Drabiny ewakuacyjne – najczęściej zadawane pytania

Drabiny ewakuacyjne to konstrukcje, których montaż w wielu przypadkach obligują przepisy prawa. Należy jednak mieć świadomość, że korzystne może być także ich zainstalowanie, kiedy nie są wymagane. Co zatem warto wiedzieć o drabinach ewakuacyjnych? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w ich kontekście.

Kiedy zastosowanie drabiny ewakuacyjnej jest obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami prawa obowiązek zastosowania drabin ewakuacyjnych istnieje w przypadku budynków posiadających co najmniej dwie kondygnacje naziemne. Istotne jest także to, że w przypadku gdy długość ciągu drabiny ewakuacyjnej przekracza 3 metry wymagane jest zastosowanie kosza ochronnego, który zabezpiecza przed wypadnięciem z drabiny.

Dlaczego dobrowolne zastosowanie drabiny ewakuacyjnej ma sens?

Jak już wspomniano drabiny ewakuacyjne montuje się nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy prawa, ale również w sposób dobrowolny. Wynika to z faktu, że drabina ewakuacyjna może być wykorzystywana nie tylko w celu zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji, ale także do wykonywania różnego rodzaju prac na wysokościach, czy obsługi wysokich maszyn oraz urządzeń.

Jakie wymagania musi spełniać drabina ewakuacyjna?

Przepisy prawa określają nie tylko sytuacje, w których drabina ewakuacyjna jest obowiązkowa, ale również wymagania względem tego typu konstrukcji. Jak już wspomniano w przypadku, gdy długość ciągu komunikacyjnego przekracza 3 metry konieczne staje się zastosowanie zestawu z koszem ochronny. Inne istotne wymagania określają, że:

  • szerokość szczebli drabiny ewakuacyjnej nie może być mniejsza niż 500 mm;
  • maksymalny rozstaw szczebli w drabinie ewakuacyjnej może wynosić 300 mm, a odstęp pomiędzy ścianą i szczeblem nie może być mniejszy nić 15 cm;
  • w przypadku drabin ewakuacyjnych o długości przekraczającej 10 metrów konieczne jest zastosowanie podestu spoczynkowego, który może być zabezpieczony balustradami dostępnymi na https://www.crynoline.pl/balustrady,18,3,341.

Z czego powinna być wykonana drabina ewakuacyjna?

Drabina ewakuacyjna powinna być wykonana z wytrzymałych i trwałych materiałów, co zagwarantuje odpowiednią nośność oraz długą żywotność. Obecnie popularnością cieszą się drabiny aluminiowe, których oferta znajduje się pod linkiem: Crynoline.pl. Ich zaletą jest także stosunkowo niewielka waga oraz odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Czym kierować się przy wyborze drabiny ewakuacyjnej?

Kupując drabinę ewakuacyjną należy zadbać nie tylko o to, by spełniała wymogi prawne, czy pasowała do konkretnego zastosowania, ale pamiętać także o tym, że drabina musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą bezpieczeństwo jej użytkowania. W związku z tym warto stawiać na produkty renomowanych producentów, ponieważ nie tylko spełniają one wszystkie wymagane normy, ale wyróżnia je także najwyższa jakość, co przekłada się na długą żywotność.

Podsumowując należy stwierdzić, że decydując się na zakup drabiny ewakuacyjnej należy nie tylko znać przepisy odnoszące się do tego typu konstrukcji, ale również kierować jakością. W efekcie można mieć pewność, że drabina spełni swoją rolę.

Shopping Cart