Demakijaż i oczyszczanie, choć mają ze sobą wiele wspólnego, są różnymi zabiegami. Oba są niezbędne do utrzymania optymalnego zdrowia każdego typu cery. Do ich przeprowadzenia należy wykorzystać odpowiednie kosmetyki dopasowane do stanu i potrzeb skóry.
Demakijaż a oczyszczanie
Demakijaż i oczyszczanie, choć to zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne, których celem jest usunięcie nagromadzonych zabrudzeń różnego rodzaju ze skóry twarzy, różnią się pod wieloma względami. Demakijaż stanowi pierwszy etap odzyskania równowagi przez skórę. Jego zadaniem jest odciążenie cery z kosmetyków kolorowych. Dzięki temu przywraca on skórze optymalne warunki do funkcjonowania, ponieważ osady na jej powierzchni utrudniają m.in. wymianę gazową czy uwalnianie sebum niezbędne do natłuszczania i tworzenia istotnego mechanizmu obronnego przed zewnętrznymi czynnikami mechanicznymi i chemicznymi. Demakijaż wskazany jest przede wszystkim wieczorem, ale warto wykonywać go także rano. W ten sposób przygotowuje się skórę do nowego obciążenia. Do jego przeprowadzenia wskazane jest stosowanie przeznaczonych do tego kosmetyków. Ich wybór nie może być ponadto przypadkowy. Powinien być uwarunkowany typem cery i jej potrzebami. Źle dobrane preparaty mogą pozostawiać resztki makijażu, tworzyć film (często lepki i tłusty), a nawet prowokować reakcje alergiczne.
Demakijaż nie wystarczy, by usunąć wszystkie zabrudzenia. Działa tylko powierzchniowo, dlatego po jego zakończeniu należy przeprowadzić zabieg oczyszczania. Produkty do tego celu można znaleźć na stronie internetowej https://www.cetaphil.pl/oczyszczanie.
Zabieg oczyszczania
Oczyszczanie to jeden z podstawowych i niezbędnych zabiegów codziennej pielęgnacji. Pozwala usunąć zabrudzenia nie tylko z wierzchnich warstw skóry, na których mogą zalegać makijaż i kurz. Odblokowuje także pory, zmniejsza ilość sebum, usuwa martwy naskórek oraz neutralizuje gromadzące się bakterie. Wstępnie przywraca równowagę pH, nawilża i zmiękcza naskórek, przygotowując tym samym skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak tonizowanie i nawilżanie. W efekcie lepiej przyswaja ona składniki zawarte w kosmetykach wykorzystywanych do ich przeprowadzenia. Dzięki temu, że skóra zostaje oczyszczona, zmniejsza się też ryzyko pojawienia różnorodnych niedoskonałości. Ich tworzeniu się bowiem sprzyjają m.in. zablokowane ujścia gruczołów łojowych. Brak możliwości uwalniania sebum na zewnątrz prowokuje jego zaleganie w kanalikach, a to może prowadzić do stanów zapalnych i zawiązywania się zmian trądzikowych oraz wykwitów.
Oczyszczanie przeprowadzane regularnie (rano i wieczorem) z użyciem dermokosmetyków dobroczynnie wpływa też na gęstość i wytrzymałość tzw. cementu międzykomórkowego oraz elastyczność włókien kolagenowych. Jest istotnym czynnikiem spowalniającym procesy starzenia się skóry. Warto przy tym wiedzieć, że niektóre dermokosmetyki oczyszczające można stosować także do demakijażu. Formuła 2 w 1 pozwala w jednym kroku przejść przez dwa etapy pielęgnacji.