Czym są czyste kosmetyki? Czy warto je wybierać?

Czyste kosmetyki to coraz bardziej popularny trend w pielęgnacji urody, zwłaszcza wśród osób ceniących sobie naturalne i bezpieczne dla zdrowia produkty. Jednak pojęcie “czystości” w przypadku kosmetyków jest znacznie bardziej złożone niż tylko naturalny skład. Warto poznać, czym tak naprawdę są czyste kosmetyki i jakie korzyści mogą przynieść naszej skórze oraz zdrowiu.

Z miesiąca na miesiąc, coraz więcej słyszy się o czystych kosmetykach, utrzymanych w nurcie tzw. clean beauty. Wiele osób sądzi, że pod pojęciem tym kryją się po prostu kolejne kosmetyki naturalne, o których było głośno dobrych kilka lat temu i które dziś wzbudzają sporo kontrowersji. Nic bardziej mylnego! Czyste kosmetyki to coś znacznie więcej niż tylko naturalny skład, bazujący wyłącznie na bezpiecznych i przebadanych substancjach i technologiach. To preparaty, w których składzie nie znajdziemy szkodliwych, toksycznych i po prostu niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników.

Czyste kosmetyki, czyli jakie? Czego nie zawierają?

Trend clean beauty, którego głównym filarem są czyste kosmetyki, jest definiowany i interpretowany na wiele, często bardzo różnych sposobów. Oferowane w jego ramach produkty najprościej możemy określić mianem takich, których skład jest pozbawiony potencjalnie szkodliwych i niebezpiecznych dla naszego zdrowia składników. W pielęgnacji zgodnej z zasadami clean beauty ważne jest więc nie tylko to, co dany kosmetyk zawiera, ale przede wszystkim to, czego nie zawiera. A lista ograniczeń jest naprawdę spora!

Idea clean beauty, czyli czystej pielęgnacji, narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Ta informacja jest o tyle istotna, że w USA lista substancji zakazanych w kosmetykach jest dużo krótsza niż ta obowiązująca w Europie. W związku z bardziej liberalnymi przepisami, na amerykańskim rynku dostępne są produkty, które nie mogłyby być sprzedawane w Europie właśnie ze względu na swój, potencjalnie niebezpieczny skład. Kosmetyki clean beauty to natomiast produkty o naturalnym składzie, nie zawierające kontrowersyjnych, syntetycznych substancji, których stosowanie na dłuższą metę mogłoby się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Czyste kosmetyki nie mogą zawierać w swoim składzie takich substancji, jak m. in. SLS i SLES, PEG-i, aluminium, syntetyczne substancje zapachowe, filtry chemiczne itd. Sztuczne konserwanty są w nich zastępowane ich naturalnymi odpowiednikami, które charakteryzują się równie dobrą skutecznością oraz zapewniają kosmetykom długą przydatność do użycia. Syntetyczne substancje zapachowe zastępują natomiast naturalne ekstrakty roślinne i olejki, nadające kosmetykom przyjemnego zapachu.

Dlaczego warto sięgać po kosmetyki clean beauty? Co z ich skutecznością?

Wiele osób sądzi, że naturalne kosmetyki są mniej skuteczne od swoich „syntetycznych” odpowiedników. Nie jest to prawda, a niekiedy okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Kosmetyki utrzymane w trendzie clean beauty zawierają bowiem w swoim składzie wiele cennych dla naszej cery składników naturalnego pochodzenia, które mogą zdziałać sporo dobrego w zakresie jej utrzymania w dobrej kondycji.

Ze względu na brak sztucznych dodatków, ich stosowanie jest w pełni bezpieczne dla każdego. Z powodzeniem mogą po nie sięgać kobiety w ciąży i mamy karmiące, osoby posiadające wrażliwą, skłonną do podrażnień cerę, która źle reaguje na syntetyczne składniki, weganie, którzy nie korzystają ze standardowych kosmetyków ze względów ideologicznych, a także osoby, dla których szczególnie ważne jest dobro zwierząt – czyste kosmetyki to bowiem także produkty cruelty free, czyli nietestowane na zwierzętach.

Shopping Cart