Baseny termalne cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. O odżywczych i zdrowotnych właściwościach gorących źródeł wiedziano już w starożytności. Dziś kąpiele w wodzie termalnej stanowią jeden z najważniejszych i najprzyjemniejszych zabiegów SPA&Wellness, w dodatku łatwo dostępnych. W naszym artykule omawiamy działanie basenów termalnych zarówno na ciało, jak i umysł. To przekona Cię do tego, aby już teraz zaplanować sobie pobyt na termach – a jest w czym wybierać.
Poznaj właściwości wody termalnej
Można śmiało napisać, że woda termalna jest jedną z najcenniejszych substancji występujących na naszej planecie. Pozyskuje się ją z głębokich pokładów ziemi, gdzie jest naturalnie podgrzewana przez magmę (dlatego po wydobyciu jej temperatura może dochodzić do 70-80 stopni Celsjusza – taka woda musi być schładzana przed napuszczeniem do basenów).
Woda termalna zawiera wszystkie kluczowe składniki mineralne, w tym potas, magnez, żelazo, chrom, krzem, siarkę, selen, mangan, lit, wapń czy sód. Dodatkowo znajdziemy w niej składniki specyficzne, jak siarkowodór i fluorki. Jest natomiast wolna od zanieczyszczeń z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka.
Zbawienny wpływ na układ nerwowy
Każdy, kto miał możliwość zażycia kąpieli w wodzie termalnej, doświadczył przyjemnego uczucia totalnego zrelaksowania. Nie jest to efekt placebo, ale rzeczywiste działanie wysoko zmineralizowanej wody.
Woda termalna ma potwierdzone właściwości antystresowe. Kontakt z nią stymuluje mózg do produkcji większej ilości serotoniny, przy jednoczesnym zahamowaniu wydzielania kortyzolu. Dlatego kąpiele w basenach termalnych są szczególnie zalecane osobom przemęczonym, zestresowanym, a także cierpiącym na zaburzenia psychiczne – włącznie z depresją.
Właściwości kosmetyczne wody termalnej
Woda termalna jest bardzo częstym dodatkiem do kosmetyków z wysokiej półki. Producenci wykorzystują w ten sposób jej naturalne właściwości nawilżające i regeneracyjne. Kąpiele w wodzie termalnej to fantastyczny zabieg anti-aging. Woda stymuluje procesy odbudowy skóry, ujędrnia ją, dzięki czemu przy regularnym korzystaniu można się spodziewać konkretnych efektów w postaci m.in. spłycenia zmarszczek, wyrównania kolorytu skóry, wyraźnej redukcji cellulitu i zmian trądzikowych.
Zastosowanie kąpieli termalnych w terapii wielu chorób
Woda termalna została drobiazgowo przebadana pod kątem jej potencjału terapeutycznego. Dziś wiemy, że znajduje ona szerokie zastosowanie w przypadkach wielu chorób i kontuzji. Kąpiele w basenach termalnych mogą stanowić uzupełnienie terapii urazów ortopedycznych, chorób reumatycznych, zaburzeń metabolicznych, osteoporozy, nadwagi i otyłości czy chorób dermatologicznych.
Warto również podkreślić, że jednorazowa wizyta na termach w cudowny sposób nie rozwiąże problemów zdrowotnych i nie zahamuje procesów starzeniowych. Aby w pełni wykorzystać potencjał wody termalnej należy zażywać kąpieli regularnie, o czym więcej można przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/jak-dzialaja-baseny-termalne-sprawdz-jakich-efektow-mozesz-sie-spodziewac.
Które termy w Polsce wybrać?
Nie każdy wie, że pod powierzchnią naszego kraju znajdują się bardzo bogate źródła wody termalnej. Ta najcenniejsza, o najlepszym składzie, jest pozyskiwana na Podhalu, a dokładnie w okolicach Zakopanego. Nieprzypadkowo to właśnie tam znajdziemy najwięcej godnych polecenia kompleksów termalnych.
Naszym faworytem są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. To jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.
Termy BUKOVINA pozyskują wodę z głębokości 2400 metrów – charakteryzuje się ona bardzo wysoką jakością, zawiera wszystkie cenne składniki mineralne i specyficzne, ma korzystny bilans jonowy i wysoki stopień mineralizacji (aż 1593,2 mg/dm3).
Termy BUKOVINA to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mogą korzystać z licznych atrakcji, na czele z efektownymi zjeżdżalniami, a rodzice w tym czasie zrelaksują się w basenach, jacuzzi czy strefie saun.
Podsumowanie
Działanie wody termalnej jest kompleksowe, co oznacza, że ma ona korzystny wpływ na wszystkie kluczowe funkcje życiowe ludzkiego organizmu. Co ważne, kąpieli mogą zażywać niemal wszyscy, również kobiety w ciąży czy niemowlęta. Przeciwwskazania stanowią jedynie poważne choroby serca i układu krwionośnego czy nowotwory złośliwe w stadium leczenia.
Jeśli masz wątpliwości, czy możesz bez obaw skorzystać z basenów termalnych, to najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem.