biznes w chmurze wady i zalety

Czy warto przenieść biznes do chmury? Wady i zalety Azure

O przejściu do chmury wciąż myśli wielu przedsiębiorców, jednak nie są jeszcze w pełni przekonani do zasadności takiego kroku. Wielu obawia się o bezpieczeństwo danych, a także pewnego rodzaju rewolucji, którą taka decyzja może wywołać w organizacji. Czy obawy te są uzasadnione? Czy biznes w chmurze niesie za sobą zagrożenia, które mogą zniechęcać do poczynienia takiego kroku?

Biznes w chmurze – dlaczego warto zdecydować się na taki krok?

Zmieniający się nieustannie krajobraz biznesowy rodzi nowe wyzwania, z którymi radzić muszą sobie przedsiębiorcy niezależnie od skali prowadzonego biznesu. Zdalny i hybrydowy model pracy, digitalizacja i automatyzacja procesów biznesowych czy chociażby chęć maksymalnego zabezpieczenia własnej infrastruktury systemowej przed coraz bardziej wyrafinowanymi cyberatakami to obszary działań, które znajdują się w centrum zainteresowania przedsiębiorców. Okazuje się, że zmieniające się w czasie potrzeby firm doskonale adresują rozwiązania chmurowe. Pozwalają nie tylko zabezpieczyć firmowe dane, ale również za pośrednictwem Internetu dostarczać firmom nowoczesne oprogramowanie, by w ten sposób wspierać ich cyfrową rewolucję i digitalizację.

Pisząc o zaletach rozwiązań chmurowych, wspomnieć należy nie tylko o najwyższym poziomie bezpieczeństwa – w tym utrzymywaniu kopii zapasowej danych i ciągłej aktualizacji wykorzystywanego oprogramowania – ale również dostępności usługi w każdym momencie i na dowolnym urządzeniu. Przechowywanie firmowych danych w taki sposób zwiększa również ich dostępność – w każdej chwili można je bowiem udostępnić nowym użytkownikom, pracownikom czy zewnętrznym konsultantom.

Ogromną zaletą chmury Azure jest również jej skalowalność:  https://existo.pl/microsoft-azure/. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzeby biznesowe dynamicznie zmieniają się w czasie. Elastyczne plany cenowe sprawiają, że użytkownik płaci tylko za te usługi, powierzchnię czy licencje, z których rzeczywiście będzie korzystał. W dowolnym momencie zakres świadczonych usług może zostać zmieniony – np. w sytuacji zwiększenia skali zatrudnienia – i dostosowany do bieżących potrzeb. Wszystko to w zaledwie kilka chwil. Licencje są bowiem kupowane na zasadzie subskrypcji i dostępne natychmiast po zakupie.

Wady pracy w chmurze

Rozwiązania chmurowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak nie są pozbawione pewnych mankamentów. Wspomnieć warto chociażby o kosztach. Wprawdzie próg wejścia w chmurę jest bardzo niski, jednak rozliczenia proporcjonalne do wykorzystania zasobów niosą za sobą konieczność ich nieustannego monitoringu. Może się bowiem okazać, że nieświadome korzystanie z pewnych rozwiązań niepotrzebnie generuje niemałe koszty.

Istotną wadą jest również duża zależność od wybranego dostawcy usługi. Zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i stabilności czy dostępności poszczególnych rozważań, musimy opierać się na zaufaniu, że usługodawca dokłada wszelkich niezbędnych starań, by zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług i nie planuje wycofać się z rynku czy zrezygnować z jednej z usług, na której opiera się znaczna część naszego biznesu. Między innymi z tego względu warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i największych dostawców – np. Azure dla firm. Zapoznaj się z ofertą usług chmurowych firmy Existo.

Shopping Cart