Czy zielona herbata japońska jest zdrowa?

Na co dzień pijemy najczęściej zwykłą czarną herbatę, chociaż coraz więcej osób sięga po zieloną. Popularna czarna herbata swój kolor zawdzięcza fermentacji, której poddane zostały liście. Zielona herbata to liści ususzone, bez procesu fermentacji.

Jest to spore uproszczenie ponieważ zielona herbata to pojęcie bardzo ogólne. W Azji, a szczególnie w Japonii, gdzie uprawa, przygotowywanie i parzenie herbaty urosły do rangi sztuki narodowej pojęcia zielona herbata się nie używa. Japończycy wyróżniają jej wiele gatunków, nie bez znaczenia jest również region, sposób uprawy i przygotowanie do parzenia. Zielona herbata japońska jest już od lat dostępna w Polsce. Jednak z powodu niewielkiej wiedzy o herbacie często jest to produkt gorszej jakości, który ma niewiele wspólnego z tym, którym raczą się na co dzień Japończycy.

Jak wybrać oryginalną zieloną herabatę japońską?

Nie wystarczy barwne, egzotyczne opakowanie i niezrozumiałe japońskie znaki kanji. Wiele zielonych herbat na rynku pochodzi z Chin lub Indonezji. Tę oryginalną oferuje firma moyamatcha.com. Jej herbaty pochodzą wyłącznie z Japonii, z najlepszych ekologicznych upraw. Moyamatcha.com to także kompedium wiedzy na temat zielonej herbaty japońskiej. Na stronie internetowej można zapoznać się z jej rodzajami, sposobami parzenia i podawania. Moyamatcha.com oferuje także atrakcyjne zestawy do podawania herbaty – oryginalne czarki ceramiczne, imbryki i inne akcesoria. W moyamatcha.com można zaopatrzyć się we wszystkie podstawowe rodzaje zielonej herbaty japońskiej – począwszy od matcha – używanej do ceremonii parzenia herbaty poprzez wykwintną gyokuro aż po herbaty pite przez Japończyków kilka razy dziennie – na przykład sencha lub bancha. Miłośnicy egzotycznej kuchni mogą znaleźć na stronie moyamatcha.com inspirujące przepisy na potrawy i desery z wykorzystaniem liści herbaty.

Jakie właściwości zdrowotne posiada zielona herbata japońska?

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z długowieczności. Sami twierdzą, że do zachowania doskonałego stanu zdrowia niezbędne jest regularne spożywanie zielonej herbaty. Ma ona dobroczynny wpływ na układ krążenia, reguluje ciśnienie krwi. Wspomaga trawienie i utrzymuje poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Odpowiednio zaparzona może działać pobudzająco podobnie jak mocno kawa, ale również uspokajająco. Japończycy uważają także, że poprawia humor i pomaga utrzymać spokój i równowagę ducha. Zielona herbata japońska zaparzana zgodnie z przepisem to doskonałe uzupełnienie codziennej diety.

Shopping Cart