianę układu chłodzenia.
Kiedy naprawa laptopa może być nieopłacalna?
Jeśli laptop wykorzystujesz do codziennej pracy i masz na nim zapisane ważne dane, to na pewno warto go naprawić. Jednak czasem koszty wymiany poszczególnych podzespołów mogą być na tyle duże, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup nowego sprzętu. Dlatego zawsze przed zaniesieniem urządzenia do serwisu, poproś najpierw o szacunkową wycenę usługi. Nieopłacalne są zwykle te naprawy, które przekraczają połowę aktualnej wartości laptopa. Jeśli komputer ma już więcej niż 6 lat i jego wartość rynkowa jest bardzo niska, to również może się okazać, że lepiej będzie zamówić nowy model niż reperować stary. Natomiast nowe komputery zdecydowanie warto naprawiać, szczególnie jeśli są jeszcze objęte gwarancją producenta.
Zepsuty laptop może znacząco utrudnić Ci wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście większość usterek może zostać sprawnie i niedrogo usunięta w renomowanym serwisie. Pamiętaj, by dbać o swój sprzęt i przechowywać go w bezpiecznym miejscu. Laptop należy też trzymać z dala od jedzenia, napojów i innych lepkich cieczy. Na czas podróży włóż komputer do solidnego pokrowca, a jeśli chcesz, by sprzęt dobrze Ci służył przez wiele lat, to wybieraj sprawdzone modele od znanych producentów.