Czym jest WIBOR? – wyjaśniamy pojęcie

Banki oraz inne instytucje finansowe często posługują się wieloma pojęciami, które dla kredytobiorców są dość mistyczne i niezrozumiałe. Oczywiście przyswojenie wszystkich pojęć finansowych nie jest warunkiem koniecznym, aby zostać klientem banku – niemniej jednak to właśnie te mistyczne pojęcia mogą się wiązać w większymi lub mniejszymi kosztami, jakie poniesiemy. Jednym z takich pojęć jest WIBOR – co więc ono oznacza? Wyjaśniamy!

Banki oraz inne instytucje finansowe często posługują się wieloma pojęciami, które dla kredytobiorców są dość mistyczne i niezrozumiałe. Oczywiście przyswojenie wszystkich pojęć finansowych nie jest warunkiem koniecznym, aby zostać klientem banku – niemniej jednak to właśnie te mistyczne pojęcia mogą się wiązać w większymi lub mniejszymi kosztami, jakie poniesiemy.  Jednym z takich pojęć jest WIBOR – co więc ono oznacza? Wyjaśniamy!

Czym jest WIBOR?

Zacznijmy od tego, że pełna nazwa WIBOR to WIBOR(R) i to właśnie z takim określeniem można się najczęściej spotkać. Jednak co to pojęcie oznacza? Starając się wyjaśnić w najprostszych słowach, można powiedzieć, że jest to bazowa stawka dla oprocentowania kredytów, która funkcjonuje w odniesieniu do polskiego rynku międzybankowego. To właśnie na stawce WIBOR(R) opiera się ustalone przez banki oprocentowanie kredytów czy też pożyczek.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że stawka ta z kolei jest uzależniona od głównego poziomu stopy procentowej. Ta jest ustalana przez RPP, czyli mówiąc prościej przez Radę Polityki Pieniężnej. Działa ona niezmiennie przy Narodowym Banku Polskim i odpowiada za regulacje ustalane przez Ministerstwo Finansów. Wskaźnik WIBOR(R) jest niezwykle ważnym parametrem dla wszystkich osób, które chcą zaciągnąć kredyt w złotówkach. Efekty wahania stóp procentowych możemy obserwować od kilku miesięcy, a widzi je zapewne każdy, kto ma zaciągnięty kredyt hipoteczny czy gotówkowy.

WIBOR 1M, 3M i 6M – co to oznacza?

Parametr WIBOR określa również niezwykle istotną kwestię w przypadku, kiedy kredytobiorcy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu ze zmiennym oprocentowaniem. Jak sama nazwa wskazuje, raty pożyczki będą się zmieniać – zwiększać lub zmniejszać – w zależności od aktualnie przyjętych przez RPP poziomów stóp procentowych. Wobec tego WIBOR 1M, 3M czy też 6M określa to, co jaki czas raty pożyczki będą aktualizowane w odniesieniu do zmian w wysokościach stóp procentowych.

Czyli upraszczając, rata naszego kredytu zostanie skorygowana przez bank co 1, 3 lub 6 miesięcy. Można więc śmiało powiedzieć, że warto wiedzieć do czego odnosi się pojęcie WIBOR w momencie, kiedy przymierzamy się do zaciągnięcia kredytu w banku, zarówno gotówkowego jak i hipotecznego.

Jeśli takowego kredytu będziemy szukali bezpośrednio w bankach, jest szansa że nie będziemy mieli szansy dowiedzieć się jak działają te mechanizmy i co oznaczają różne, skomplikowane czasami pojęcia. Dlatego z naszej strony możemy podpowiedzieć, że dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego eksperta (doradcy) kredytowego. W Warszawie rynek tego typu usług jest bardzo szeroki, ale zdecydowanie warto wziąć pod uwagę osobę, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży, pracowała samodzielnie – ale też i w dużych firmach zajmujących się doradztwem kredytowym. Jednym z doradców działających na terenie Warszawy jest Mateusz Dyrda (https://mdyrda.pl) – warto sprawdzić jego ofertę – będziemy mieli pewność, że żadne trudne pojęcie z dziedziny finansów nie będzie już dla nas tajemnicą!

Shopping Cart