Kryzys energetyczny, wysokie ceny opału, a także problemy z jego dostępnością sprawiają, że wiele osób oszczędza na ogrzewaniu wnętrz. Alternatywą dla tradycyjnych źródeł ogrzewania jest biokominek- nowoczesna forma kominka o wysokiej wydajności. Czym jest biokominek i czy rzeczywiście emituje on na tyle ciepła, by ogrzać wnętrze?
Biokominek wolnostojący- czym jest i jak działa?
Biokominek wolnostojący jest alternatywą dla tradycyjnych kominków. Mają nad nimi tę przewagę, że mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu. Nie jest konieczne posiadanie odpowiedniej instalacji ani komina. Biokominek jest zasilany biopaliwem, a proces spalania przebiega w całkowicie ekologiczny sposób. Biokominki występują w kilku różnych rodzajach. Można montować je na ścianie- wówczas swoim wyglądem do złudzenia przypominają klasyczne kominki. Alternatywą dla nich są biokominki wolnostojące, które można przenosić w dowolne miejsca, w zależności od aktualnej potrzeby.
Jak działa biokominek wolnostojący?
Biokominek wolnostojący działa na biopaliwo występujące w formie płynu bądź żelu. Takie paliwo spala się do postaci pary wodnej i bez dymu. Wiele osób martwi się o to, czy spalanie się biopaliwa w zamkniętym pomieszczeniu bez ciągu kominowego nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie domowników. Nie ma jednak obaw! Biopaliwo jest produktem ekologicznym, pozyskiwanym z naturalnych surowców roślinnych. Jego spalanie nie tylko nie szkodzi, ale wręcz korzystnie wpływa na samopoczucie, nawilżając powietrze we wnętrzu. Stosując dodatkowe olejki eteryczne, możesz wprowadzić do wnętrza przyjemny zapach, który pozostanie w nim przez dłuższy czas.
Gdzie stosować biokominki wolnostojące?
Aby możliwe było zastosowanie tradycyjnego kominka, konieczne jest spełnienie wielu wymagań. Największą zaletą biokominków wolnostojących jest fakt, że można stosować je właściwie wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Proces spalania przebiega z wydzielaniem bardzo niewielkich ilości dymu, dlatego jedyne, czego potrzeba, by bezpiecznie korzystać z biokominka to sprawna wentylacja wnętrza. W przypadku biokominka wolnostojącego, możesz postawić go w dowolnym miejscu i przenosić do innych pomieszczeń, które aktualnie chcesz ogrzać. Z racji tego, że biokominki nie potrzebują specjalnych instalacji kominowych, możesz stosować je również w bloku, co jest doskonałą wiadomością dla wszystkich, którzy marzą o tradycyjnym kominku we wnętrzu. Zastosowanie biokominka ma ten plus, że nie musisz martwić się o przygotowanie opału- wystarczy wlać odrobinę paliwa, by cieszyć się wspaniałym blaskiem ognia przez cały wieczór. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, biokominek nie pozostawia sadzy ani brudu, jest wyjątkowo czystym rozwiązaniem.
Czy biokominek grzeje?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się nad zakupem biokominka jako alternatywnego źródła ciepła. Oczywiście, biopaliwo spala się żywym ogniem, co sprawia, że wydziela się ciepło. Od ilości tego ciepła zależy, jak duże pomieszczenie biokominek będzie w stanie dogrzać. To z kolei ma ścisły związek z wielkością paleniska. Jeżeli mówimy o kominku z paleniskiem manualnym, moc grzewcza wyniesie około 3 kW. To więcej niż moc generowana przez grzejnik pokojowy! Nawet niewielki biokominek jest w stanie ogrzać pokój o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Istnieją także rozwiązania o znacznie większej wydajności. Mowa tu np. o paleniskach na bioetanol, które podczas pracy generują 22 kW ciepła. To wystarczająco dużo, by ogrzać naprawdę sporych rozmiarów pomieszczenie.
Oczywiście, biokominków nie warto traktować jako jedyne źródło ciepła w domu, rewelacyjnie jednak sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy szybko dogrzać jakieś pomieszczenie. Warto również wspomnieć o tym, jak przyjemnie jest usiąść w zimowy wieczór przy płomieniach żywego ognia. Dzisiaj każdy może sobie na to pozwolić, wybierając biokominek wolnostojący.